Bém takový výsledek nečekal ani v nejčernějších snech

Kateřina Eliášová
18. 10. 2008 17:55
Rozhovor Aktuálně.cz s místopředsedou ODS
Pavel Bém přijel k sídlu ODS na Jánském vršku v historickém VW "Brouk".
Pavel Bém přijel k sídlu ODS na Jánském vršku v historickém VW "Brouk". | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Občanští demokraté utrpěli v krajských volbách drtivou porážku.

Po sečtení 80 procent hlasů v krajských volbách se zdá, že z dvanácti hejtmanů má šanci na obhajobu mandátu jen Petr Bendl ve Středočeském kraji. První místopředseda nejsilnější parlamentní strany a pražský primátor dokonce hovoří o krajském armagedonu.

Aktuálně.cz: Pane místopředsedo, opouštíte volební sídlo ODS. Kam míříte?

Odjíždím podpořit hejtmana a místopředsedu ODS Petra Bendla. On zatím ještě stále bojuje a já doufám, že to dobojuje do vítězného konce.
Za chvíli se vrátím, večer se sejde grémium ODS, které médiím poskytne nějakou zásadní informaci, o tom, jak vnímá výsledek voleb. Nechte nás, abychom to mohli strávit, abychom tomu mohli porozumět a abychom k tomu mohli vyslovit nějaký soud. Teď mohu říci to, že obrovsky děkuji všem voličům ODS a veliká pokora před tím, co pro nás voliči dělají.

A.cz: Jaká je nyní v ODS nálada?

Náladu před konečným stavem konečných výsledků... Asi není třeba reagovat. Určitě nejásáme. Ty volební výsledky v pravděpodobném scénáři pro nás nevypadají dovře, ale je sečteno o něco málo více než polovina volebních okrsků. Je potřeba čekat, jsou sečteny malé obce, čekáme na velká města. Ne snad, že bych snad doufal, že se výsledky otočí, ale přeci jen čekám a doufám v nějakou korekci.

A.cz: Jste hodně zklamaný?

Chci teď odjet podpořit svého přítele Petra Bendla. Určitě nejsem nadšený, jsem  překvapený z těch výsledků. Přiznám se vám, že ani v těch nejčernějších můrách jsem nečekal takový výsledek a možná se ten stav blíží zklamání.

A.cz: Je teď podle Vás Mirek Topolánek oslaben? Co to bude znamenat pro kongres?

Teď se nebavíme o kongresu, jsme před uzavřením 1. kola senátních voleb, neznáme definitivní výsledeky, ani krajské. Nevíme, jak budou vypadat krajské koalice. Kongres nás v tuto chvíli nezajímá. Zajímá nás, jak dopadnou volby, jak dopadnou lídři, jak dopadne druhé kolo senátních voleb. Jsme uprostřed nějakého procesu.

A.cz: Pokud by ty volby dopadly tak, jak to teď vypadá, co by to mohlo znamenat pro Mirka Topolánka?

Kdyby jsou chyby. Musíme nejdřívě počkat na definitivní znění. Pak můžeme vyslovit soud, Jestli bude tvrdý nebo měkký, to si skutečně počkejme. Buďte trpěliví, nic jiného nemůžeme teď dělat.

 

Právě se děje

před 2 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy