Foto: "Genocida v přímém přenosu." Lidé v Praze demonstrovali proti turecké invazi

Foto: "Genocida v přímém přenosu." Lidé v Praze demonstrovali proti turecké invazi
Lidé v Praze protestovali proti invazi Turecka na sever Sýrie, do samozvaného Kurdistánu.
Akci svolala Česká pirátská strana, která při té příležitosti spustila petici požadující "přísné ekonomické sankce vůči Turecku" do doby, než se jeho armáda stáhne zpět na své území.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš na akci kritizoval premiéra Andreje Babiše, který se ještě v září chlubil společnou fotkou s tureckým prezidentem. Napsal k ní, že podporuje jeho plán na "výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii".
"Vláda se chytla za nos, zastavila export vojenského materiálu do Turecka," ocenil Bartoš pro Aktuálně.cz, že poslanci odhlasovali usnesení, které tureckou invazi odsuzuje. "Zastavit export zbraní v této naléhavé situaci nestačí. Nezapomínejme, že Kurdové byli klíčovým spojencem Západu v boji proti takzvanému Islámskému státu," uvedl také Bartoš.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
21. 10. 2019 20:14
Několik set lidí protestovalo v Praze proti turecké ofenzivě na severu Sýrie. Tu obývají Kurdové, jejichž ozbrojené jednotky považuje Turecko za teroristy. Ti zase obviňují Západ, především USA, ze zrady. Česká republika přijala usnesení, které invazi odsuzuje. Kromě už zavedeného zákazu vývozu zbraní navíc požaduje další opatření.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy