Heger: Celoplošný zákaz prodeje není šťastné řešení

Domácí Domácí
13. 9. 2012 14:06
Zatím není podle ministra dostatek podkladů k vyhlášení celoplošného zákazu prodeje alkoholu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Celoplošný zákaz prodeje a distribuce tvrdého alkoholu  ministerstvo zdravotnictví zatím  nechystá. Na tiskové konferenci to sdělil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

"Prozatím není dostatek podkladů aby se zákaz, v uvozovkách prohibice, vyhlásil v celé republice plošně," uvedl ministr s tím, že se zatím čeká na další zpracovaná data, která by mohla být známá už ve čtvrtek. "Úplná prohibice není úplně šťastné řešení," dodal ministr. Poukázal přitom na to, že zdroje jsou lokalizovány geograficky.

"Situace je nejhorší na Moravě," doplnil náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. Dalšími postiženými kraji jsou kromě Moravskoslezského také Královéhradecký, Pardubický a Středočeský.

Přesný zdroj zatím nelze určit

Doposud tedy platí zákaz prodeje tvrdého třiceti a více procentního alkoholu na stáncích a v mobilních zařízeních. Zákaz platí nejen pro rozlévaný, ale i pro lahvovaný prodej na stáncích a v mobilních zařízeních, upřesnil Heger.

Z 57 analyzovaných zachycených vzorků bylo zatím u 30 z nich zjištěno nadlimitní množství metylalkoholu. Podle policejního prezidenta Martina Červíčka bylo zatím od včerejšího odpoledne provedeno asi 5 000 kontrol, ve 12 provozovnách policie zajistila alkohol, který půjde na rozbor. Kriminalisté se snaží identifikovat dealery a sbírat informace, které by je dovedly k výrobcům.

"Zatím není jednoznačně možno ukázat na nějaký jednoznačný zdroj," uvedl Heger. Jeho slova potvrdil také Hruška, podle kterého se přesné typy lahví alkoholu, s konkrétními etiketami, které by lidé neměli konzumovat, nedají zatím určit, protože se často jedná o padělky. Právě určení zdroje nebezpečného alkoholu je v současnosti hlavní prioritou.

Do Česka putují vzorky z Norska

Do České republiky v současnosti putují z Norska vzorky nového preparátu, který se užívá v akutních případech. Zaslané vzorky jsou zdarma, preparáty jsou podle Hegera nicméně samy o sobě velice nákladné.

Do kontrol je zapojená skrze zemědělskou a potravinářskou inspekci zapojeno i ministerstvo zemědělství, potvrdil náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček. "My pokrýváme tu oblast, která se týká výroby a uvádění na trh," dodal.

Kvůli sérii otrav metylalkoholem vláda ve středu ustavila krizový štáb. Na jeho doporučení ještě ten samý den rozhodla o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz platí do odvolání. V krizovém štábu zasedají zástupci vnitra, zdravotnictví, zemědělství, průmyslu a obchodu, ředitel Celní správy a policejní prezident.

Nouzový stav podle krizového zákona vláda zatím nevyhlásila, podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera je zákaz prodeje na stáncích dostatečný. Na otravu metanolem doposud zemřelo nejméně 17 lidí, další pacienti leží v českých nemocnicích. Někteří z nich jsou v kritickém stavu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy