Havel 21 let poté: Volby odhalily politické šejdíře

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, Karel Toman, ČTK
17. 11. 2010 21:05
Češi slaví začátek své svobody, v Praze se demonstruje proti velké koalici
Praha na nohou: Protestuje proti spojení ODS-ČSSD na magistrátu.
Praha na nohou: Protestuje proti spojení ODS-ČSSD na magistrátu. | Foto: Jan Langer

Praha - 21 let svobody. A 71 let od uzavření českých vysokých škol nacisty. Češi si ve středu připomněli události 17. listopadu - o dost skromněji, než loni při dvacátém výročí Sametové revoluce.

Velká část vzpomínkových akcí se odehrála tradičně na Národní třídě, kde se v podloubí s pamětní deskou střídali politici - od premiéra Petra Nečase, přes prezidenta Václava Klause, až po osobnost Václava Havla.

Bývalý prezident se veřejně obul do chystané vlády ODS-ČSSD nad Prahou. "Hrubě se mi to nelíbí a mám takový dojem, že to bylo už dávno domluveno, přichystáno, že se to dalo čekat," řekl Havel. Volební zákon by se podle něj měl změnit tak, aby neumožňoval "účelové likvidování hlasů".

To současný prezident Klaus - který mimochodem velkou koalici označil za "rozumnou a racionální" - sáhl hlouběji do minulosti.

Během vzpomínkové akce u Hlávkovy koleje varoval před těmi, kdo srovnávají násilí Čechů na Němcích během poválečného odsunu se zločiny nacistů. "Je frustrující, že se na tuto proporci a časovou posloupnost zapomíná," řekl prezident.

Kromě oficiálních oslav se po celý den odehrávaly mnohé demonstrace a protestní akce. Ta největší byla v Praze, kam přišlo na tisíc lidí revoltovat právě proti velké koalici.

Redakce dění sledovala v přenosu, jehož záznam si můžete prohlédnout zde:

21:00 - Děkujeme za pozornost, online přenos končí.

20:45 - Rock Café Praha - Poslední oslavy dnešního dne vrcholí v pražském klubu Rock Café. Slavnostní večer zahájila tříčlenná česká skupina Diktát, převážně mladému publiku pak zahrála polská punková kapela Armia.

To podstatné přijde v nočních hodinách: promítání filmů vztahujících se k 17. listopadu. Lidé je mohou zhlédnout nejen v klubu, ale i na podestě Nové scény Národního divadla. Akci uspořádala obecně prospěšná společnost Opona.

19:15 - Slovensko, Bratislava - Na 17. listopad 1989 se dnes vzpomínalo i na Slovensku. V Bratislavě se oslav zúčastnil i někdejší vůdce polské protikomunistické opozice a pozdější prezident Lech Walesa. Setkal se i se slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou, která byla členkou polistopadového hnutí Veřejnost proti násilí (VPN). Její vláda dnes prohlásila, že se stále nepodařilo odstranit četné nedostatky ve slovenské společnosti.

"Navzdory tomu, že se za těch jednadvacet let svobody a demokracie uskutečnily základní historické změny (...), občané mají často oprávněný pocit, že stopy starých časů nejsou ještě odstraněny, že ne vždy dostatečně čelíme novým nástrahám a že morální stav společnosti na všech úrovních se nezlepšuje," stojí ve vládním prohlášení.

18:25 - Sídliště Janov, Litvínov - Litvínovem dnes opět pochodovali sympatizanti krajně pravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti, kteří prošli i okolo sídliště Janov. Podle policejních odhadů jich dorazilo přes 70.

Pochodem chtěli připomenout střety s policií před dvěma lety. Několikrát se dostali do slovních konfliktů s místními Romy, jediné dvě menší strkanice se ale odehrály zřejmě jen mezi místními.

Momentka z demonstrace proti pražské vládě.
Momentka z demonstrace proti pražské vládě. | Foto: Jan Langer

18:25 - Katedrála Svatého Víta, Praha - "Komunismus ale nebyl žádnou nahodilostí, nebyl razantně odmítán našimi dnes tak razantními muži pera," prohlásil prezident Václav Klaus. Podle něj je největším nebezpečím dneška zpochybňování tradičních institucí.

To se projevuje "v novém rozmachu současného v mnohém velmi podobném postmodernistickém útoku na samou podstatu naší civilizace," což podle něj "vytváří velmi úrodnou půdu pro věrozvěsty nových ismů, globálních a konečně nepochybně bezchybných uspořádání světa. "

18:15 - Katedrála Svatého Víta, Praha - Slovo si vzal Václav Klaus. Ze vzpomínek na komunismus podle něj zůstávají "anecdotal evidence", jednotlivosti, z kterých není patrno, jak komunismus mohl získat tak rozsáhlou podporu u nás i ve světě a mohl tak dlouho fungovat.

18:15 - Katedrála Svatého Víta, Praha - "Oběti násilí byla odňata důstojnost člověka, důstojnosti se ale zbavuje také kat," zamyslel se arcibiskup nad pasáží z Mozartova Requiem, které katedrálou za chvíli zazní. "Nejsme slepí a hluší k obětem totalit 20 století," dodal.

18:10 - Katedrála Svatého Víta, Praha - Hymnou české republiky začaly oslavy výročí 17.listopadu ve svatovítské katedrále. Slovo si bere arcibiskup Dominik Duka, promluví i prezident Václav Klaus.

17:30 - Václavské náměstí, Praha - Demonstrace proti koalici ODS a ČSSD na pražském magistrátu, kterou svolala iniciativa Vyměňte politiky, se podle Policie ČR účastní nejméně tisíc lidí.

17:15 - Václavské náměstí, Praha - Demonstrace občanského sdružení Vyměňte politiky, které protestuje proti nově utvořené koalici ODS a ČSSD na pražském magistrátu,  se zúčastnili i zpěváci Tomáš Klus a Vojta Dyk.

Vystoupil i předseda Zelených Ondřej Liška a zdůraznil, že strana si proti rozdělení Prahy na volební obvody, které podle něj poškodilo menší politické strany, bude stěžovat u Ústavního soudu.

Iniciativa pak vyzvala Pražany, aby přišli na ustavující jednání zastupitelstva.

16:20 - Kongresové centrum, Praha - Celé odpoledne debatují o 17. listopadu sociální demokraté. Panelová diskuse s názvem "21 let po listopadové revoluci 1989" se odehrává v Kongresovém centru Praha.

Mezi diskutujícími je novinář Petr Uhl, politoložka Vladimíra Dvořáková, ekonom Valtr Komárek, poslanec Lubomír Zaorálek, pražský politik Jiří Dienstbier ml. a bývalý disident Jiří Dienstbier.

16:10 - Václavské náměstí, Praha - Na Václavském náměstí začala po čtvrté hodině odpoledne demonstrace iniciativy Vyměňte politiky proti koalici ODS a ČSSD, která po říjnových komunálních volbách přebrala vedení pražského magistrátu.

Sešlo se na ní kolem čtyř stovek lidí, k protestu iniciativy proti vzniku koalice se ale na internetu přidalo kolem čtyř tisíc lidí.
Protestující označují vznik koalice a odstavení vítězné TOP 09 za "Politický podvod století," a vítězství "kmotrokracie."

15:45 - Národní třída, Praha - Exprezident Václav Havel dnes na Národní třídě také ostře kritizoval působ, kterým vznikla koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátu Praze.

Bývalý prezident Václav Havel na Národní třídě.
Bývalý prezident Václav Havel na Národní třídě. | Foto: Reuters

"Hrubě se mi to nelíbí a mám takový dojem, že to bylo už dávno domluveno, přichystáno, že se to dalo čekat," komentoval Havel výsledek pražského vyjednávání, při němž vítěz voleb v Praze TOP 09 o radnici přišel a dohodli se pražští politici ODS a ČSSD. "To, co se stalo, není hezké, zvláště ten průběh," dodal Havel.

"Domnívám se, že takovýto stav je možné napravit jedině tím, že bude zpřesněn volební zákon, aby neumožňoval takové účelové likvidování hlasů a snad by pomohlo i to, kdyby Praha, která je kraj, měla opravdu své volby spolu s krajskými, a ne s obecními," uvedl exprezident.

15:30 - Divadlo Husa na provázku, Brno - Co Havel myslel oněmi chybami, které podle něj Česká republika po Listopadu 89 opakuje, naznačil v debatním klubu Kabinet Havel konaném ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v brněnském divadle Husa na provázku.

"Poslední dvoje volby ukázaly, že volební systém je otevřený, mohou  tu vznikat a zanikat strany a není ztvrdlý v neměnnou matérii. Umožnilo to ale zároveň rozmanitým šejdířům, aby zaujali vysoké státní funkce," vzpomněl parlamentní a komunální volby, které se nesly ve znamení protestu voličů proti velkým stranám.

"Myslím že ty volby mimo jiné ukázaly, jak významný je občanský a neziskový sektor, jsou totiž chvíle, kdy se stává jediným nositelem pohybu vpřed. Všechny dosavadní vlády totiž byly technokratické a o duchovní nadstavbě uvažují dodnes jako o přílepku. To důsledek marxistické ideologie," řekl bývalý prezident.

"Je na občanech a na jejich politické kultuře, zda z toho vyvodí nějaké důsledky," dodal.

14:40 - Národní třída, Praha - Z politiků, kteří si dnes Národní třídě připomněli události ze 17. listopadu, byl nejvřeleji přijat exprezident Václav Havel. Když se objevil v podloubí u pamětní desky, ozval se bouřlivý potlesk a výkřiky "nejlepší prezident".

"Tím základním směrem vývoje zklamán nejsem," zhodnotil Havel před novináři polistopadový vývoj. "V podstatě se pokoušíme jednat v duchu těch ideálů, jimiž se nesla listopadová revoluce," dodal.

Země podle Havla prožívá nejdelší období "bezpečnostní jistoty" ve svých dějinách. Přiznal ale i určité zklamání.

"Domnívali jsme se, že komunistická pauza ve vývoji našeho státu může být zhodnocena tím, že se vyhneme některým chybám, které musely podstoupit tradiční demokracie. Je tomu naopak, ty chyby opakujeme v horší podobě," řekl.

13:50 - Co vysílá televize - "Byla to hvězdná hodina lidstva, některé národy to ve svých dějinách nezažijí nikdy," zhodnotil v živém vstupu pro ČT24 17. listopad předseda ústavního soudu a spoluautor porevoluční ústavy Pavel Rychetský. "Možná se už nikdy nedožijeme toho, že se budou pro reprezentaci státu hledat lidi podle svých kvalit. Dnes je to spíš věcí politických tlaků," dodal.

13:20 - Palackého náměstí, Praha - Zhruba 200 studentů a dalších mladých lidí se po poledni sešlo na Palackého náměstí v Praze na protestu proti plánovaným rozpočtovým škrtům a reformám ve školství. Obávají se mimo jiné zániku některých méně ziskových oborů. Před 13:00 se demonstranti vydali na pochod směrem ke Staroměstskému náměstí, odkud chtějí pokračovat na nedaleké Palachovo náměstí před budovu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Protest pořádá studentská Iniciativa Vzdělání není zboží!.

12:30 - Národní třída, Praha - Prezident Klaus na Národní třídě v rozhovoru s novináři zdůraznil provázanost výročí událostí 17. listopadu 1939 a 1989. Studentská demonstrace 17. listopadu 1989 se konala přesně 50 let poté, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté.

I podle premiéra Petra Nečase je důležité si stále připomínat historii a dobu, kdy "Češi vykročili ke svobodě". "Abychom nežili ve světě, kde si myslíme, že svoboda je samozřejmost," řekl novinářům. Prezident a premiér pak společně poobědvali v nedaleké restauraci Le Patio.

Premiér Petr Nečas zapaluje svíčku, prezident Václav Klaus přihlíží. 17. listopad 2010 na Národní třídě.
Premiér Petr Nečas zapaluje svíčku, prezident Václav Klaus přihlíží. 17. listopad 2010 na Národní třídě. | Foto: Jan Langer

11:50 - Národní třída, Praha - Položit květiny a zapálit svíčku už na Národní třídu přišli premiér Petr Nečas i prezident Václav Klaus. V podloubí se zastavil i pražský primátor Pavel Bém. Vzpomínky na události, které odstartovaly Sametovou revoluci letos dotváří pokračující protest občanských sdružení Kořeny a Greenpeace. Jejich členové s plakáty v rukou postávají vedle pamětní desky po celé dopoledne.

11:05 - Na Národní třídě už dvě hodiny defilují politici. Zapálit svíčku už přišel ministr školství Josef Dobeš i ministr vnitra Radek John.

10:07 - Hlávkova kolej: Nacisti horší než odsun. Václav Klaus promluvil na vzpomínkové akci připomínající události roku 1939 u Hlávkovy koleje. Ve svém projevu vyjádřil nespokojenost s mediálním obrazem poválečného nuceného odsunu Němců.

"Jsem frustrován z absence důrazu na klíčový význam časové posloupnosti a kauzální příčinnosti těchto událostí," uvedl prezident a dodal: "Nemám po ruce přesná data, ale troufl bych si odhadnout, že i na našem území bylo v posledním měsíci okupace (z celkových 75 měsíců jejího trvání) okupanty zavražděno více lidí, než kolik jich přišlo o život v prvním měsíci po skončení války."

Václav Klaus u Hlávkovy koleje.
Václav Klaus u Hlávkovy koleje. | Foto: Michal Pavec

7:50 - Národní třída, Praha - První z happeningů dnešního dne právě začal. Pořádají jej občanská sdružení Kořeny a Greenpeace přímo před pamětní deskou v podloubí na Národní třídě v Praze. Aktivisté protestují proti vyvlastňování pozemků kvůli těžbě uhlí.

7:30 - Dnešní den bude - vedle oficiálních oslav - ve znamení nejrůznějších protestních akcí. Například v poledne se chystají na Palackého náměstí sejít příznivci Iniciativy Vzdělání není zboží, kteří budou protestovat proti "komercionalizaci vysokého školství".

Den státního svátku přivede do ulic také ty, kdo nejsou spokojeni s velkou koalicí ODS a ČSSD na pražském magistrátu. První demonstrace, svolaná přes Facebook, se odehraje před budovou magistrátu ve tři hodiny odpoledne. Ve čtyři hodiny odpoledne se druhá akce proti velké koalice odehraje na Václavském náměstí.

Jedinou problematickou akcí tak pro dnešní den nejspíš bude plánovaný pochod extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti. Pochod má připomenout dva roky starý pokus dnes již rozpuštěné Dělnické strany proniknout na sídliště Janov a její střet s policisty.

Podívejte se, jak občany šmírovala StB:

 

Právě se děje

Další zprávy