H5N1: Drobní chovatelé ignorují opatření

Vendula Křížová
14. 4. 2006 16:05
Praha/České Budějovice - Veterináři řeší stížnosti na chovatele drůbeže, kteří nedodržují hygienická pravidla. Hrozí za to desetitisícové pokuty.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Počet potvrzených případů ptačí chřipky stoupl na dvanáct.

Nemoc u uhynulé labutě nalezené v Českých Budějovicích dnes potvrdila Národní referenční laboratoř pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu (SVÚ) v Praze.

Podle mluvčího veterinární správy Josefa Dubna se tak potvrzuje úvaha, že šlo o skupinu nemocných labutí, která do oblasti jižních Čech zamířila. Na ochranném pásmu a pásmu dozoru se nic nemění. Pouze se prodlužuje doba, po kterou budou tato optaření nutná.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

INFORMACE O H5N1

"Tato doba platí třicet dní od odběru vzorků pro laboratoř," uvedl Vladimír Rachač, ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat jihočeské veterinární správy.

Lidé zásady ignorují...

Ten zároveň také potvrdil, že se na veterinární inspekci obracejí lidé s podezřením, že někteří drobní chovatelé drůbeže nedodržují hygienická pravidla. "Registrujeme několik stížností občanů na nedodržování nutných omezení v drobných chovech drůbeže a holubů," říká Rachač.

Seznam opatření proti zavlečení ptačí chřipky do chovů drůbeže a dalšího ptactva zveřejnila Státní veterinární správa na svých stránkách. V zásadě je nutné chránit zvířata před stykem s trusem nakažených ptáků. Zvířata by měla být v ohrazeném prostoru zakrytém stříškou nebo hustým pletivem. "Aby se do výběhu nedostal trus nemocných ptáků," upozorňují veterináři. 

Inspektoři v současné době stížnosti na chovatele prověřují. V případě, že se potvrdí, hrozí majitelům drobnochovů, kteří ignorují veterinární opatření, až padesátitisicové pokuty. Veterináři však upozorňují, že tlak na drobné chovatele by měl vytvářet především obecní úřad.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

... což jsme přepodkládali, říkají veterináři

"My chápeme, že ne všichni drobní chovatelé jsou schopní vyhovět opatřením kvůli ptačí chřipce, ale obce by měly lidem vysvětlit, že je to v jejich vlastním zájmu," uvádí Rachač.

Kdyby byl totiž v jakémkoliv domácím i velkochovu potvrzen případ ptačí chřipky, museli by veterináři všechna zvířata utratit.

"Dalo se předpokládat, že se najdou lidé, kteří budou tato nařízení ignorovat. Ta jsou ovšem v jejich zájmu. Rozhodně nejsou samoúčelná," říká mluvčí veterinární správy Josef Duben.

 

Právě se děje

Další zprávy