Lidice - Zdánlivě je to jen jedna z dalších fotek Lidic, které se nacisté rozhodli vyhladit jako pomstu za atentát na Reinharda Heydricha.
Jenže tuhle fotku pořídil český četník. Tajně. A desítky let ležela s podobnými snímky ukrytá v šuplíku, až celý balíček v roce 2002 objevil Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu, přední český expert na heydrichiádu.
"Žádné lepší fotky z Lidic neexistují," řekl Stehlík. Jako první o příběhu "ukrytých" fotek informoval večerník Insider.
Josef Sýkora sloužil za války u četnictva a přesně před sedmdesáti lety dostal spolu se svými kolegy hodně nepříjemný úkol: Hlídat Lidice, které právě vypálili a vyvraždili nacisté, aby do obce nikdo nechodil.
Četník fotoamatérem
Sýkora byl i fotoamatér, a tak při strážní obchůzce nafotil jeden film. "Udělal necelých třicet snímků," říká historik Stehlík. Na jeden z nich se právě díváte.
Četník Sýkora měl fotky doma až do konce války. Po osvobození je ukázal a některé z nich byly dokonce publikovány. Jenže pak se nejspíš zalekl, že by mohl být spojován s vyhlazením Lidic. A tak balíček vzácných fotek zase schoval.
A ani další události ho nepřesvědčily o tom, aby fotky z Lidic znovu vytáhnul.
Po únoru 1948 byl Sýkora vyhozen od bezpečnosti a živil se jako dělník. Zemřel v polovině 80. let.
Štůsek snímků v sáčku
Uběhla další léta a o fotkách se před deseti lety dozvěděl Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu.
Ale byla to informace typu "jeden kamarád povídal, že jeho známý slyšel".
Podobných zpráv dostává Stehlík více, obvykle se nepotvrdí. Jenže v případě unikátních fotografií z vypálených Lidic to bylo jiné. V jednom východočeském městě skutečně byly.
"V šuplíku mezi rodinnými fotografiemi byl malý igelitový sáček se štůskem fotek z Lidic," popsal Stehlík nález unikátních snímků.