Muž čeká na nové srdce, už 148 dní žije jen s pumpou

ČTK ČTK
29. 8. 2012 12:37
Sedmatřicetiletý pacient Jakub Halík se zařadí na čekací listinu pro transplantace
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sedmatřicetiletý pacient Jakub Halík, který už 148 dní žije bez srdečního svalu jen s unikátní pumpou, by měl dostat nové srdce.

Zařadí se totiž na čekací listinu pro transplantace. Zákrok by měl podstoupit, jakmile se pro něj najde vhodný dárce.

Řekl to profesor Jan Pirk z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), který se svým týmem muži jeho nemocné srdce s nádorem nahradil přístrojem.

Na nové srdce od dárce nemocní čekají v Česku v průměru osm měsíců.

Metodu před Pirkovým týmem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Nebyli ale úspěšní. Pacient po sedmi dnech zemřel.

"Funkce těla je v podstatě stejná, jen vám nebuší srdce a nemáte tep," řekl Jakub Halík, který dříve pracoval jako hasič a záchranář.

Operaci, kdy mu lékaři museli srdce vyjmout, podstoupil v dubnu. Od té doby je v nemocnici a zotavuje se. Chodí i na vycházky do okolí. U sebe nosí jen tašku s bateriemi, které jeho srdeční pumpu pohánějí.

Experti museli spojit dva přístroje

Čerpadla HeartMate II, která má nyní pacient v těle, lékaři v IKEM používají už léta. Díky nim se nemocní mohli dočkat transplantace. Vždy dostávali ale jen jednu speciální pumpu, která měla zajistit činnost levé strany srdce.

Tentokrát experti dva přístroje spojili, museli ale jejich činnost sladit. Z levé srdeční komory se pohání krev do celého těla, je tedy potřeba větší výkon. Podle Pirka trvala synchronizace přímo při operaci na sále několik hodin.

Podle lékařů rychle zareagovala i zdravotní pojišťovna, která mimořádný zákrok schválila a hradí. Léčba zatím stála zhruba deset milionů korun. Transplantace si vyžádá další více než dva miliony.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

před 50 minutami

Polské Slezsko pátrá po pumě, s níž její chovatel prchl do lesů

Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se šelmou dal v pátek na útěk do lesů před úředníky, kteří mu přišli zvíře odebrat na příkaz soudu.

Podle televizní stanice TVN24 chovatel, bývalý voják, koupil kotě pumy před několika lety v Česku a od té doby se o ně pečlivě staral. Nicméně pumy patří mezi nebezpečná zvířata, jejichž soukromý chov je v Polsku zakázán.

Muž byl několikrát odsouzen za ohrožování, až soudu nakonec došla trpělivost a nařídil zabavení kočkovité šelmy a její umístění do zoologické zahrady v Poznani. V pátek si pracovníci poznaňské zoo v doprovodu policistů přišli pro pumu k ilegálnímu chovateli do obce Ogrodzienieci, ležící asi 40 kilometrů severovýchodně od Katovic.

Chovatel se ale jejich snaze vzepřel - údajně je i ohrožoval nožem - a se šelmou "na vodítku" odkráčel do polí a lesů v okolí. Ředitelce zoologické zahrady Ewě Zgrabczyńské, která ho obvinila, že zvíře držel ve špatných podmínkách, podle médií vzkázal, že puma je "jeho dítě", které vychoval a nikdy se ho nevzdá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biker Cink získal čtvrtý domácí titul v cross country

Biker Ondřej Cink dokázal v Peci pod Sněžkou obhájit titul domácího šampiona v olympijské disciplíně cross country. Druhý byl při neúčasti Jaroslava Kulhavého, jenž spolu s Cinkem nepustil nikoho jiného na trůn již od roku 2013, Jan Škarnitzl. Bronz získal maratonský specialista Martin Stošek.

Devětadvacetiletý Cink potvrdil - stejně jako v předcházejícím závodě žen Jitka Čábelická - roli hlavního favorita. Celkem vyhrál republikový šampionát už počtvrté v kariéře. Oba úspěšní obhájci měli také před odložením olympijských her v Tokiu na příští rok nejblíže k tomu, aby reprezentovali pod pěti kruhy.

Dvojnásobný olympijský medailista a vítěz z her v Londýně 2012 Jaroslav Kulhavý dnes nestartoval. V pátek měl při tréninku nepříjemný pád a podstoupil i kontrolní rentgenové vyšetření v nemocnici.

Další zprávy