Online: Topolánek poblahopřál vítězi. "Prohráli jsme."

Domácí Domácí
18. 10. 2008 20:00
Uvnitř fotogalerie ze štábů stran
Mirek Topolánek krátce předtím, než se před televizními kamerami vyjádřil k nepříznivému výsledku voleb pro ODS.
Mirek Topolánek krátce předtím, než se před televizními kamerami vyjádřil k nepříznivému výsledku voleb pro ODS. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Hlasy jsou sečteny. ČSSD na hlavu porazila ODS v krajských volbách 2008. ČSSD zvítězila ve všech třinácti krajích.

I samotní politici ČSSD jsou překvapeni drtivým vítězstvím své strany. "Tak velké vítězství jsem nečekal," řekl například Lubomír Zaorálek. A hned hovoří i o krachu ODS. "Voliči vystavili Mirkovi Topolánkovi červenou kartu. Měl by rezignovat," řekl například možný nový středočeský hejtman David Rath.

Premiér pogratuloval ČSSD, ale k výrokům o rezignaci se nechtěl vyjadřovat. "Prohráli jsme," odtušil.

Volilo se také do třetiny senátu, i zde dominují sociální demokraté.

Zklamání zažívá i Strana zelených, která zatím nemá jistých pět procent a tím účast v krajském zastupitelstvu v žádném kraji. Nejblíže je k tomu na Liberecku.

Volby se v pátek a sobotu odehrály bez vážnějších incidentů. Poznamenalo je pouze náhlé úmrtí voliče v Praci na Brněnsku a vykradená volební místnost v Základní škole Šeříkova v městské části Ostrava-Jih, odkud se ztratily dva počítače.

Volební účast byla v krajských volbách rekordní, v průměru okolo 40 procent.

Reportéři Aktuálně.cz online sledovali sčítání hlasů na volebních štábech politických stran v pražských centrálách i v krajích.

Přečtěte si, jak politici reagovali na sčítání hlasů i konečné výsledky.

Zde si můžete přečíst online zpravodajství z průběhu voleb ze soboty do 14:00

Zde si můžete přečíst online zpravodajství z prvního dne voleb

Předseda ČSSD je s vývojem voleb spokojen.
Předseda ČSSD je s vývojem voleb spokojen. | Foto: Ludvík Hradilek

20:00 - Bursík promluvil ve volební centrále ke straníkům a příznivcům. I přes neúspěch ve volbách pochválil všechny, kdo se podíleli na kampani. "Musíme si zanechat svůj politický styl," řekl. "V budoucnu to zúročíme."

Uvedl, že je potřeba v klidu vyhodnotit postavení strany ve všech krajích. Chybou podle Bursíka bylo, že strana prosazovala senátní kandidáty v 19 regionech. Mělo jich být osm jak navrhovalo předsednictvo. "Práškovali jsme celou republiku a takhle to dopadlo," prohlásil Bursík. Spolustraníci mu několikrát zatleskali. Pak si všichni ťukli šampusem.

19:30 - Právě přišel pes Tonička, který patří předsedovi Paroubkovi a jeho žena se už převlékla do neformálního oblečení, oslavy začínají.

Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský už ví, že jeho strana prohrála krajské volby na plné čáře. Osm let vedl hejtmanství, před tím byl sedm roků primátorem Ostravy. Teď si od vrcholných pozic v regionální politice nejspíš odpočine.
Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský už ví, že jeho strana prohrála krajské volby na plné čáře. Osm let vedl hejtmanství, před tím byl sedm roků primátorem Ostravy. Teď si od vrcholných pozic v regionální politice nejspíš odpočine. | Foto: Martin Popelář

19:27 - Předseda křesťanských demokratů Jiří Čunek nezvažuje rezignaci kvůli výsledkům strany ve volbách do krajských zastupitelstev. Za dobrý považuje výsledek senátních voleb. KDU-ČSL obhajuje tři mandáty a ve všech těchto třech obvodech (Uherské Hradiště, Strakonice a Vyškov) postoupili lidovečtí kandidáti do druhého kola.

19:13 - V sídle Lidového domu se tleská a pomalu začíná jásat. Volební manažer Jaroslav Tvrdík ale říká, že slavit by se mělo opatrně. "Rozhodně nyní žádné oslavy neplánujeme, volby končí za týden," řekl Aktuálně.cz.

ČSSD svolala na osm hodin školení pro senátory, kteří postoupili do druhého kola, na kterém bude ladit taktiku pro malou týdenní kampaň. V devět večer dorazí do Lidového domu všichni lídři v krajích, aby projednali, jak sjednat krajské koalice.

Jaroslav Tvrdík naznačil, že najít správnou taktiku pro druhé kolo senátních voleb nebude jednoduché. "Nečekali jsme takové vítězství. Musíme teď počítat s tím, že všichni budou volit proti nám," řekl Tvrdík. "Ale i kdybychom získali všechna senátorská křesla v obvodech, kde jsme postoupili do druhého kola, budeme mít stále méně senátorů než ODS," dodal.

19:06 - Do volebního štábu KDU-ČSL konečně dorazil i předseda strany Jiří Čunek a okomentoval výsledky. "Pro nás to úspěch není. Faktem je, že se na těch číslech ukázalo, že naši stabilní voliči nás neopustili," řekl po svém příchodu Čunek.

Čunek také odmítl, že by prohra stran vládní kolaice měla za následek pád vlády. "Já jsem přesvědčen, že my tyto dvě roviny (krajské volby a budoucnost vlády -  pozn.red.) spojovat nechceme. Tato vládní koalice trvá a my ji rozbíjet nebudeme," ujistil lidovecký šéf.

19:04 - Výsledky už se pravděpodobně nezmění. Sečteno je přes 99 procent hlasů v krajských volbách.  

Jiří Paroubek si potřásá rukou s Jiřím Šlégrem.
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Jiřím Šlégrem. | Foto: Ludvík Hradilek

18:50 - Lidový dům slaví, ale jaksi tiše. Straníci si sice navlékli šály a připíjí si vínem, ale "grandiozní" úspěch, jak jej nazval předseda Jiří Paroubek stále nenásledují grandiózní oslavy. Začalo zasedat grémium strany a po osmé by kandidáti měli své vítězství okomentovat veřejně.

18:45 - Do štábu ČSSD dorazil úspěšný kandidát na senátora Jiří Dientsbier. Jak jinak v nezbytné oranžové šále, straníci mu gratulují k postupu do druhého kola.

18:40 - Zatímco v Lidovém domě, na Jánském vršku i v sídle Strany zelených politici řeší volební výsledek a dávají komentáře tisku, v centrále KDU-ČSL se neděje doslova vůbec nic. Zatím marně se čeká na jakéhokoliv člena vedení strany.

18:30 - Lubomír Zaorálek (ČSSD): "ODS by měla vyvodit závěry z toho, jak drtivě prohrála v celé země. Musí si uvědomit, že nemá mandát na prosazování zdravotnické reformy pana Julínka, prosazování radarové základny, na pokračování daňových reforem. Nemůže přes tyto hlasy pokračovat ve své politice."

Jiří Paroubek šťastně pózuje s
Jiří Paroubek šťastně pózuje s | Foto: Ludvík Hradilek

18:26 - Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS): "Je to neúspěch, v politice funguje princip kyvadla, my jsme dosud vyhrávali, teď prohráváme, teď se musíme soustředit na druhé kolo. Bude to chtít nasadit hodně síly. Myslel jsem si, že Střední Čechy bychom vyhrát mohli..."

Na otázku, jestli vláda ustojí hlasování o důvěře příští týden odpověděl Vodnra rovněž otázkou: "Co je alternativou? Začne předsednictví, teď není čas přepřahat, vzít do vlády lidi, kteří neznají své partnery v Evropě by mohlo být dost problematické," myslí si.

18:19 - Sociální demokraté si navlékli oranžové šály. Začíná vládnout vítězná nálada.

"Je to pro nás určité memento," řekl předseda Strany zelených Martin Bursík.
"Je to pro nás určité memento," řekl předseda Strany zelených Martin Bursík. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

18:10 - Do centrály zelených dorazil předseda Martin Bursík. Prohru ve volbách bere jako velmi vážnou. "Je to pro nás určité memento," řekl Bursík. Dodal, že jeho strana doplatila na nižší volební účast a na to, že volby byly jakýmsi plebiscitem mezi ČSSD a ODS. "To je pro menší strany vždycky riziko," konstatoval Bursík, podle něhož přišli k volbám především nespokojení voliči.

Bursíka mrzí především to, že zelení nebudou moci ovlivňovat politiku v krajích. "Ukazuje se, že budeme muset pracovat víc v regionech," soudí Bursík, podle něhož i v snátních volbách vybírali lidé více podle stranické příslušnosti než podle osobností.

Bursík nedokáže odhadnout, jak se volební neúspěch podepíše na jeho postavení předsedy strany. "To se teprve uvidí," řekl Bursík. Uznal, že straně nemusela prospět vnitrostranická roztržka mezi dvěma křídly SZ. "Samozřejmě nebylo dobré, že jsme se potáceli ve sporech," řekl Bursík. "Myslím ale, že se nám na poslední chvíli podařilo situaci stabilizovat," dodal.

18:07 - S hodinovým zpožděním přijel do stranického ústředí předseda Jiří Čunek. Kolem hloučku novinářů pouze v rychlosti a beze slova proběhl. Lidovci zvolili během podzimních voleb jako strategii mlčení.

18:06 - "Chtěl bych poblahopřát vítězi," řekl premiér Mirek Topolánek. Podle něj se opakuje situace z minulých senátních voleb. Podle Topolánka musí strana o situaci jednat. Prvně se sejde pravděpodobně v neděli. 

Lídr jihomoravské krajské kandidátky Milan Venclík a jeho kolegyně Anna Procházková sledují předběžné výsledky. Sečtena je většina hlasů. Důvodů k radosti moc není. Také na jižní Moravě drtí ODS sociální demokraté.
Lídr jihomoravské krajské kandidátky Milan Venclík a jeho kolegyně Anna Procházková sledují předběžné výsledky. Sečtena je většina hlasů. Důvodů k radosti moc není. Také na jižní Moravě drtí ODS sociální demokraté. | Foto: Attila Racek

18:00 - V brněnské restauraci Bohéma panuje zklamání. Většina hlasů ve volbách do krajského zastupitelstva je sečtena a ODS nedosahuje ani 16 %. "Bohužel, trend už se nezmění," lituje lídr kandidátky Milan Venclík.

"Za čtyři roky v koalici jsme ale udělali maximum. Kampaň jsme vedli korektní a věcnou s reálnými tématy. Nebyli jsme populisti, neslibovali jsme nemožné," dodal Venclík.

17:57 - "Jsem šťastný," řekl Jiří Paroubek k výsledkům voleb. "Klaním se voličům. To oni rozhodli, ne stranické sekretariáty," dodal. 

17:55 - Liberec - Liberečtí Zelení řeší, jestli dojít koupit šampaňské. Chvíli se drželi nad pěti procenty. Úsměvy z tváří jim srazila nová zpráva, spadli na 4,96 procent. Jejich lídr Jan Korytář neskrývá nervozitu. „Po tomhle budu muset povinně ke kardiologovi,"  komentuje situaci kandidát do senátu Miroslav Hudec. S nadějí se nyní upínají k hlasům, které ještě mohou získat v Liberci.

Nálada v centrále zelených v centru Prahy je velmi rozpačitá. Podle aktuálních údajů se i liberečtí zelení propadli pod pět procent. To by znamenalo, že SZ nebude mít jediného zástupce v krajském parlamentu, tedy že přijde i o své dva zástupce na jižní Moravě.

17:50 - Z tábora sociálních demokratů už zaznívají ostrá vyjádření na adresu ODS a hlavně jejího předsedy. "Voliči vystavili Mirkovi Topolánkovi červenou kartu. Měl by rezignovat," uvedl David Rath. Výzvu k rezignaci vyslovil i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

V restauraci divadla Reduta na brněnském Zelném trhu panuje dobrá nálada. Sociální demokraté zatím v kraji vedou. Na hejtmana za ně kandiduje poslanec Michal Hašek.
V restauraci divadla Reduta na brněnském Zelném trhu panuje dobrá nálada. Sociální demokraté zatím v kraji vedou. Na hejtmana za ně kandiduje poslanec Michal Hašek. | Foto: Jan Langer

17:41 - Ostrava - V sídle krajského výboru moravskoslezské ČSSD bouchá šampaňské, kandidát na hejtmana Jaroslav Palas, místopředseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a další členové týmu si gratulují a připíjejí. Začali slavit. "Tak velké vítězství jsem nečekal," řekl Lubomír Zaorálek.

Vysvětloval, že považoval Evžena Tošenovské za velmi silného soupeře, za ikonu, kterou bude velmi těžké porazit. "Doufal jsem ve vítězství sociální demokracie, ale myslel jsem si, že to vítězství těsné," řekl.

17:29 - Lídr ČSSD ve Středočeském kraji David Rath už věří ve své vítězství. Aktuálně.cz řekl, že je sečteno už osmdesát procent hlasů a jeho náskok vydrží. "Byl to opravdu těžký obvod," komentoval Rath.

"Vypadá to, že naši voliči vyhráli," říká poslanec, kterého si straníci dobírají. "Co to tomu Bendlovi děláš? To si snad ani nezaslouží." Rath už nyní říká, že koalice s ODS ani s KSČM nepřichází v úvahu. "Půjdeme do jednání o menšinové vládě jako s první variantou," řekl Aktuálně.cz.

Neúspěšní kandidáti zelených do senátu Helena Illnerová a Michael Kocáb.
Neúspěšní kandidáti zelených do senátu Helena Illnerová a Michael Kocáb. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se začal usmívat. Sleduje průběžné výsledky po boku svojí ženy a poslance Zdeňka Jičínského. Společně s ním je u stolu oddělené části hokejista Jiří Šlégr, hlavní postava kampaně a také její manažer Jaroslav Tvrdík.

"Za půl hodiny je hotovo," mává předseda rukou k televizním obrazovkám, které opanovaly štáb. Kromě růží si historickou kašnu sociální demokraté vyzdobili pomeranči. 

17:25 - Zelení takřka jistě nesplní svůj předvolební cíl dostat se do všech krajských kandidátů. Zatím má pět procent jen v Libereckém kraji. "Zatím bych se bránil takovému hodnocení, jestli to je prohra," řekl Aktuálně.cz třetí míostopředseda SZ Martin Ander.

Pavel Bém přijel k sídlu ODS na Jánském vršku v historickém VW "Brouk".
Pavel Bém přijel k sídlu ODS na Jánském vršku v historickém VW "Brouk". | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dodal, že teď se ještě počítají městské okrsky, kde jsou zelení silnější, takže by se strana mohla dostat do regionálních parlamentů i v dalších krajích. V případě neúspěchu Kocábové či Illnerové - kandidátů do Senátu - doplatila SZ podle Andera na vyhrocenou kampaň mezi ČSSD a ODS.

17:17 - Vysoká účast překvapila odborníky. Volit šlo asi čtyřicet procent občanů. Podle politologů to mohlo přispět k výraznému vítězství socialistů.

17:15 - Michael Kocáb, který neuspěl za zelené ve volbách do Senátu v Praze 1, nebere tento výsledek jako porážku. Pokud by se daly dohromady hlasy dalších kandidátů podobného zaměření - Mejstříka či Stránského - dalo by to dohromady více než 30 procent. To podle Kocába znamená, že lidé mají o tento typ politiků zájem. Chybou ovšem bylo podle něho byla, že menší strany a hnutí tímto způsobem rozdrobily hlasy voličů.

17:09 - Jiří Čunek i jeho kolegové si dávají na čas. Ve štábu KDU-ČSL se na chvíli objevil bratr ministra Cyrila Svobody Josef, který v devadesátých letech působil jako ministerský náměstek. Vzbudil velkou pozornost.

Pavel Bém vystupuje -obklopen novináři- ze svého modrého "Brouka".
Pavel Bém vystupuje -obklopen novináři- ze svého modrého "Brouka". | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Většina novinářů si myslela, že jde o ministra a ptali se ho, jestli by nešel na kameru. "Udělali byste ostudu mně i celé republice. Já nejsem politik, já jsem řádný občan," odpověděl s úsměvem Josef Svoboda.

17:08 - Pavel Bém opustil Jánský vršek, odjel do středočeského kraje podpořit dosavadního hejtmana Petra Bendla. Oznámil, že večer se sejde grémium ODS. Do sídla nejsilnější vládní strany dorazil i premiér Mirek Topolánek, nechtěl ale špatné výsledky své strany jakkoli komentovat.

17:08 - Je sečteno osmdesát procent hlasů. ODS si oproti minulým krajským volbám už jistě pohorší.

17:04 - V sídle ČSSD se kromě minerálky začíná čepovat pivo a víno. I když předseda tvrdí, že je na soudy natož na oslavy brzy, hosté a členové strany si alkohol, který ovšem strana nenabízí zdarma jako ostatní občerstvení, poroučí u baru bez pobízení.

17:02 - Helena Illnerová, zelená kandidátka do Senátu v Praze 5 skončila třetí. "Moc šťastná z toho nejsem," řekla Aktuálně.cz neúspěšná kandidátka, která prohrála se zástupci ODS a ČSSD. "Oni měli mnohem masivnější kampaň, byli vidět všude," soudí Illnerovová. "U nás zdaleka všechno neklapalo," dodala. Stěžuje si například na to, že její předvolební letáky či noviny se nedostaly všude, kam měly.

Ve vlnách emocí se zmítá volební štáb zelených v Libereckém kraji. Kolísají na hranicích volitelnosti. V 16:53 poprvé prorazili hranici pěti procent. Kandidát na senátora za Českou Lípu Miroslav Hudec září.
Ve vlnách emocí se zmítá volební štáb zelených v Libereckém kraji. Kolísají na hranicích volitelnosti. V 16:53 poprvé prorazili hranici pěti procent. Kandidát na senátora za Českou Lípu Miroslav Hudec září. | Foto: Martina Machová

16:57 - Liberec - Zelení v Liberci se právě přehoupli přes pět procent. Jsou zatím jediní zelení v republice, kteří by se mohli dostat do krajských zastupitelstev

16:50 - Primátor Prahy a místopředseda ODS Pavel Bém vidí situaci černě. "ODS je krůček od krajského armagedonu. Jiří Paroubek dostane nástroj na splnění svého snu: vládnout nikoli s marťany ale s komunisty."

16:43 - Ostrava - Do hlavního stanu moravskoslezské ČSSD dorazil kandidát na hejtmana Jaroslav Palas. Volební manažer mu nadšeně hlásí výsledky. "S předběžnými výsledky jsme zatím velmi spokojeni, jsou ale spočítány teprve dvě třetiny hlasů," uvedl sociálnědemokratický kandidát na hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek sleduje průběžné výsledky voleb v sídle ČSSD v Ostravě. Je sečteno asi 16 procent hlasů předev ším z venkova a tam socialisté jasně vedou. "Velká města to ale ještě stáhnou," říkají sociální demokraté a jsou zatím opatrní.
Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek sleduje průběžné výsledky voleb v sídle ČSSD v Ostravě. Je sečteno asi 16 procent hlasů předev ším z venkova a tam socialisté jasně vedou. "Velká města to ale ještě stáhnou," říkají sociální demokraté a jsou zatím opatrní. | Foto: Petr Sznapka

Uvedl, že nevylučuje spolupráci s žádnou politickou stranou. "Podstatné je, abychom mohli realizovat to, co jsme voličům před volami slbili. Prioritou je například zrušení poplatků v krajských nemocnicích," řekl Palas.

16:43 - Do štábu občanských demokratů dorazil pražský radní Rudolf Blažek a starosta šestého pražského obvodu Tomáš Chalupa. Výsledky ODS nechtěli nijak komentovat. 

16:38 - Liberec - Hlasy z druhého největšího města v Libereckém kraji - Jablonce jsou sečteny. Zelení zde získali 4,59 procent. „Je to vlastně dobrý výsledek, na to, že nás tam lidé moc neznají. Nyní to je na Liberci a České Lípě," komentoval stav Miloš Krčmář.

Stále propočítávají, jestli se jim podaří získat pět procent. V pravidelných intervalech si zapisují výsledky. Kromě ODS a sociální demokracie sledují zejména Starosty pro Liberecký kraj , kteří zatím dosáhli 13 procent, a Stranu pro otevřenou společnost s téměř šesti procenty. Ta měla doposud v zastupitelstvu libereckého hejtmanství sedm křesel.

16:33 - Je sečteno přes polovinu hlasů (téměř 60 procent) a ČSSD stále vede ve všech třinácti krajích, kde se volilo do zastupitelstev.

Místopřeceda KDU-ČSL Marián Hošek.
Místopřeceda KDU-ČSL Marián Hošek. | Foto: Ludvík Hradilek

16:25 - U lidovců je mrtvo. Za novináři přichází stále tentýž straník - náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek. Situaci vidí optimisticky i přesto, že KDU-ČSL zřejmě ztrácí své prvenství v Jihomoravském kraji. Předseda strany a vicepremiér Jiří Čunek přijde až v 17 hodin odpoledne.

Absolutní klid panuje i v jihomoravské kanceláři KDU-ČSL. Ještě sem ani nedorazil hejtman Stanislav Juránek, obhajující svou funkci. "Ještě nemá cenu cokoli komentovat. Je brzy. Nejsou sečtena velká města," vysvětlila dvojka krajské kandidátky Marie Cacková, proč zatím lidovci zůstávají v klidu.

16:26 - Jiří Paroubek průběžné výsledky podle svých slov nechce přeceňovat. "Nechtěl bych dělat v tuto chvíli závěr. Mnohé senátní obvody se budou rozhodovat až příští týden. Zatím to vypadá, že lidé chtějí změnu, určitou roli mohou sehrát ještě velká města a obvody, ale pokud já mám informace z měst jako jsou např. Teplice, tak tam to také vypadá pro ČSSD dobře," řekl.

Předseda ČSSD se snažil před novináři přistupovat k výsledkům střízlivě a nedat najevo radost z oranžové volební mapy. "Od počátku věřím v naše vítězství. Ale nyní je na soudy brzy. Medvěd ještě běhá po lese." Potvrdil nicméně, že vedení strany dá krajských organizacím jednotné doporučení, jak postupovat při sestavování koalic. Naznačil, že strana slibovala lidem změnu a podle toho bude koalice vyjednávat.

Foto: Ludvík Hradilek

"Pokud chceme vyhrát volby do Poslanecké sněmovny, tak tomu musíme přizpůsobit taktiku při sjednávání koalic. Nejdůležitější jsou pro nás programové cíle," řekl Paroubek.

16:22 - "Je to překvapující," řekl po sečtení zhruba třetiny okrsků politolog Tomáš Lebeda. ČSSD zatím jednoznačně vede ve všech krajích. Lebeda deníku Aktuálně.cz řekl, že ČSSD může oslabit především ve větších městech. "Náskok čtrnácti procentních bodů je i tak markantní," dodal.

Zároveň ale upozorňuje, že je předčasné vyvozovat závěry. "Fabulovat nemá smysl, počkejme si." V krajských volbách se podle něj ukazuje, že sociální demokracie sklízí úspěch s kampaní, v níž vsadila na celostátní témata. "ODS musela udělat vše pro to, aby do popředí dostala regionální témata," vysvětlil.

Šéf klubu ODS Petr Tluchoř.
Šéf klubu ODS Petr Tluchoř. | Foto: Aktuálně.cz

16:18 - Petr Tluchoř z ODS zatím nehází "flintu do žita". "V tuto chvíli, kdy je sečteno jen malé procento volebních okrsků a hlasů je sečteno, zatím mohu poděkovat voličům, že přišli volit. Jistě ten pohled na tu oranžovou mapu není povzbudivý, ale já pevně věřím, že do večera se dočkáme řady posunů. Jakkoliv komentovat předběžné výsledky podle něj nemá smysl. "Nechci dělat žádné prognózy a pevně věším, že ten výsledek nebude špatný," doufá Tluchoř.

16:17 - Ostrava - Do krajského volebního sídla ČSSD v Ostravě přišel místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Spokojeně se usmívá a sleduje průběžné výsledky voleb v televizi. Zatím je sečteno 16 procent hlasů především z malých obcí a sociální demokraté mají přes čtyřicet procent. "Velká města to ještě stáhnou," říká volební manažer Ivan Krejčí, který však přesto neskrývá radosta a prozpěvuje si.

Foto: Ludvík Hradilek

16:15 - Strana zelených zatím nezískala v žádném kraji aspoň pět procent hlasů, které jsou nutné pro vstup do zastupitelstva. "Výsledky jsou hodně předběžné," komentoval to třetí místopředseda SZ Martin Ander. Dodal, že sečteny jsou především venklovské okrsky, kde zelení nejsou silní.

16:14 - Sociálnědemokratičtí kandidáti zatím dominují i v seznamu postupujících do druhého kola senátních voleb. ČSSD má zatím 27 postupujících kandidátů, ODS 19, lidovci 3, komunisti 2 a 2 i SNK ED. 

16:11 - Místopředsedkyně ČSSD Jana Vaňhová řekla, že vyšší účast pomůže straně k vítězství. "Lidé na ulicích, které jsme oslovovali v kampani byli opravdu nespokojení s reformami,které připravila vláda Mirka Topolánka," řekla Vaňhová. Zatím nechce odhadovat, kde ČSSD získá v hejtmany. "O hejtmanech se musí jednat, vítězství je nezaručí. Ale například v Moravskoslezském kraji náš výsledek naznačuje, že by to mohlo vyjít."

16:08 - Na Jánský vršek (sídlo ODS) dorazil senátor ODS Jiří Šneberger. "Co se dá dělat," okomentoval průběžné výsledky, které jsou pro ODS velmi nepříznivé.

16:00 - Liberec - Liberečtí zelení se začínají scházet ve svém volebním štábu v sídle Asociace nezávislých neziskových organizací v centru Liberce. Přítomná je téměř celá špička jejich kandidátky včetně lídra Jana Korytáře a kandidáta na senátora za Českou Lípu Miroslav Hudec. Zatím hýří optimismem, jsou nejúspěšnější ze zelených v celé republice. Sice je ještě nepřehoupli přes magickou hranici pěti procent. „My jediní ještě stoupáme," porovnává prozatímní výsledek s ostatními stranami v regionu Josef Jadrný.

15:57 - Statistici sečetli asi třetinu hlasů v krajských volbách. Zatím všechny kraje hlásí vedení sociální demokracie.  

V Liberci zelení sledují výsledky voleb ze sídla Asociace nestátních, neziskových organizací. Za počítačem sedí devítka kandidátky Jan Vondrouš. Pravidelně ostatní informuje o současném stavu. Nyní si vedou liberečtí zelení nejlépe ze všech Zelených v republice. Mají 4, 56 procenta.
V Liberci zelení sledují výsledky voleb ze sídla Asociace nestátních, neziskových organizací. Za počítačem sedí devítka kandidátky Jan Vondrouš. Pravidelně ostatní informuje o současném stavu. Nyní si vedou liberečtí zelení nejlépe ze všech Zelených v republice. Mají 4, 56 procenta. | Foto: Martina Machová

15:53 - Jaromír Štětina, jediný zástupce zelených v Senátu, je skeptický v tom, že by se některý z kandidátů Strany zelených dostal do horní komory parlamentu. "Zatím to tak nevypadá. I když ještě nejsou sečteny všechny hlasy, dosavadní výsledky už jsou reprezentativní," řekl Aktuálně.cz Štětina. Nikdo ze zelených kandidátů zatím není na prvních dvou postupových místech do druhého kola senátních voleb.

15:51 - Brno - V sociálnědemokratickém štábu v Brně v restauraci divadla Reduta panuje dobrá nálada. Při desetině sečtených hlasů mají sociální demokraté podporu 36 %.

Při 10% sečtených hlasů má kandidát na senátora Miloš Janeček (ČSSD) téměř totožný počet hlasů jako jeho rival Petr Duchoň (ODS). Oba zatím nasbírali asi 31 %. "Zatím se to vyvíjí, jak jsem to čekal," okomentoval předběžné výsledky Janeček.

Výsledky v Redutě sleduje i bývalý ředitel Úrazové nemocnice Brno Miloš Janeček. Úrazová nemocnice, kterou chce ministerstvo zdravotnictví zrušit a přesunout do Fakultní nemocnice v Bohunicích, byla pro jihomoravské sociální demokraty volebním tématem číslo jedna. "Zaměstnanci úrazovky šli určitě k volbám s tím, že nemocnice je pro ně ten nejpalčivější problém. A myslím, že i někteří pacienti," řekla Aktuálně.cz lékařka a odborářka Lenka Doležalová.

15:46 - Český statistický úřad má sečteno asi deset procent hlasů v komunálních volbách. Ve všech třinácti krajích zatím vede kandidátka ČSSD.

15:22 - Ostrava - V sídle ODS v Ostravě, jen pár desítek metrů vzdáleném od štábu sociálních demokratů je občerstvení o poznání skromnější. Také sem dorazí politici i hejtman Evžen Tošenovský až k večeru. Čeká je tu manažer strany Pavel Hamza, který na internetu podmračeně sleduje výsledky voleb z prvních okrsků - a ČSSD tam jasně vede.

Štáb ODS je zatím téměř prázdný.
Štáb ODS je zatím téměř prázdný. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

15:18 - Ostrava - V sídle sociálních demokratů Moravskoslezského kraje v Ostravě se připravuje oslava. Nikdo z politiků tam sice ještě není, zato už jsou stoly plné chlebíčků, mísy s masem a v lednicích se chladí šampaňské. ČSSD vedená v kraji bývalým ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem počítá s tím, že jasně zvítězí.

15:23 - Ve štábu zelených vyvolaly vzruch první zveřejněné výsledky v senátních i krajských volbách. Zatím to pro Stranu zelených moc dobře nevypadá, ale vesměs jsou sečteny jen první obvody. Zelení věří, že se dostanou do všech krajských zastupitelstev. Zatím mají jen dva zastupitele na jižní Moravě.

15:15 - V centrále KDU-ČSL není po stranických špičkách stále ani stopy. Jejich absenci nahrazují stoly plné jídla. Lidovci pro novináře připravili čokoládové fondue, obložené mísy, saláty, guláš, smažená kuřecí křidélka a dorty.

Jiří Paroubek (ČSSD) sleduje sčítání výsledků voleb.
Jiří Paroubek (ČSSD) sleduje sčítání výsledků voleb. | Foto: Ludvík Hradilek

15:06 - Do volebního štábu ODS dorazil šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Petr Tluchoř. 

15:02 - "Ambicí KDU-ČSL je, aby se podílela na vládě v co nejvíce krajích," naznačil lídr lidovecké kandidátky v Pardubickém kraji Roman Línek.

14:55 - "Jsme pevně přesvědčeni, že výrazně posílíme," řekl lídr ČSSD v Jihomoravském kraji Michal Hašek. Poděkoval voličům, že přišli k volbám. "Tady to vypadá, že účast překročí 35 procent," spočítal z Brna.

Za neúspěch by považoval, kdyby se opakovaly výsledky z krajských voleb v roce 2004. Tehdy se vlády ve dvanácti ze třinácti krajů ujmula ODS, Jihomoravský kraj opanovali lidovci.

14:51 - "Našim cílem je udržet všechny mandáty, tedy dvacet sedm zastupitelů," řekl České televizi hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník (ODS).

14:45 - Volební štáb zelených v centru Prahy se pomalu plní "menšími rybami" strany. Z Karlových Varů přijel například předseda tamní krajské organizace Pavel Žlebek, je tu i pražský zastupitel Karel Jech. Příchod předsedy Martina Bursíka se očekává mezi čtvrtou a pátou.

14:38 - Volební výsledky přicházejí z prvních okrsků. Nejdříve hlasy sečetli ve Vlkově u Českých Budějovic. Vyhráli zde lidovci, kteří mají 5 z 18 platných hlasů. Následovaly výsledky ze sedmého okrsku v severomoravském Fulneku. Zde dominuje ČSSD, která má 4 z 11 hlasů. Ještě lépe dopadla ve třetích Brodeslavech v okrese Plzeň-sever, kde pro ni hlasovalo 19 z 35 voličů.

Jako první se v Brně ke sledování předčasných výsledků voleb sešli občanští demokraté v čele s kandidátem na hejtmana Milanem Venclíkem v restauraci Bohéma.
Jako první se v Brně ke sledování předčasných výsledků voleb sešli občanští demokraté v čele s kandidátem na hejtmana Milanem Venclíkem v restauraci Bohéma. | Foto: Jan Langer

14:37 - Brno - V brněnské restauraci Bohéma se pomalu začínají scházet jihomoravští občanští demokraté. V čele s kandidátem na hejtmana Milanem Venclíkem sledují volební zprávy v televizi a na stránkách Českého statistického úřadu.

14:31 - V sídle ČSSD dosud nejsou všechny krajští lídři a senátní kandidáti. Kromě špiček se objevilo jen několik kandidátů a také šéf volební kampaně Jaroslav Tvrdík.

14:28 - Do lidovecké centrály v paláci Charitas na Karlově náměstí v Praze zatím nikdo z nejvyšších partajních funkcionářů nedorazil. Šéf KDU-ČSL Jiří Čunek by se měl během odpoledne spojit prostřednictvím komunikačního kanálu Skype s regionálními volebními štáby.

14:27 - Jiří Paroubek promluvil krátce po druhé hodině k voličům přes média. Poděkoval voličům za hlasy a straníkům za práci v kampani. "Rozhodli jsme se v kampani pro přímou komunikaci s občany a připravili stovky mítinků. Mluvili jsme s desetitisíci lidí a jasně jsme deklarovali, že máme nejlepší program pro kraje. A že tyto volby vnímáme jako referendum o vládě Mirka Topolánka," řekl Paroubek.

Jiří Paroubek s manželkou a manažerem strany Jaroslavem Tvrdíkem.
Jiří Paroubek s manželkou a manažerem strany Jaroslavem Tvrdíkem. | Foto: Ludvík Hradilek

"A také o tématech, které jsou pro naprostou většinu lidí v tomto státě zásadní. Proti nám stála ODS, která ve vládě provádí už dva roky protilidové reformy. Vláda také učinila mnoho kontroverzních rozhodnutí proti vůli většiny občanů jako například příprava smluv o radaru," dodal předseda ČSSD, který přišel do Lidového domu společně s manželkou.

Paroubek ujistil, že ČSSD se bude v povolebních vyjednáváních držet svých priorit. Zopakoval, že cílem je také rozbít modrou většinu v Senátu a učinit z horní komory účinnou pojistku proti Topolánkovým reformám.

14:24 - Lidé na Liberecku nemohli volit dva zelené kandidáty do tamního kraje. Na poslední chvíli byly z kandidátní listiny staženy na doporučení krajské rady. Kandidátka zelených byla stažena kvůli tomu, že byla členkou okrskové volební komise, takže mohlo jít o střet zájmů. "Druhý kandidát byl stažen kvůli týmové nespolupráci," řekla Aktuálně.cz mluvčí zelených Eva Rolečková. Dodal, že bližší podrobnosti zjišťuje.

Předseda Senátu PČR - Přemysl Sobotka při rozhovoru pro Českou televizi.
Předseda Senátu PČR - Přemysl Sobotka při rozhovoru pro Českou televizi. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

14:19 - Šance občanských demokratů komentuje mezi prvními šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Pokud obhájíme 9 míst v Senátu, považuji to za velký úspěch ODS."

"Pokud obhájíme devět míst, budu to považovat za velký úspěch ODS," řekl šéf senátu Přemysl Sobotka. Upozornil ovšem, že hlavní je tento týden výsledek krajských voleb. K nízké volební účasti Sobotka řekl, že se ji snažili zvýšit tím, že senát "svojí prací ukázali takový, jaký je".

Neobává se, že by se před druhým kolem senátních voleb vyhrotila kampaň. "Pevně věřím, že v politice zůstane slušnost," dodal. Zároveň se ale v televizi snažil mobilizovat voliče, aby se podle jeho slov "nenaplnily hrozby Jiřího Paroubka, že bude vládnout i s Marťany a komunisty".

Bohuslav Sobotka a Jaroslav Tvrdík ve štábu ČSSD v Hybernské ulici v centru Prahy.
Bohuslav Sobotka a Jaroslav Tvrdík ve štábu ČSSD v Hybernské ulici v centru Prahy. | Foto: Ludvík Hradilek

14:14 - Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že ho těší volební účast. "Vypadá to, že se nám intenzivní kampaní podařilo zvýšit účast voličů na hranici, která byla před čtyřmi lety a možná že účast bude dokonce rekordní," řekl.

V řadě míst na jihu Moravy se volební účast podle něj už pohybuje nad hranicí 40 procent. "To zvyšuje šance ČSSD, aby vyhrála v Jihomoravském kraji. Věřím, že budeme mít i jednoho českého hejtmana," dodal na dotaz Aktuálně.cz

14:10 - A teď do štábu Strany zelených dorazil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který se pozdravil s 3. místopředsedou SZ Martinem Anderem, zatím jediným vysokým funkcionářem strany, který přišel do hlavního volebního štábu u Národního divadla.

Schwarzenberga mrzí, že se krajské volby změnily na boj o vládu. Tvrdí, že kraje mají velké pravomoci, a proto by mělo jít o regionální volby. "Stále uvažujeme příliš centralisticky," řekl Schwarzenberg.

13:55 - Pár minut před zahájením volebního štábu KDU-ČSL novináři obsadili všechna místa k sezení. Číšníci začali na stoly ovocné jednohubky a další občerstvení. Po druhé  hodině odpoledne mají přijít předseda strany Jiří Čunek a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal. Na obrazovce budou společně s novináři sledovat sčítání hlasů online.

Jiří Paroubek dorazil do restaurace Hybernia i s manželkou Petrou Paroubkovou.
Jiří Paroubek dorazil do restaurace Hybernia i s manželkou Petrou Paroubkovou. | Foto: Ludvík Hradilek

13:40 - Předseda ČSSD Jiří Paroubek přijel do Lidového domu sledovat poslední minuty voleb a sčítání výsledků kolem půl druhé odpoledne. Na dotazy novinářů nechtěl odpovídat. Ve dvě hodiny ale pořádá tiskovou konferenci.

ČSSD zastřešila venkovní prostory Lidového domu a nachystala na nich pódium vyzdobené symboly strany a samozřejmě nezbytnými oranžovými růžemi. Obří kytice doplňují již vzrostlé stromy a nezbytná topidla na chladnější večer, protože sčítání výsledků a možné oslavy se pravděpodobně protáhnou do pozdních hodin.

13:00 - Hodinu před uzavřením volebních místností je ve volebním štábu Strany zelených u Národního divadla klid. Novináři, fotoreportéři a televizní štáby čekají na příchod nejvyšších představitelů strany.

12:55 - Brno - Krajští lídři Jihomoravského kraje si zatím užívají poslední chvíle sobotního volna.

Například lidovecký hejtman Stanislav Juránek závodil v Hodoníně v přespolním běhu. Po uzavření volebních místností ve dvě hodiny se politici přesunou do volebních štábů v Brně ke sledování prvních předčasných výsledků.

Občanští demokraté pod vedením Milana Venclíka je budou netrpělivě očekávat už ve dvě hodiny v restauraci Bohéma na Rooseveltově ulici.

Státní vlajka láká obyvatele malé obce Velké Janovice na Vysočině k volební urně
Státní vlajka láká obyvatele malé obce Velké Janovice na Vysočině k volební urně | Foto: Jiří Hloušek

Kandidát na hejtmana Michal Hašek (ČSSD) dorazí do štábu své strany v divadle Reduta před čtvrtou hodinou. Ve čtyři začnou výsledky sledovat také lidovci v čele se Stanislavem Juránkem v kanceláři na Starobrněnské ulici.

Zelení nechávají sledování výsledků až na pátou hodinu odpolední. "Dříve to nemá smysl. Sejdeme se v Alfa pasáži," informovala jediná žena kandidující na hejtmanku Kateřina Dubská. 

Zde si můžete přečíst online zpravodajství ze soboty do 14:00

Zde si můžete přečíst zpravodajství z prvního dne voleb

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

OSN má obavy desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do Varšavy, dostala humanitární vízum

Letadlo s běloruskou atletkou Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země opustila olympiádu v Tokiu, přistálo ve středu večer na varšavském letišti. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Sportovkyně dostala polské humanitární vízum poté, co se z olympijských her odmítla vrátit do vlasti kvůli obavám o svou bezpečnost. Atletka letěla z Tokia pod ochranou polské diplomacie nejprve do Vídně, kde po několika hodinách nastoupila do letadla mířícího do polské metropole.

Původně se předpokládalo, že olympionička poletí z Tokia přímo do Varšavy, na poslední chvíli ale plány změnila a nejprve zamířila do rakouského hlavního města. "Jak jsme opakovaně naznačovali, podrobnosti ohledně jejího letu nebudeme zveřejňovat," řekl ve středu agentuře Reuters náměstek polského ministerstva zahraničí Marcin Przydacz.

Atletka let změnila poté, co se na veřejnost dostal itinerář její cesty, napsal už dříve Reuters s odvoláním na polský vládní zdroj. Podle něj panovaly obavy kvůli květnovému incidentu, kdy běloruské úřady přinutily přistát v Minsku letoun mířící z Atén do Vilniusu, na jehož palubě cestoval běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, jehož pak zatkla běloruská policie. Květnový incident v této souvislosti zmínil v rozhovoru pro televizi TVN24 i šéf exilové organizace Běloruský dům ve Varšavě Ales Zarembjuk.

Běloruský dům ve Varšavě rovněž uvedl, že dnes do polské metropole z Ukrajiny přicestuje manžel atletky Arseň Zdanevič. Stejně jako jeho žena i on obdržel polské humanitární vízum.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

Tisíce Libanonců žádají potrestání viníků výbuchu v Bejrútu, policie je rozhání vodními děly

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

K přístavu pochodoval dav tisíců lidí. Mnozí nesli libanonské vlajky a fotografie zemřelých. Později se u přístavu uskutečnila modlitba za oběti neštěstí. Při recitaci veršů koránu nad davem prolétly armádní vrtulníky, které vypustily červený a zelený dým, tedy v barvách libanonské vlajky.

Bezpečnostní složky mezitím použily vodní dělo a slzný plyn proti demonstrantům, kteří na ně u parlamentu házeli kameny. Zraněno tam podle libanonského Červeného kříže bylo osm lidí. Ke střetům mezi stoupenci znesvářených stran podle Reuters došlo také v jiné části města, což si vyžádalo dva zraněné. Tam svědci zaznamenali střelbu do vzduchu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy