Heger: Celoplošný zákaz prodeje není šťastné řešení

Domácí Domácí
13. 9. 2012 14:06
Zatím není podle ministra dostatek podkladů k vyhlášení celoplošného zákazu prodeje alkoholu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Celoplošný zákaz prodeje a distribuce tvrdého alkoholu  ministerstvo zdravotnictví zatím  nechystá. Na tiskové konferenci to sdělil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

"Prozatím není dostatek podkladů aby se zákaz, v uvozovkách prohibice, vyhlásil v celé republice plošně," uvedl ministr s tím, že se zatím čeká na další zpracovaná data, která by mohla být známá už ve čtvrtek. "Úplná prohibice není úplně šťastné řešení," dodal ministr. Poukázal přitom na to, že zdroje jsou lokalizovány geograficky.

"Situace je nejhorší na Moravě," doplnil náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. Dalšími postiženými kraji jsou kromě Moravskoslezského také Královéhradecký, Pardubický a Středočeský.

Přesný zdroj zatím nelze určit

Doposud tedy platí zákaz prodeje tvrdého třiceti a více procentního alkoholu na stáncích a v mobilních zařízeních. Zákaz platí nejen pro rozlévaný, ale i pro lahvovaný prodej na stáncích a v mobilních zařízeních, upřesnil Heger.

Z 57 analyzovaných zachycených vzorků bylo zatím u 30 z nich zjištěno nadlimitní množství metylalkoholu. Podle policejního prezidenta Martina Červíčka bylo zatím od včerejšího odpoledne provedeno asi 5 000 kontrol, ve 12 provozovnách policie zajistila alkohol, který půjde na rozbor. Kriminalisté se snaží identifikovat dealery a sbírat informace, které by je dovedly k výrobcům.

"Zatím není jednoznačně možno ukázat na nějaký jednoznačný zdroj," uvedl Heger. Jeho slova potvrdil také Hruška, podle kterého se přesné typy lahví alkoholu, s konkrétními etiketami, které by lidé neměli konzumovat, nedají zatím určit, protože se často jedná o padělky. Právě určení zdroje nebezpečného alkoholu je v současnosti hlavní prioritou.

Do Česka putují vzorky z Norska

Do České republiky v současnosti putují z Norska vzorky nového preparátu, který se užívá v akutních případech. Zaslané vzorky jsou zdarma, preparáty jsou podle Hegera nicméně samy o sobě velice nákladné.

Do kontrol je zapojená skrze zemědělskou a potravinářskou inspekci zapojeno i ministerstvo zemědělství, potvrdil náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček. "My pokrýváme tu oblast, která se týká výroby a uvádění na trh," dodal.

Kvůli sérii otrav metylalkoholem vláda ve středu ustavila krizový štáb. Na jeho doporučení ještě ten samý den rozhodla o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz platí do odvolání. V krizovém štábu zasedají zástupci vnitra, zdravotnictví, zemědělství, průmyslu a obchodu, ředitel Celní správy a policejní prezident.

Nouzový stav podle krizového zákona vláda zatím nevyhlásila, podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera je zákaz prodeje na stáncích dostatečný. Na otravu metanolem doposud zemřelo nejméně 17 lidí, další pacienti leží v českých nemocnicích. Někteří z nich jsou v kritickém stavu.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy