Norský protijed mohl chránit už dříve. Byl drahý

Jakub Novák
18. 9. 2012 11:00
Lék je pro české zdravotnictví drahý, všechny jeho zásoby v Česku jsou darem
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Fomepizol, lék schopný zabrzdit destrukční vliv smrtícího metanolu, není v Česku žádnou novinkou.

Právě před šesti lety totiž byly na lékařském kongresu v Plzni představeny výsledky práce zkoumající účinky fomepizolu v léčbě dětských otrav ethylenglykolem - i přes to, že lék úspěšně fungoval, do běžné klinické praxe v Česku zaveden nebyl.

"Tehdy to byla novinka. K širšímu zavedení léku nedošlo zejména kvůli jeho ceně, kdy účinná dávka pro dospělého může přijít i na 300 tisíc korun," říká jeden z autorů studie Michal Klimovič, dnes primář Kliniky dětské anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice v Brně.

"Doporučujeme ho už dlouho," přidává se profesorka Daniela Pelclová, přednostka Kliniky pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Lék není ani pro děti

Obvyklou volbou v obou případech otrav - jak metanolem, tak etylenglykolem - proto u dětí i dospělých zůstává kombinace podávání etanolu a čištění krve hemodialýzou.

V některých případech je přitom hemodialýza vhodnějším řešením.

"Závisí na tíži otravy - v závažných případech, kdy jsou již v těle ve velkém množství přítomny toxické produkty přeměny alkoholů, tedy aldehydy a kyseliny (v případě metanolu jde o formaldehyd a kyselinu mravenčí, pozn. red.), je vhodnější využít hemodialýzu," říká Klimovič.

Jinak tomu je však obvykle v případech dětských otrav zmíněným ethylenglykolem.

U "čerstvých" otrav je totiž podle Klimoviče lepší využít právě zmíněný fomepizol, protože brání vzniku toxických látek.

"V případě dětských otrav etylenglykolem je většinou jasné, že dítě tuto látku požilo. Obtížnější je to právě u otrav metanolem, kdy to lze zjistit až s určitým časovým odstupem," vysvětluje profesor Klimovič.

Přímo v Česku byl fomepizol k dispozici do roku 2009 v Brně - nebyl však využit a vzhledem k pořízení hemodialýzy, spolu s vysokou cenou léku, nebylo již k dalšímu nákupu přistoupeno.

Protijed může dostat každý, rozhodne lékař

Pokud přijdete do nemocnice s podezřením na otravu metanolem, je konečné rozhodnutí, zda lék použije, nebo ne, pouze na dotyčném lékaři.

"Rozhodnutí je ovlivněno více parametry; jedná se zejména o citlivost vůči léčbě etanolem, přítomnost nervových onemocnění či diabetu u otráveného pacienta, nebo zda se metanolem otrávilo dítě nebo těhotná žena," říká profesorka Pelclová.

I podle Pelclové je hlavním problémem léku jeho vysoká cena.

Podívejte se: Prohibice v Česku

"Máme omezené prostředky, které můžeme ročně na nákup antidot (protijedů, pozn. red.) vynaložit," vysvětluje Pelclová s tím, že otravy metanolem jsou u nás poměrně vzácné.

"Ročně máme jeden až tři případy otrav metanolem. V případě etylenglykolu jsou to potom desítky - hrubým odhadem přibližně padesát - tam však obvykle funguje právě kombinace podávání etanolu s hemodialýzou," vysvětluje Pelclová.

O tom, zda a jaké množství fomepizolu bude k dispozici, rozhodne množství uvolněných financí; ostatně to bude i předmětem dalších jednání.

Norská a britská výpomoc

Doposud veškerý fomepizol byl Česku darován  - z Norska jsme dostali 62 balení, dvacet jich potom poskytl samotný výrobce, společnost EUSA Pharma z britského Oxfordu (každé z balení obsahuje po pěti ampulkách, na vyléčení jednoho člověka jsou potřeba průměrně tři balení, pozn. red.).

"Velký dík patří i společnosti Roche, která dodala enzym umožňující ve velmi krátké době stanovit množství kyseliny mravenčí v séru pacienta," říká Pelclová s tím, že tuto metodu začaly již používat jak Všeobecná fakultní nemocnice, tak nemocnice v Ostravě.

Jedovatost této kyseliny, která v těle z metanolu vzniká, je způsobena dvěma mechanismy - jedním je zvýšená kyselost organismu a druhým je samotná toxicita kyseliny mravenčí.

Fomepizol je přitom schopný zablokovat funkci enzymu, který je pro metabolismus metanolu zásadní.

Podívejte se: V těchto lahvích byl nalezen závadný alkohol

Proč zrovna oči?

Jedním z častých důsledků otravy metanolem je těžké poškození zraku a mnohdy až oslepnutí.

V očích totiž fungují dva enzymy, které se svojí stavbou liší, ale oba mají stejnou funkci - přeměňovat alkoholy na aldehydy - ty jsou posléze dále přeměňované na kyseliny.

Za normálních okolností slouží k přeměně alkoholu retinolu (jedna z forem vitaminu A) na retinal, který je nezbytný pro správnou funkci zraku.

V případě požití metanolu tento enzym v oku nerozpozná rozdíl a namísto retinolu přeměňuje metanol na formaldehyd, který je posléze přeměňován na kyselinu mravenčí.

A právě ta je hlavním viníkem poškození oka.

Hromadí se totiž v optickém nervu, kde narušuje správnou funkci "buněčných elektráren" - mitochondrií.

V důsledku toho dochází k překrvení, otoku a následnému odumření optického nervu.

 

Právě se děje

Další zprávy