Foto: Učitelka, číšník, medik. Portréty patnácti dobrovolníků. Proč pomáhají a jak?

Foto: Učitelka, číšník, medik. Portréty patnácti dobrovolníků. Proč pomáhají a jak?
"Dělala jsem televizní redaktorku a kvůli koronaviru stopli celý projekt, tak jsem doma s dětmi. Viděla jsem na Facebooku, že nemocnice hledá dobrovolníky na neodborné věci bez potřeby zdravotnického vzdělání, tak jsem se přihlásila. Mluvila jsem s paní, co tu zajišťuje koordinaci, ve středu a v pondělí jsem nastoupila. Jsem na oddělení chirurgie a dohlížím na to, aby si každý příchozí pacient vydezinfikoval ruce a měl správně nasazenou roušku. Zejména na dezinfekci lidé zapomínají, protože projdou dveřmi a už hledají, co je čeká, jsou roztěkaní, protože musí navštívit nemocnici. Osmdesát procent lidí by prošlo bez toho." Kristýna Kloučková, OSVČ bez práce.
"Byla jsem povolána v rámci praxe a zůstala jsem. Od minulého týdne dělám odběry. Střídáme se na výjezdy se sanitkou, jedu zítra. Tam jsme dvanáct hodin minimálně, stíráme lidi v domácnostech, školkách." Leona Šádková, studentka 3. ročníku Vyšší odborné zdravotnické školy v Liberci, obor všeobecná diplomovaná sestra.
"Už jsem tu byl na jaře. A kvůli tomu, že nastala stejná situace, zavřeli mi práci, tak jsem zavolal na personální, jestli nehledají dobrovolníky, a oni řekli, že jo. Sleduji, jestli lidé dodržují bezpečnostní opatření, jestli používají dezinfekci a tak. Když bude potřeba, určitě budu chodit i nadále." Pavel Bareš, číšník.
"Jsem tu místo praxe. Dělám tu odběry buď na výjezdech, nebo v odběrovém stanu. Jsem tu druhý týden a budu pokračovat i dál." Nikola Holzknechtová, studentka Vyšší odborné zdravotní školy Liberec, obor dětská diplomovaná sestra.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
29. 10. 2020 10:43
České nemocnice přichází kvůli onemocnění covid-19 o svůj personál, a tak volají o pomoc veřejnost. A ta odpovídá. Nafotili jsme patnáct dobrovolníků ve dvou nemocnicích a zeptali se jich, jak, proč a kde pomáhají. Přečtěte si jejich příběhy.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy