Senát: ČSSD dominuje, do finále jde v 25 obvodech

Petr Holub
18. 10. 2008 19:18
Na Karvinsku má senátora už po prvním kole
Jiří Paroubek (ČSSD) sleduje sčítání výsledků voleb
Jiří Paroubek (ČSSD) sleduje sčítání výsledků voleb | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté potvrdili volební úspěch v krajských volbách také v prvním kole voleb do senátu.

Hned dnes získal místo v senátu jejich kanidát na Karvinsku Radek Sušil (dostal více než 50 procent hlasů) a ve zbývajících 25 obvodech nejdou do finále jedině na Znojemsku.

V devatenácti obvodech se pak stali vítězi prvního kola voleb.

Za týden v sobotu se ve druhém kole nejčastěji kandidáti ČSSD potkají se soupeři, které nominovala ODS. Ti postoupili ve 20 obvodech, šestkrát z prvního místa.

Ve třech obvodech pak budou ve druhém kole lidovci, uspěli dva senátoři, kteří obhajují mandát - Josef Kalbáč a Josef Vaculík.

Totéž platí o kandidátech za SNK-ED: také nynější senátoři Josef Novotný a Václava Domšová postupují.

Z kandidátů mimo obě hlavní politické strany postupuje do druhého kola ještě nezávislý kandidát Ivo Mlátilík v Chebu.

Naopak své místo v horní komoře parlamentu dnes ztratili Jiří Zlatuška (LiRa), Eduard Matykiewicz (KSČM) Richard Sequens (SOS), Josef Zoser (HNHRM) či Karel Barták (SNK-ED), který však byl zvolen do senátu před šesti lety jako kandidát lidovců.

Vesnická volební komise rozpečetila hlasovací urnu a lístky se sypou na stůl. Oproti komisím ve městech nebude sečtení hlasů tak náročné. Lístků je sedm desítek. Ve Velkých Janovicích přišlo k volbám 73 procent voličů
Vesnická volební komise rozpečetila hlasovací urnu a lístky se sypou na stůl. Oproti komisím ve městech nebude sečtení hlasů tak náročné. Lístků je sedm desítek. Ve Velkých Janovicích přišlo k volbám 73 procent voličů | Foto: Jiří Hloušek
Jak vypadají prozatimní výsledky krajských voleb?
Čtěte článek ČSSD s převahou vede i po sečtení poloviny hlasů
Jediná mediím dostupná místnost (vyjma recepce) v budově ODS na Jánském vršku.
Jediná mediím dostupná místnost (vyjma recepce) v budově ODS na Jánském vršku. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Sledujeme online situaci na politických štábech
Přímý přenos najdete zde
 

Právě se děje

před 14 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy