Muž se dvěma čerpadly místo srdce slaví sto dní života

ČTK ČTK
14. 7. 2012 16:26
Od unikátního zákroku pražského IKEMu uplynuly již více než tři měsíce
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sto dní života bez srdce oslavil tento týden sedmatřicetiletý muž, kterému jako jedinému na světě pohánějí krev v těle místo srdce dvě čerpadla.

Podle přednosty kardiocentra profesora Jana Pirka, který unikátní operaci s týmem Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl, se pacientovi daří dobře. Na oslavu dostal muž od týmu jahodový dort, který měl na čokoládové tabulce napsanou stovku.

"Pacientovi se daří dobře, když jsem dělal vizitu, zrovna byl ve sprše. Po vycházce se šel osprchovat," řekl profesor.

Těší se na Londýn

Za mužem chodí každý den na návštěvu žena se synem. "Čte si, kouká se na televizi, už se těší na olympiádu, že se bude moct dívat. Povídá si se sestřičkami, cvičí," popsal pacientům den profesor. Muž musí vydatně jíst, aby nabral síly. "Jí, co hrdlo ráčí, a cvičí s činkami každý den," dodal.

Lékaři museli pacientovi srdce odstranit, protože bylo prorostlé zhoubným nádorem. Nyní čekají, až pacient dostatečně zesílí. Musejí mu také udělat vyšetření, zda se zhoubný nádor ze srdce nerozšířil dál do těla. Toto vyšetření plánuje profesor zhruba na konec srpna.

"A když se ukáže, že nejsou žádné metastázy nádoru, zařadíme ho na čekací listinu na transplantaci srdce," řekl Pirk.

Zatím není podle profesora rozhodnuto, zda bude po celou tu dobu pacient v IKEM. Na takové úvahy je prý ještě brzo. "Ale už asi za týden ho budeme překládat z pooperačního oddělení na běžné lůžkové oddělení," dodal.

Inspirace z Houstonu

Srdce nahradili lékaři dvěma speciálními čerpadly na baterie. Metodu před Pirkem zkusili jen lékaři v americkém Houstonu, kde je jedno z nejlepších kardiocenter na světě. Nebyli úspěšní, pacient za deset dní po zákroku zemřel.

Pirkův tým postupoval podle toho, jak operaci popsali američtí lékaři. Náročné prý bylo sladit chod dvou čerpadel tak, aby věrně napodobila činnost srdce. Speciální pumpu používají lékaři už léta. Pacienti ale vždy dostali jen jednu na zajištění činnosti levé strany srdce. Z levé srdeční komory se pohání krev do celého těla, je tedy potřeba větší výkon. Z pravé komory se odvádí krev do plic k okysličení.

Po zákroku byl pacient 17 dní v umělém spánku. Nyní rehabilituje a posiluje. Učí se také zařízení, které má místo srdce, obsluhovat a měnit baterie. K nim je připojený a neustále je nosí v brašně s sebou.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy