Výsledkem Babišova návrhu podle Hamáčka bude, že si stát bude muset půjčit o 90 miliard korun ročně víc kvůli tomu, že mu budou chybět příjmy. Poukazoval i na to, že Babišův návrh není omezen na dva roky, ale je časově neomezený.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) Babišův návrh hájila. Premiér počítá se zavedením zdanění hrubé mzdy sazbou 15 procent a pro lidi s platem zhruba nad 140 000 korun měsíčně se sazbou 23 procent. Hamáček naproti tomu navrhuje dolní sazbu 19 procent a horní sazbu obdobně jako Babiš 23 procent. S návrhy na zrušení superhrubé mzdy přišla i ODS, Piráti nebo KSČM. Ministryně řekla, že Hamáčkem navržené snížení daní, které představuje asi 1,5 bodu, nepokryje občanům ani inflaci.
Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje. Ministryně financí řekla, že návrh nebylo možné z legislativních důvodů napsat jinak. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil za obrovský alibismus, že Babiš časové omezení na dva roky zmínil pouze v důvodové zprávě. Občanský demokrat Zbyněk Stanjura řekl, že to považuje za drobný faul ze strany vlády.
Podle výpočtu Národní rozpočtové rady bude zrušení superhrubé mzdy na základě Babišova návrhu znamenat výpadek celkových daňových příjmů 88 miliard korun. Z toho by o 58,1 miliardy korun přišel státní rozpočet, o 7,8 miliardy rozpočty krajů a o 22,1 miliardy korun příjmy obcí. Babiš uvádí dopad na státní rozpočet asi 52 miliard korun.
Poslanci, kteří budou pro Babišův návrh hlasovat, pomohou vysokopříjmovým lidem a pomohou bankám, u nichž si tito lidé tyto peníze uloží, a banky je pak budou využívat, popsal Hamáček. "Nemůžeme mít německé zdravotnictví za rumunské daně. Tento krok směřuje k tomu, že ty daně budou rumunské," prohlásil Hamáček.
Předseda klubu ODS Stanjura připomněl, že jeho strana kandidovala s tím, že prosadí zrušení superhrubé mzdy a sazbu daně z příjmů 15 procent. Občanští demokraté takový návrh také k daňovému balíčku předložili. Připomněl, že sociální demokraté, kteří mají nyní Hamáčkův návrh, několikrát proti návrhu ODS na zrušení superhrubé mzdy hlasovali. Řekl, že Babišův návrh snižuje daně všem stejně, ale relativně, tedy v procentech. Odmítl, že by takový návrh preferoval bohaté lidi. Řekl, že levice má v genech vybrat co nejvíc peněz a pak dělat dobro za peníze jiných.
Poslankyně STAN Věra Kovářová uvedla, že návrhy na zrušení superhrubé mzdy podlomí příjmy veřejných rozpočtů. Jde o takzvanou sdílenou daň, o kterou se dělí státní rozpočet s kraji a obcemi. Babišův návrh podle ní bude znamenat pro samosprávy trvalý pokles daňových příjmů o desetinu. Kovářová navrhla, aby samosprávy dostaly vyšší podíl z vybraných daní prostřednictvím rozpočtového určení daní, aby zákon krajům vyrovnal výpadky, které jim hrozí.
Zákon, jako je projednávaný daňový balíček, nemůže být "eldorádo pozměňovacích návrhů" Babiše nebo Hamáčka, aby si na něm předváděli poltickou sílu, prohlásil předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Projednávaný zákon se tak podle něho stává záležitostí politického boje uvnitř vládní koalice. Také on varoval před výpadkem příjmů, který by zasáhl i krajské a obecní rozpočty. Potom se může zdát 5000 korun pro důchodce jako neškodná taškařice ve vztahu k veřejným rozpočtům, dodal.
Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka se vláda tváří, jako kdyby vynalezla perpetuum mobile na peníze. Podle něho předstírá, že dokáže snížit daně, zvýšit výdaje a rozpočet bude fungovat.