Ghetta pumpují státní dávky do kapes soukromníků

Vendula Křížová
24. 8. 2008 22:48
Exekuce sociálních dávek je dobrý byznys
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Příspěvky na bydlení, které vyplácí stát nejchudším občanům, často končí v rukou podnikatelů, kteří vlastní domy především v romských ghettech.

Zástupci neziskových organizací Člověk v tísni a Socioklub uvádějí, že jde o docela bezstarostný byznys. Stačí totiž, aby si soukromník od města koupil nemovitost, ve které se soustředí sociálně vyloučení lidé.

O problému ví i Úřad vlády.

Státní kasa platí

Dobrý obchod pro podnikatele vznikne podle lidí z neziskových organizací ve chvíli, kdy města nejjednodušším způsobem vyřeší problém s lidmi žijícími na okraji společnosti.

Pro nejchudší občany zřídí nenáročné bydlení v ubytovnách a vybydlených domech, které později prodají s odůvodněním, že dosud do těchto objektů plynuly mětské peníze. 

"Noví majitelé pak nájemníkům okamžitě zvýší nájemné," uvádí ředitel plzeňské pobočky Člověka v tísni Tomáš Hirt.

V lokalitách, jako jsou například Předlice, tak stojí jednopokojový byt bez záchodu a kuchyně i deset tisíc korun za měsíc.

"Majitelé vědí, že jejich nájemníky nikdo jinde neubytuje," říká Hirt. "Tito lidé nemají možnost volného pohybu na trhu s byty," vysvětluje.

Čtěte více:
Města plánují, jak smažou z map romská ghetta
Romové v Praze. Osmdesát procent z nich je bez práce

Půjčkou k pěkné rentě

Na vysoký nájem chudí nemají a majitelé domů jim pak naoko půjčí. Tím se stávají jejich věřiteli a mají neomezené možnosti, jak se dostat k penězům dlužníků.

Ti mají sice malý příjem, ale právě díky sociálním dávkám stálý. Ve chvíli, kdy dlužníci nedokáží splácet a penále se vyšplhá dostatečně vysoko, stačí zařídit exekuci na sociální dávku a věřitel má zajištěnou pravidelnou doživotní rentu - tedy do konce života dlužníka.

"Tyto peníze ze státního rozpočtu se naprosto ztrácejí, a to je katastrofa," popisuje situaci ředitel sdružení Socioklub Petr Víšek.

"Ghetta se tak stávají pumpami, které ženou peníze se státního rozpočtu rovnou do rukou soukromníků," popisuje situaci Hirtův kolega z ústeckého kraje Miroslav Brož.

Čtěte více:
Vláda zřizuje agenturu pro chudinská ghetta
Pravé romské ghetto? Břeclav ne, jsou to Předlice

Exekuce dávek obírá stát o miliony

Stát momentálně nemá moc šancí, jak tomu zabránit.

Podle zástupců neziskových organizací však existují možnosti, jak tento pro stát nevýhodný byznys zastavit.

"Ideální by bylo změnit zákon a zakázat exekuci sociálních dávek, s výjimkou výživného," uvádí Hirt. Pomoci by měla v lednu letošního roku vzniklá Agentura pro sociální začleňování při Úřadu vlády.

"Bereme změnu legislativy jako jeden z našich prvotních úkolů. Bez toho se věci nemohou pohnout," potvrzuje ředitel Agentury Marek Podlaha. Ovšem zákon nelze změnit za týden a Agentura navíc čeká, až se jí návhrů na změny shromáždí více.

 

Právě se děje

Další zprávy