Hasič přežil 200 dní bez srdce. Pak ho zradila játra

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 10. 2012 8:57
Muži diagnostikovali nádor srdce, místo něj mu voperovali dvě speciální pumpy
Buňky srdečního svalstva, ilustrační foto.
Buňky srdečního svalstva, ilustrační foto. | Foto: MPI for Heart and Lung Research

Praha - V noci na sobotu 13. října zemřel sedmatřicetiletý Jakub Halík, který po unikátní operaci v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) žil více než půl roku se speciálními pumpami místo nemocného srdce.

"I přes to, že byl pan Halík zařazen na čekací listinu k transplantaci a dělali jsme vše pro to, aby k operaci mohlo dojít, nového srdce se bohužel nedočkal. Jeho zdravotní stav se v poslední době velmi zhoršil - selhaly mu ledviny a játra. S touto zátěží se už jeho organismus nedokázal vyrovnat," prohlásil v tiskové zprávě přednosta kardiocentra IKEM Jan Pirk.

Halík operaci podstoupil, protože měl rozsáhlý nádor srdce. Dvě čerpadla mu místo srdce v IKEM voperovali 3. dubna.

"Přesnou příčinu smrti budeme moci sdělit až po histologickém vyšetření, jehož výsledky budeme mít nejdříve za dva týdny. Jistě už teď víme, že na vině nebyla porucha srdečních pump," dodal Pirk.

Podobnou operaci před Pirkovým týmem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Pacient ale po sedmi dnech zemřel.

Na vycházku s bateriemi

Čeští doktoři postup zdokonalili. Halík, který dřív pracoval jako hasič a záchranář, se po operaci stal prvním pacientem na světě, který neměl vůbec žádný hmatný pulz.

"Funkce těla je v podstatě stejná, jen vám nebuší srdce a nemáte tep," řekl v září sám Halík. Dodal, že chodí i na vycházky do okolí. U sebe nosil jen tašku s bateriemi, které pohánějí srdeční pumpu.

Čerpadla HeartMate II, která měl v těle, lékaři v IKEM používají už léta. Díky nim se nemocní mohli dočkat transplantace. Vždy dostávali ale jen jednu speciální pumpu, která měla zajistit činnost levé strany srdce.

V případě Jakuba Halíka experti dva přístroje spojili, museli ale jejich činnost sladit. Z levé srdeční komory se pohání krev do celého těla, je tedy potřeba větší výkon. Podle Pirka trvala synchronizace přímo při operaci na sále několik hodin.

Celý zákrok, který stál zhruba deset milionů korun, hradila pojišťovna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy