Foto: "To není život, to je přežívání," protestovali postižení před úřadem Maláčové

Foto: "To není život, to je přežívání," protestovali postižení před úřadem Maláčové
Před ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) se v úterý odpoledne sešli převážně lidé s postižením. Protestovali proti tomu, že na ně ministerstvo podle jejich slov v připravované velké novele zákona o sociálních službách vůbec nemyslí.
Konkrétně v tom, že vůbec neplánuje zvýšit příspěvky na péči, které handicapovaní lidé pobírají a jejichž výše dle nich zásadně nestačí.
"Aktuálně pobírá příspěvky na péči přibližně 300 tisíc lidí v Česku," říká Erik Čipera, ředitel obecně prospěšné společnosti Asistence, který akci zorganizoval.
"Ministerstvo aktuálně připravuje novelu zákona o sociálních službách. Hlavní téma jsou příspěvky na péči, které platí od roku 2006. Novela se jim ale vůbec nevěnuje. A to přesto, že příspěvky nestačí lidem s těžkým postižením na to, aby si zajistili potřebnou pomoc," varuje Čipera.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
25. 8. 2020 14:28
"To není život, to je přežívání," nechali se slyšet postižení lidé a jejich blízcí dnes před ministerstvem práce a sociálních věcí. To na ně podle nich nemyslí v připravované novele zákona o sociálních službách, když v ní není žádná zmínka o zvýšení příspěvku na péči, který tito lidé životně nutně potřebují. Jeho současná výše prý dostačuje pouze na minimum péče a tlačí tak tyto lidi do ústavů.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy