"Ano, pokud to bude možné, tak určitě," řekl deníku Aktuálně.cz Ondřej Müller, programový ředitel nakladatelství Albatros, které příběhy čarodějnického učně v Česku vydává.
Albratros už také jednal s českou pobočkou Greenpeace, která zahájila kampaň za to, aby se v zemi vydávalo více knižních titulů na recyklovaném, tedy ekologičtějším papíru.
Karel Stejskal z Greenpeace uvedl, že Albatros se zatím recyklovanému papíru bránil především s odůvodněním, že není hezký, což by mohlo odrazovat čtenáře. Proto vydavatelství nevytisklo ani předchozí díl Harryho Pottera na recyklátu, ačkoli o to spisovatelka Rowlingová sama žádala.
Recyklovaný Harry Potter v Kanadě i Francii
Teď se ovšem situace změnila. Albatros recyklovaný papír zkouší na méně reprezentativních titulech, letos vydá minimálně čtyři tituly. Zatím na recyklátu vytisknul jakési kapesní taháky pro studenty.
Infobox
RECYKLOVANÝ PAPÍR
- K výrobě tuny běžného papíru je potřeba 240 tisíc litrů vody, 4,7 tisíce kilowatthodin energie a sedmnáct vzrostlých stromů.
- Recyklovaný papír "potřebuje" pouze 118 litrů vody, 2,75 tisíce killowatthodin energie a "obejde" se beze stromů.
- Od roku 1980 stoupla spotřeba papíru ve světě téměř stokrát a očekává se další nárůst o více než pětinu.
- V Česku se recykluje jen asi 40 procent použitého papíru, zbytek končí na skládkách a ve spalovnách.
Pokud se papír osvědčí, vytisknou na něm příští rok i poslední díl Harryho Pottera, na němž Rowlingová právě pracuje.
"Recyklovaný papír se už dnes vyrovná svou kvalitou papíru klasickému," tvrdí Karel Stejskal z Greenpeace.
Na recyklovaném papíře zatím vyšly příběhy z Bradavic v Kanadě, Francii či Holandsku.
Další knihy - například v Německu, Velké Británii nebo Itálii - vyšly na kombinovaném papíře: z části je recyklovaný, z části pochází z lesů, kde se hospodaří podle přísných ekologických pravidel (obvykle má označení FCS).
U Harryho Pottera aktivity nakladatelů a nevládních organizací nekončí. Zatímco v Česku se na recyklovaném papíře tiskne jen malá část knih, v zahraničí to už je poměrně běžné.
Například v Kanadě, kde se zrodila iniciativa podporující recyklovaný papír, se na recyklovaném papíru podařilo vydat už pět milionů knih.
V Holandsku se pro něj rozhodlo sedmnáct velkých nakladatelů, kteří pokrývají více než sedmdesát procent tamního trhu.
Na recyklovaný papír tisknou známá britská nakladatelství Bloomsbury a Penguin Books, na ekologicky šetrném papíru vycházejí knihy v Německu, Itálii, Francii.
Do kampaně za větší využití už jednou použitého papíru se kromě Joanne Kathleen Rowlingové zapojili i další spisovatelé, například Günter Grass či Isabel Allende.
Padly miliony stromů
Když v Kanadě vyšel pátý díl Harryho Pottera na recyklovaném papíru, spočítaly nevládní organizace, že se tím zachránilo přibližně 40 tisíc stromů.
V celém světě i tak kvůli knihám o čarodějnickém učni milióny stromů padly.
Karel Stejskal z Greenpeace však upozornil, že stromy jsou pouze jednou z úspor. "Při používání recyklovaného papíru se spotřebuje o 64 procent méně energie a do ovzduší se dostane o 74 procent méně škodlivin," řekl.
Pokud by český překlad zatím posledního, šestého dílu Harryho Pottera vyšel na recyklovaném papíru, ušetřilo by se podle týdeníku Respekt čtyři tisíce stromů, osm olympijských stadionů naplněných vodou a uspořila by se elektřina, s níž běžná domácnost vystačí padesát let.
Greenpeace podpořil Havel i PEN klub
Jednou z mála knih v Česku, která už vyšla na recyklátu, je Filosofie tváří v tvář zániku od Milana Machovce.
"Je to naše první kniha na recyklovaném papíru, ale určitě se chceme tímto směrem vydat dál," řekl Filip Tomáš, majitel vydavatelství Akropolis, které publikace vytisklo.
Kniha je na první pohled k nerozeznání od titulu na běžném papíru. Podle vydavatele Tomáše je to spíše psychologická bariéra než vzhled ekologického papíru, která brání nakladatelům recyklovanou surovinu používat.
Organizace oslovila různá nakladatelství, aby začala vydávat své knihy i na recyklovaném papíru. Zároveň se pokusí přesvědčit úřady, aby recyklovaný papír přeřadily z devatenáctiprocentní sazby DPH na pětiprocentní.
Tuto snahu už podpořil například bývalý prezident Václav Havel, astronom Jiří Grygar, spisovatel Ivan Lukeš nebo České centrum mezinárodního PEN klubu.
"Nedávno jsme se připojili ke kampani hnutí Greenpeace za používání recyklovaného papíru v kancelářích, úřadech a na tisk knih," uvádí se v prohlášení českého PEN klubu. "Žádáme proto, spolu s Greenpeace, aby recyklovaný papír měl i nadále pětiprocentní daň."