Liberec/Praha - Libereckou sociální demokracii zasáhlo tři dny před finále senátních voleb vážné podezření.
Státní žalobce v procesu s bývalým policejním ředitelem uvedl, že s obžalovaným se zapletli také dva špičkoví funkcionáři ČSSD. Jeden z případů se stal ve chvíli, kdy se jeden z nich dopustil dopravního přestupku a hrozil mu trest.
Jeden z funkcionářů Martin Sepp je přitom blízkým spolupracovníkem - náměstkem - libereckého hejtmana Stanislava Eichlera, který právě ve druhém kole voleb usiluje o zvolení do Senátu.
Druhý sociální demokrat, jehož jméno zaznělo v žalobě, je europoslanec a lídr krajské ČSSD na Liberecku Robert Dušek. Ten si podle žaloby u policisty neoficiálně ověřoval, zda je proti Seppovi vedeno v jiném případu vyšetřování.
K soudu byl jako svědek předvolán i sám libereckým hejtman a senátorský kandidát Eichler.
Reportér Aktuálně.cz Miloslav Lubas je přímo v soudní síni.
Jak to bylo
Obžaloba předložila po dlouhém vyšetřování tento výklad, jak v případu oba socialisté figurují.
Na Silvestra 2008 po volbách(byly v polovině října), kdy socialisté dobyli také liberecký hejtmanát, přistihli policisté náměstka libereckého hejtmana pro dopravu Martina Seppa, jak překročil v Pertolticích na Liberecku povolenou rychlost o 49 kilometrů za hodinu.
Sepp hned poslal policejnímu řediteli Dvořákovi, nyní obžalovanému, mobilem SMS zprávu o tom, co se stalo. Dvořák pověřil svého podřízeného, a nyní jednoho ze spoluobžalovaných, aby radarový záznam o Seppově přestupku založil mezi nečitelné a aby řekl policistům, že mají mlčet.
Europoslanec a krajský předseda Dušek? Ten na na konci listopadu 2008 telefonoval Dvořákovi a chtěl vědět, jestli se proti Seppovi vede nějaké nové trestní stíhání. A pokud ano, tak kdo z policistů případ otevřel a kdo ho zpracovává.
Není to pravda
I když se zmíněný popis objevil v obžalobě zpracované po dlouhém vyšetřování, v němž žalobce váží hodnověrnost všech svědectví a důkazů, oba sociální demokraté podaný výklad popírají stejně jako to dělali v počátcích celého případu.
"Já jsem nikdy nikoho z policie nekontaktoval, aby něco zahladil. To je nesmysl, nikdy bych to neudělal a kategoricky to odmítám," tvrdil Aktuálně.cz krátce po Dvořákově zatčení Sepp.
Dnes mluví podobně. „Nikdy jsem se s panem Dvořákem o zahlazení přestupku nebavil, to je lež. Poslal jsem mu jen SMS, že mne stopli. Týden před tím jsem na něj apeloval, aby přidal radary v Libereckém kraji. Tak mi to přišlo vtipné," komentoval Sepp pro aktuálně.cz probíhající soud.
"Od začátku jsem byl smířený s tím, že přijdu o řidičský průkaz, a nakonec jsme o něj i přišel," dodal.
Sám Dvořák však během procesu vypověděl, že se Seppem o přestupku hovořil i po zaslané SMS. Jednou telefonicky a jednou na osobně na hejtmanství.
Já také za nic nemůžu
Údaje z obžaloby popírá i Dušek. Případ, kdy se informoval u policie na Seppovu bezúhonost líčí jako věc nutnou pro tehdejší politickou situaci, v níž se octl.
"Bylo půl hodiny před ustavením krajského zastupitelstva a někdo roznesl fámu, že pan Sepp v něčem figuruje. Měl být zvolen do rady. Byla to chyba, v tu chvíli, ale nebylo zbytí," líčí svoji verzi.
Jestli se ptal i na podrobnosti k případnému Seppovu vyšetřování, nechtěl komentovat.
Některá média o případu informovala na základě informací od neuvedených zdrojů už v zimě 2009, Duškovou pozicí v ČSSD to však neotřáslo.
V té době už byl telefon policisty odposloucháván a žaloba staví právě na zaznamenaných odposleších.
Eichler jako svědek
Liberecký hejtman Stanislav Eichler, který byl předvolán jako svědek, se od případu svých dvou spolupracovníků z ČSSD odtahuje.
"Je to jejich soukromá záležitost, já jsem tohoto prost," řekl Aktuálně.cz po zahájení procesu.
Eichler nyní kandiduje do horní komory parlamentu proti předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi. V prvním kole voleb prohrál o deset procent hlasů.
"Nevím, co udělali nebo neudělali, není ukončeno žádné řízení. Dopředu nechci nic předjímat," reagoval na dotaz, zda by jeho kolegové ze svého jednání měli vyvodit osobní důsledky.