Foto: Zárodek romských ghett. Zákaz kočování před 65 lety spustil násilné začleňování

Foto: Zárodek romských ghett. Zákaz kočování před 65 lety spustil násilné začleňování
"Zákon o potulných cikánech" z roku 1927 zaváděl stálý policejní a úřední dohled nad téměř všemi Romy. Pro kočování bylo nutné mít od úřadů zvláštní povolení. Mohl v něm být určen i směr cesty nebo území, kde je možné se pohybovat.
Důsledky zákona z roku 1958 a dalších opatření řízené asimilace Romů za komunistického režimu jsou patrné dodnes. Právě z násilného přesídlování Romů a jejich koncentrování v samostatných čtvrtích měst vzniklo mnoho dnešních problémových lokalit.
Po roce 1948 byli Romové formálně zrovnoprávněni, ovšem společensky zůstali stále na okraji. (Na snímku pracující Romové, 50. léta).
Zákon z roku 1958 nařizoval Romům usadit se tam, kde právě byli a obce jim měly poskytnout  ubytování a přidělit práci. Kdo pomoc neakceptoval, ocitl se ve vězení. (Na snímku z roku 1970 skupina Romů v prvomájovém průvodu v Brně.)
Foto: Aktuálně.cz / Muzeum romské kultury, státní příspěvková organizace / www.rommuz.cz / Se souhlasem k užití
Dan Poláček Domácí Michaela Prešinská ČTK Dan Poláček, Domácí, Michaela Prešinská, ČTK
10. 11. 2023 6:57
Romové žijí v českých zemích už šest století, po většinu času stáli na okraji společnosti. Ve 20. století se na nich podepsal holocaust i nucená asimilace za komunistického režimu. Tu zahájil zákon o trvalém usídlení kočujících osob, který začal platit před 65 lety. Do roku 1990 hrozilo za kočování vězení. Násilné začleňování a přesídlování Romů vedlo ke vzniku mnoha problémových lokalit.
 

Právě se děje

Další zprávy