Heger: Prohibice nepadne plošně, ale podnik po podniku

Jakub Novák
19. 9. 2012 7:01
Teprve podniky, které splní podmínky, budou moci prodávat tvrdý alkohol
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).
Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obchody, restaurace a hospody, které splní zadaná kritéria, by znovu mohly prodávat tvrdý alkohol.

Taková je představa ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) o tom, jak by mohlo probíhat rušení prohibice zavedené po sérii otrav metanolem z pančovaného alkoholu.

"Zrušení prohibice by nemuselo být plošné, ale mohlo by probíhat podnik po podniku, podle toho, který by byl schopný prokázat, že vyhovuje pravidlům nastaveným pro tuto havarijní situaci," řekl Heger pro Aktuálně.cz.

O tom, jak by tato kritéria měla vypadat, jednal v úterý ministr Heger s šéfem Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeňkem Juračkou, prezidentem Unie výrobců a dovozců lihovin Petrem Pavlíkem a šéfem Potravinářské komory Miroslavem Tomanem.

Další jednání budou pokračovat ve středu, kdy se sejde kabinet Petra Nečase.

"Jednali jsme o tom, kdy a jak budeme moci částečnou prohibici odvolat. V době vyhlášení nebylo možné přesně nadefinovat bezpečný a nebezpečný alkohol," popsal důvod společného jednání Heger.

Zásadní podle něj je dohoda všech odpovědných institucí - ministerstev zemědělství a průmyslu - a samotných  výrobců na společném postupu, považovaném za bezpečný - teprve na základě toho bude jednat samotné ministerstvo zdravotnictví; další postup však bude záviset samozřejmě i na postupu epidemie.

"Pokud bude možné se na tom dohodnout - třeba že vývoj ukáže, že se to týká stabilně jen určitých nápojů -, tak budeme jednat o tom, co by bylo možné vrátit do distribuce," pokračuje Heger.

Cesta, jak toho dosáhnout, je jasná - inventury lahví, zjišťování, které jsou pravé. Podle Hegera výrobci tvrdí, že jsou schopní dohledat a dokázat legálnost a nezávadnost vyrobených lahví.

"Těch bezpečnostních prvků je hodně a bude potřeba je vhodně zkombinovat, aby se to dalo zvládnout - v současnosti je těch lahví asi třicet milionů," upozorňuje na některá úskalí tohoto postupu ministr.

Na to, aby si to vyjasnili právníci s obchodníky, pak podle něj bude potřeba asi týden. Výsledkem potom budou pravidla nastavená tak, aby ten, kdo je splní, mohl tvrdý alkohol prodávat.

Samotné zrušení prohibice by probíhalo jednorázově.

"Došlo by k tomu až s definitivními kritérii, čím více postupných změn, tím více komplikují život, budeme to chtít vyřešit jednorázově," dodává Heger.

Lék proti metanolu bude v Česku možná v zásobě

Na dalším vývoji situace také bude záviset, zda Česko zakoupí další balení fomepizolu, léku účinného při otravách metanolem nebo etylenglykolem.

"Záleží na tom, jak to bude pokračovat. S výrobcem je domluveno, že to sem doveze poměrně rychle, když bude potřeba," říká Heger s tím, že zatím bylo podáno sedm dávek ze třiceti.

"Do budoucna možná nějaká minimální bude, ale ty otravy jsou relativně vzácné. Záleží na tom, jak tato epidemie bude odeznívat. Zkušenosti z podobných katastrof v Evropě byly, že když se tyto lahve dostanou do distribuce, tak se tu síť nepodaří vyčistit stoprocentně - třeba v Norsku to trvalo přibližně půl roku, než se ty ojedinělé případy stačily vyeliminovat," dodává ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy