Heger: Celoplošný zákaz prodeje není šťastné řešení

Domácí Domácí
13. 9. 2012 14:06
Zatím není podle ministra dostatek podkladů k vyhlášení celoplošného zákazu prodeje alkoholu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Celoplošný zákaz prodeje a distribuce tvrdého alkoholu  ministerstvo zdravotnictví zatím  nechystá. Na tiskové konferenci to sdělil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

"Prozatím není dostatek podkladů aby se zákaz, v uvozovkách prohibice, vyhlásil v celé republice plošně," uvedl ministr s tím, že se zatím čeká na další zpracovaná data, která by mohla být známá už ve čtvrtek. "Úplná prohibice není úplně šťastné řešení," dodal ministr. Poukázal přitom na to, že zdroje jsou lokalizovány geograficky.

"Situace je nejhorší na Moravě," doplnil náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška. Dalšími postiženými kraji jsou kromě Moravskoslezského také Královéhradecký, Pardubický a Středočeský.

Přesný zdroj zatím nelze určit

Doposud tedy platí zákaz prodeje tvrdého třiceti a více procentního alkoholu na stáncích a v mobilních zařízeních. Zákaz platí nejen pro rozlévaný, ale i pro lahvovaný prodej na stáncích a v mobilních zařízeních, upřesnil Heger.

Z 57 analyzovaných zachycených vzorků bylo zatím u 30 z nich zjištěno nadlimitní množství metylalkoholu. Podle policejního prezidenta Martina Červíčka bylo zatím od včerejšího odpoledne provedeno asi 5 000 kontrol, ve 12 provozovnách policie zajistila alkohol, který půjde na rozbor. Kriminalisté se snaží identifikovat dealery a sbírat informace, které by je dovedly k výrobcům.

"Zatím není jednoznačně možno ukázat na nějaký jednoznačný zdroj," uvedl Heger. Jeho slova potvrdil také Hruška, podle kterého se přesné typy lahví alkoholu, s konkrétními etiketami, které by lidé neměli konzumovat, nedají zatím určit, protože se často jedná o padělky. Právě určení zdroje nebezpečného alkoholu je v současnosti hlavní prioritou.

Do Česka putují vzorky z Norska

Do České republiky v současnosti putují z Norska vzorky nového preparátu, který se užívá v akutních případech. Zaslané vzorky jsou zdarma, preparáty jsou podle Hegera nicméně samy o sobě velice nákladné.

Do kontrol je zapojená skrze zemědělskou a potravinářskou inspekci zapojeno i ministerstvo zemědělství, potvrdil náměstek ministra zemědělství Martin Hlaváček. "My pokrýváme tu oblast, která se týká výroby a uvádění na trh," dodal.

Kvůli sérii otrav metylalkoholem vláda ve středu ustavila krizový štáb. Na jeho doporučení ještě ten samý den rozhodla o plošném zákazu prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz platí do odvolání. V krizovém štábu zasedají zástupci vnitra, zdravotnictví, zemědělství, průmyslu a obchodu, ředitel Celní správy a policejní prezident.

Nouzový stav podle krizového zákona vláda zatím nevyhlásila, podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera je zákaz prodeje na stáncích dostatečný. Na otravu metanolem doposud zemřelo nejméně 17 lidí, další pacienti leží v českých nemocnicích. Někteří z nich jsou v kritickém stavu.

 

Právě se děje

Další zprávy