Grandiozní, řekl Paroubek. ČSSD má všechny kraje

Petr Holub, Kateřina Eliášová
18. 10. 2008 22:25
Mirek Topolánek už přiznal porážku

* Sečteno je už 100% okrsků * Volební účast: Senátní volby 39,52%, krajské volby 40,3% * Topolánek přiznal porážku, Bém označil situaci ODS za armagedon

Praha - Čtyři hodiny po uzavření volebních místností bylo jasno: mapa republiky bude další čtyři roky zbarvena do oranžové sociálních demokratů.

Komise sice v tu chvíli ještě nesečetly všechny odevzdané hlasy, ovšem na výsledku, že ODS přímo nevyhrála v jediném kraji, se nemohlo nic změnit.

Předseda ODS Mirek Topolánek to uznal. "Ukázal jsem, že umím vyhrávat. A umím i prohrávat. Chtěl bych poblahopřát vítězi. Volby dopadly pro ODS porážkou," řekl.

Z ČSSD už se ozvaly hlasy vyzývající šéfa občanské demokracie, aby rezignoval. "Pro nás je to grandiózní vítězství," prohlásil šéf opozice Jiří Paroubek.

ČSSD: 36 procent, ODS 23 procent

Konečné výsledky jsou pro ČSSD těsně pod 36 procenty podpory, ODS má přes 23 procent.

Sociální demokraté získali nejvíce hlasů ve všech krajích. Jedinou výjimkou mohly být Střední Čechy, kde současný hejtman Petr Bendl (ODS) zaostal o pouhá tři procenta za Davidem Rathem (ČSSD).

Menší ztrátu než pět procent měli občanští demokraté v jižních Čechách a na Liberecku.

Armagedon, zní z ODS

ODS nechtěla dlouho výsledky vůbec komentovat.

Špičky ODS se zavřely v kanelářích, média byla vykázána do nedaleké hospody. Občas jen někdo přijde okomentovat vývoj. Zpravodajka Aktuálně.cz popsala atmosféru jako velmi "hustou".

Jediný, kdo veřejně promluvil, byl první místopředseda strany Pavel Bém. Situaci viděl odpoledne černě. "ODS je krůček od krajského armagedonu. Jiří Paroubek dostane nástroj na splnění svého snu: vládnout nikoli s marťany, ale s komunisty," řekl.

Pavel Bém přichází znepokojený ke štábu ODS na Jánském vršku. "ODS je krůček od krajského armagedonu," prohlásil.
Pavel Bém přichází znepokojený ke štábu ODS na Jánském vršku. "ODS je krůček od krajského armagedonu," prohlásil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Přečtěte si rozhovor:
Bém takový výsledek nečekal ani v nejčernějších snech

Záhy opustil Jánský vršek, kde vedení partaje sledovalo sčítání hlasů, a odjel do Středočeského kraje podpořit dosavadního hejtmana Petra Bendla. Oznámil, že večer se sejde grémuim ODS. Topolánek jej později přeložil na neděli.

Grémium bude řešit příčiny porážky a co z toho vyvodit. "Příčin je celá řada. Krom jiného je to daň vládnutí; vládní strana totiž v České republice krajské volby ještě nevyhrála," řekl premiér. "Varování pro ODS ovšem přišlo včas před parlamentními volbami, chtěl bych vyzvat naše voliče, aby podpořili ODS ve druhém kole voleb do Senátu."

Jiří Paroubek (ČSSD) sleduje sčítání výsledků voleb.
Jiří Paroubek (ČSSD) sleduje sčítání výsledků voleb. | Foto: Ludvík Hradilek
O volbách do Senátu čtěte zde:
ČSSD dominuje, Do finále jde v 25 obvodech

Zelené fiasko

Naprosté fiasko zaznamenala Strana zelených. Nepodařilo se jí proniknout do žádného zastupitelstva. Nejblíže k tomu měla na Liberecku, ale nakonec ani tam nedosáhla na pětiprocentní hranici.

Lidovci uspěli ve všech krajích, výjimkou jsou střední Čechy a Liberec. Na Ústecku ovšem uspěli jen na kandidátce regionálního sdružení Severočeši.cz.

Komunisté se udrželi nad patnácti procenty.

Strany starostů skončily nad pěti procenty ve středních Čechách, nad deseti v Liberci a Zlíně. Přes 13 procent získali na Ústecku Severočeši.cz. Na Karlovarsku mají desetinu hlasů Doktoři i Alternativa pro Karlovarský kraj, kterou vede senátor Jan Horník.

Ústup ze slávy zažívá SNK-ED, která vstoupila do krajského zastupitelstva jen na Královéhradecku.

Novináři zpovídají Petra Tluchoře, šéfa klubu ODS.
Novináři zpovídají Petra Tluchoře, šéfa klubu ODS. | Foto: Tomáš Adamec
ONLINE přenos
Sledujeme živě situaci na politických štábech. Čtěte přímý přenos ve článku zde
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy