Hromada proto rezignoval. V čele gay a lesbické minority stál sedmnáct let. "To je dlouhá doba. V tom, že jsem se rozhodl rezignovat na všechny společenské funkce, však hrálo roli hlavně vědomí, že prakticky všechny naše záměry se podařilo v této zemi prosadit, " řekl Aktuálně.cz Jiří Hromada.
Rezignaci podal k poslednímu dni loňského roku, kdy rovněž zanikla Gay iniciativa. "Dosáhli jsme zrovnoprávnění gay a lesbické minority a změnili myšlení společnosti. Skončit bylo kolektivní rozhodnutí. Pokračovat musí mladá generace v jiných sdruženích."
Podle Hromady existují mnohá zájmová sdružení gay a lesbické minority, která jsou i různě zaměřená. Mezi nimi se najde nástupce Gay Iniciativy.
"Třeba Gay a lesbická liga, Logos nebo další krajská sdružení. Musí se dohodnout mezi sebou," míní.
Hromada rozeslal otevřený dopis, v němž vypočítává "vítězství" své organizace. Především jde o přijetí zákona o registrovaném partnerství, ale například také o nejrůznější preventivní programy v rámci boje proti HIV/AIDS nebo svobodné podnikání určené specificky minoritě.
Změnili jsme myšlení
"Zákon je však jen styčný bod na cestě za tím, aby společnost změnila své myšlení," řekl Hromada, podle kterého poslední průzkumy veřejného mínění jasně dokazují, že 70 procent Čechů homosexuály přijímá. "Zatímco v roce 1990 to bylo pouze deset procent lidí," dodal.
Grémium Gay iniciativy se rozhodlo rozpustit organizační strukturu tohoto občanského sdružení. "Jednotliví členové se budou z vlastní iniciativy nadále věnovat třeba poradenské činnosti, záleží skutečně na nich," dodal Hromada, který ale s prací pro minoritu nekončí.
Bude pokračovat v nově vznikajícím dobrovolném společenství, které se má věnovat právě poradenství a archivaci dokumentů, které se vztahují k historii prvních sdružení. Toto společenství ale již nebude oficiálním reprezentantem dalších sdružení.
"Já osobně, budu mít na starost archiv," doplnil Hromada.
Musí se soudit, jako občané
I přes úspěchy, které Gay Iniciativa jako vůdčí organizace minority dokázala, ale v Česku stále zůstávají některá práva gayů a lesbiček jako občanů potlačena.
Gayové například nemohou darovat krev. Zakazuje to vyhláška ministerstva zdravotnictví.
Pokud by však orientaci nepřiznali, lidské gesto pomoci jim nikdo neodepře. Problémem se již zabýval i ombudsman Otakar Motejl. Veřejný chránce práv nakonec Hromadově organizaci napsal, že se zákazem nelze hnout. "Dal nám ale zapravdu v tom, že je to nesmyslný zákaz," říká Hromada.
Tento i další problémy ale podle Hromady už není nutné řešit nějakým společným postupem zastřešující organizace gayů. "Je to věc individuální a každého člověka. Pokud mu darovat krev odepřou, ačkoliv není nemocný ani promiskuitní, musí se jako občan České republiky obrátit na soud," říká Hromada.