Foto: "Genocida v přímém přenosu." Lidé v Praze demonstrovali proti turecké invazi

Foto: "Genocida v přímém přenosu." Lidé v Praze demonstrovali proti turecké invazi
Lidé v Praze protestovali proti invazi Turecka na sever Sýrie, do samozvaného Kurdistánu.
Akci svolala Česká pirátská strana, která při té příležitosti spustila petici požadující "přísné ekonomické sankce vůči Turecku" do doby, než se jeho armáda stáhne zpět na své území.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš na akci kritizoval premiéra Andreje Babiše, který se ještě v září chlubil společnou fotkou s tureckým prezidentem. Napsal k ní, že podporuje jeho plán na "výstavbu bezpečnostní zóny v severní Sýrii".
"Vláda se chytla za nos, zastavila export vojenského materiálu do Turecka," ocenil Bartoš pro Aktuálně.cz, že poslanci odhlasovali usnesení, které tureckou invazi odsuzuje. "Zastavit export zbraní v této naléhavé situaci nestačí. Nezapomínejme, že Kurdové byli klíčovým spojencem Západu v boji proti takzvanému Islámskému státu," uvedl také Bartoš.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
21. 10. 2019 20:14
Několik set lidí protestovalo v Praze proti turecké ofenzivě na severu Sýrie. Tu obývají Kurdové, jejichž ozbrojené jednotky považuje Turecko za teroristy. Ti zase obviňují Západ, především USA, ze zrady. Česká republika přijala usnesení, které invazi odsuzuje. Kromě už zavedeného zákazu vývozu zbraní navíc požaduje další opatření.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy