Testování je jedním z účinných nástrojů proti šíření koronaviru. Jen díky němu lze některé nakažené včas odhalit a zabránit tak tomu, aby se vir šířil dál do společnosti. V současné době probíhá v Česku zhruba 24 tisíc PCR testů a 28 tisíc antigenních testů denně, přičemž zhruba 27 procent z nich vychází pozitivně. Odborníci přitom dlouhodobě upozorňují, že k tomu, aby se dalo tvrdit, že je epidemie pod kontrolou, je nutné se dostat pod úroveň pěti procent.
Čísla za celý minulý týden:
PCR testů za týdenDenní průměr: 23 893
Antigenních testů za týdenDenní průměr: 28 561
Celkem testů za týdenDenní průměr: 52 455
Testy kvůli příznakům
Testy kvůli kontaktu s nakaženým
Preventivní testy a plošné testování
Ostatní
Počet potvrzených pozitivních případů Denní průměr: 7131
Ačkoliv neexistují přesná čísla toho, kde se lidé nejčastěji nakazí, protože to z řady případů nelze zjistit, ze statistik i tak jednoznačně vyplývá, že nejrizikovějším místem pro přenos viru je spolu s rodinou zaměstnání. Na malém prostoru se často potkává velký počet lidí, kde navíc v případě setrvání po dobu několika hodin klesá i účinná ochrana v podobě roušek a respirátorů. Nekontrolovatelnému šíření nákazy by mohlo zabránit pravidelné testování zaměstnanců, které by mohlo nakažené včas odhalit a izolovat.
Podíl prokazatelně nakažených, kteří se nakazili v zaměstnání (do 17. 10. 2020)
Méně než jeden kontakt nahlásí v průměru nakažení lidé hygienikům. Výzkum projektu Život během pandemie přitom ukazuje, že lidé se za jeden týden po dostatečnou dobu ocitnou v rizikové blízkosti 13 lidí. Lidé tak nehlásí všechny své kontakty, často je o to totiž jejich známí žádají. Nechtějí do karantény, což by znamenalo významná omezení a mimo jiné i nemožnost pracovat, což obnáší i snížení mzdy na 60 procent. Právě izolace rizikových kontaktů a jejich testování jsou ale důležité pro to, aby se u nich nákaza odhalila včas a virus se tak dál nešířil. Lidé totiž mohou být nakažení, aniž by o tom věděli. Výzkumy však dokazují, že i lidé bez příznaků jsou infekční.
Procento případů, které hygienici za poslední týden vyřešili do 24 hodin
Průměrný počet vytrasovaných rizikových kontaktů na jednoho nakaženého
Průměrný počet blízkých kontaktů za týden podle průzkumu projektu Život během pandemie
Nedořešené kontakty za posledních 14 dní
V kolika procentech se hygienici dovolají
Po rozvolnění opatření před Vánoci, kdy se mohlo nakupovat třeba oblečení nebo zajít ke kadeřníkovi, vláda po svátcích sáhla k přísnějším restrikcím a mnoho věcí omezila. Přehled aktuálně platných opatření najdete zde. Je možné, že do budoucna se ale bude dále omezovat: čísla nakažených neklesají a ministr zdravotnictví Jan Blatný nedávno uvedl, že aktuální opatření již nestačí. Ve hře je tak například zákaz cestování mezi kraji nebo vycházení z bydliště jen do určené vzdálenosti. Nouzový stav, který vládě umožňuje nařizovat některá opatření, však končí 14. února. Vláda nyní žádá poslance o prodloužení nouzového stavu o další měsíc. Vedení KSČM, které v tom opakovaně vládu podpořilo, však tentokrát doporučilo svým poslancům, aby pro další prodloužení nouzového stavu nehlasovali. Sněmovna o tom bude rozhodovat ve čtvrtek.
Jak dlouho bude minimálně trvat současný nouzový stav?
Jak dlouho v Česku platí opatření podle 5. stupně protiepidemického systému PES?
Metoda sekvenování je podrobná analýza pozitivních covid vzorků, která dokáže odhalit různé mutace viru, například tu britskou, jejíž výskyt už byl v Česku potvrzen. V Česku se sekvenuje pouze zlomek všech pozitivních vzorků. Nejde proto říct, jak moc je zde již mutace rozšířená nebo kde všude a v jaké míře se nachází. Podle některých vědců může britská mutace viru v některých regionech až za desítky procent nových případů. A toto číslo pravděpodobně poroste. Vzhledem k tomu, že se britská mutace šíří výrazně rychleji, lze očekávat, že v řádu několika týdnů či měsíců bude tato varianta viru v zemi převládat. V Česku jsou i některé PCR soupravy, které jsou schopné odhalit ze vzorku stopy britské mutace - v takovém případě se posílají Národní referenční laboratoři, která její výskyt definitivně potvrdí. Vědci se nyní snaží vyjednat s vládou finanční podporu pro navýšení množství analyzovaných vzorků.
Kolik vzorků dosud Státní zdravotní ústav sekvenoval?
U kolika případů byla dosud prokázána britská mutace?
A na základě hlášení z německé strany je potvrzeno více než 20 případů u pendlerů v Německu.
V kolika z 53 evropských zemí se již vyskytuje britská mutace?
(zdroj: WHO)