Foto: Učitelka, číšník, medik. Portréty patnácti dobrovolníků. Proč pomáhají a jak?

Foto: Učitelka, číšník, medik. Portréty patnácti dobrovolníků. Proč pomáhají a jak?
"Dělala jsem televizní redaktorku a kvůli koronaviru stopli celý projekt, tak jsem doma s dětmi. Viděla jsem na Facebooku, že nemocnice hledá dobrovolníky na neodborné věci bez potřeby zdravotnického vzdělání, tak jsem se přihlásila. Mluvila jsem s paní, co tu zajišťuje koordinaci, ve středu a v pondělí jsem nastoupila. Jsem na oddělení chirurgie a dohlížím na to, aby si každý příchozí pacient vydezinfikoval ruce a měl správně nasazenou roušku. Zejména na dezinfekci lidé zapomínají, protože projdou dveřmi a už hledají, co je čeká, jsou roztěkaní, protože musí navštívit nemocnici. Osmdesát procent lidí by prošlo bez toho." Kristýna Kloučková, OSVČ bez práce.
"Byla jsem povolána v rámci praxe a zůstala jsem. Od minulého týdne dělám odběry. Střídáme se na výjezdy se sanitkou, jedu zítra. Tam jsme dvanáct hodin minimálně, stíráme lidi v domácnostech, školkách." Leona Šádková, studentka 3. ročníku Vyšší odborné zdravotnické školy v Liberci, obor všeobecná diplomovaná sestra.
"Už jsem tu byl na jaře. A kvůli tomu, že nastala stejná situace, zavřeli mi práci, tak jsem zavolal na personální, jestli nehledají dobrovolníky, a oni řekli, že jo. Sleduji, jestli lidé dodržují bezpečnostní opatření, jestli používají dezinfekci a tak. Když bude potřeba, určitě budu chodit i nadále." Pavel Bareš, číšník.
"Jsem tu místo praxe. Dělám tu odběry buď na výjezdech, nebo v odběrovém stanu. Jsem tu druhý týden a budu pokračovat i dál." Nikola Holzknechtová, studentka Vyšší odborné zdravotní školy Liberec, obor dětská diplomovaná sestra.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
29. 10. 2020 10:43
České nemocnice přichází kvůli onemocnění covid-19 o svůj personál, a tak volají o pomoc veřejnost. A ta odpovídá. Nafotili jsme patnáct dobrovolníků ve dvou nemocnicích a zeptali se jich, jak, proč a kde pomáhají. Přečtěte si jejich příběhy.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy