Těžké boje zemřelého kardinála Vlka. Proč oponoval Zemanovi a s čím se vyrovnával

Jiří Kropáček Iveta Čížová, Jiří Kropáček
23. 3. 2017 14:12
Po těžké nemoci zemřel kardinál Miloslav Vlk, který proslul bojem za lidskou svobodu. Byl výraznou postavou ve sporech o církevní restituce. Za totality čelil zákazům studovat a vykonávat kněžskou službu. Zajímal se o minulost kněží a jejich spolupráci s StB. Ve funkci arcibiskupa pražského řešil kauzu Katolické teologické fakulty UK v Praze. Ve věku 84 let podlehl rakovině plic.

Po těžké nemoci zemřel kardinál Miloslav Vlk, český katolický duchovní, který proslul bojem za lidskou svobodu. V poslední době byl výraznou postavou ve sporech o církevní restituce. Za totality čelil zákazům studovat a vykonávat kněžskou službu, přesto nakonec získal několik doktorátů a po pádu komunistického režimu se stal biskupem. Kritizoval českou společnost, která podle něj měla k nabyté svobodě přistoupit jinak. Zajímal se o minulost kněží a jejich spolupráci s StB. Ve funkci arcibiskupa pražského řešil například kauzu Katolické teologické fakulty UK v Praze. Netajil ani své nesympatie k Miloši Zemanovi, s kterým měl několik neshod. Na začátku roku 2017 ohlásil onemocnění rakovinou plic, které ve věku 84 let podlehl.

Kardinál Vlk: spory a kritická vystoupení

načítám grafiku

Ocenění

Kardinál Vlk byl nositelem řady ocenění a uznání. Jeho zásluhy v boji za demokracii a lidská práva oceňoval i Václav Havel. Obdržel Čestnou medaili Tomáše Garrigua Masaryka od Masarykova demokratického hnutí nebo mezinárodní cenu města Görlitz – „Brückepreis“. Za život získal několik čestných doktorátů, z toho pár zahraničích. Čestné občanství mu patřilo v osmi městech, mezi kterými byla dvě americká.

1999 – Obdržel vysoké státní vyznamenání Spolkové republiky Německo Velký kříž za zásluhy (Grosses Verdienstkreuz).
2002 – Prezident Václav Havel mu propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.
2002 – Obdržel Čestnou medaili Tomáše Garrigua Masaryka od Masarykova demokratického hnutí a mezinárodní cenu města Görlitz – „Brückepreis“.
2006 – Obdržel ocenění organizace Ackermann Gemeinde, která pracuje pro uzdravení paměti Čechů a Němců, na jejich vzájemném smíření a spolupráci.

Kardinálu Vlkovi byla udělena také řada čestných doktorátů:
V letech 1992–93 mu byly uděleny 3 čestné doktoráty: na Illinois Benedictine College, na University of St. Thomas v USA a čestný doktorát teologie na univerzitě v bavorském Pasově.
2001 – Obdržel čestný doktorát Papežské teologické akademie v polském Krakově a v roce 2002 čestný doktorát Opolské univerzity, rovněž v Polsku.
Obdržel čestné občanství měst Rožmitál pod Třemšínem (1992), Cedar Rapids/USA (1992), Baltimore/USA (1992), Třeboň (1996) a Klodzko/PL (1996), Roudnice nad Labem (1997), Mníšek pod Brdy (1998) a Brandýs nad Labem – Stará Boleslav (2010).

Miloslav Vlk – životopisné údaje

Rozhovor

8. 11. 2016: Prezident Zeman mimořádně vstupuje do pravomocí vlády, výroky pana Ovčáčka mě nevzrušují, říká kardinál Miloslav Vlk. Ministr kultury Herman je podle kardinála čestný muž, kterému důvěřuje. Česká společnost by prý potřebovala více respektu k druhému a opačným názorům. Církevní restituce jsou podle kardinála Vlka spojeny s populismem politiků.

Výběr z publikací kardinála Miloslava Vlka a z publikací o něm

– Alain Boudre: Laveur de vitres et archeveque. Biographie de Mgr Miloslav Vlk, Paris, Nouvelle Cité, 1994
– Alain Boudre: Miloslav Vlk a Praga un lavavetri diventa arcivescovo, Roma, Cittá Nuova, Roma, 1994
– Miloslav Vlk: Czas dojrzewania. Dietlinde Assmus rozmawia z arcybiskupem Pragi, Warszawa, Verbinum, 1995
– Miloslav Vlk: Reifezeit. Dietlinde Assmus im Gespräch mit dem Erzbischof von Prag, München, Neue Stadt Verlag, 1996
– Miloslav Vlk: Ve službě evangelia, Praha, Zvon, 1997
– Jiří Zajíc: Rozhovory s kardinálem Miloslavem Vlkem, Praha, Blízká setkání, 1997
– Sara Regina: Miloslav Vlk: Da lavavetri a Cardinale, Milano, Ed. San Paolo, 1998
– Miloslav Vlk: Also Avanti! Dietlidne Assmus im Gespräch mit dem Erzbischof von Prag, Leipzig, St. Benno Verlag, 1999
– Miloslav Vlk: Kardinál Vlk odpovídá na otázky hledajících a pochybujících / ptala se Blanka Pirnosová, Praha, Portál, 1999
– Miloslav Vlk: Wird Europa heidnisch? Miloslav Kardinal Vlk im Gespräch mit Rudolf Kučera, Augsburg, St. Ulrich Verlag, 1999
– Blanka Pirnosová: Koho má za zády? Čtyřicet dramatických let kardinála Miloslava Vlka, Praha, Nové město, 2002
– Miloslav Vlk: Vítězství Krista, Kostelní Vydří, Karmelitánské nakl., 2003
– Miloslav Vlk: Meditace nad Křížovou cestou, Karmelitánské nakladatelství, Kostelní Vydří, 2007
– Jiří Zajíc: Bůh blízký, V rozhovoru s kardinálem Vlkem: Nakladatelství Nové město 2012
– Překlad knihy v arabštině 2013: Alain Boudre: Laveur de vitres et archeveque. Biographie de Mgr Miloslav Vlk, Paris, Nouvelle Cité, 1994

Související články

Zdroje fotografií: ČTK | Aktuálně.cz | bundespraesident.de

 

Právě se děje

Další zprávy