Muž čeká na nové srdce, už 148 dní žije jen s pumpou

ČTK ČTK
29. 8. 2012 12:37
Sedmatřicetiletý pacient Jakub Halík se zařadí na čekací listinu pro transplantace
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sedmatřicetiletý pacient Jakub Halík, který už 148 dní žije bez srdečního svalu jen s unikátní pumpou, by měl dostat nové srdce.

Zařadí se totiž na čekací listinu pro transplantace. Zákrok by měl podstoupit, jakmile se pro něj najde vhodný dárce.

Řekl to profesor Jan Pirk z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který se svým týmem muži jeho nemocné srdce s nádorem nahradil přístrojem.

Na nové srdce od dárce nemocní čekají v Česku v průměru osm měsíců.

Metodu před Pirkovým týmem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Nebyli ale úspěšní. Pacient po sedmi dnech zemřel.

"Funkce těla je v podstatě stejná, jen vám nebuší srdce a nemáte tep," řekl Jakub Halík, který dříve pracoval jako hasič a záchranář.

Operaci, kdy mu lékaři museli srdce vyjmout, podstoupil v dubnu. Od té doby je v nemocnici a zotavuje se. Chodí i na vycházky do okolí. U sebe nosí jen tašku s bateriemi, které jeho srdeční pumpu pohánějí.

Experti museli spojit dva přístroje

Čerpadla HeartMate II, která má nyní pacient v těle, lékaři v IKEM používají už léta. Díky nim se nemocní mohli dočkat transplantace. Vždy dostávali ale jen jednu speciální pumpu, která měla zajistit činnost levé strany srdce.

Tentokrát experti dva přístroje spojili, museli ale jejich činnost sladit. Z levé srdeční komory se pohání krev do celého těla, je tedy potřeba větší výkon. Podle Pirka trvala synchronizace přímo při operaci na sále několik hodin.

Podle lékařů rychle zareagovala i zdravotní pojišťovna, která mimořádný zákrok schválila a hradí. Léčba zatím stála zhruba deset milionů korun. Transplantace si vyžádá další více než dva miliony.

 

Právě se děje

Další zprávy