Obrazem: Často je to beznaděj. Reportáž o boji s koronavirem, který neustává

Obrazem: Často je to beznaděj. Reportáž o boji s koronavirem, který neustává
Vydali jsme se na jedno z oddělení krajského špitálu, kde se běžně o virové pacienty zdravotníci nestarají. Ale nyní musí.
Chirurgická jednotka intenzivní péče. Běžně se zdejší sestry a lékaři potýkají s vykrvácením, polytramuaty, septickými šoky. Jen v menšině mívají i pacienty na ventilacích, zejména v sezoně respiračních chorob.
"Jindy, když se pacienti horší, tak máte nějaké grify, triky, které s tím ventilátorem uděláte, i když to ze začátku jde hodně blbě. Ale funguje to a po čase se ti lidé zlepší," popisuje své zkušenosti z doby před koronavirem zdejší lékař Adam Hrubý.
"Ale tady u těch mám pocit, že zkoušíme všechno možné a ono se neděje nic. Je to na prd, je to špatné. V tom je ten rozdíl. Často je to dost beznadějné."
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
11. 11. 2020 17:08
"Často je to dost beznadějné," říká lékař Adam Hrubý z Krajské nemocnice Liberec. Na jeho chirurgické jednotce intenzivní péče se běžně potýkají s jinými potížemi, nyní je plné těžkých pacientů s covid-19. Přinášíme reportáž z běžně necovidového oddělení, které se ale nuceně přeplo na nouzový režim a zdejší personál teď zachraňuje životy těm nejtěžším případům. Ne vždy se to ale podaří.
 

Právě se děje

před 20 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy