Místo lesů holiny. Je to masivní destrukce, kritizují aktivisté kácení kvůli kůrovci

Místo lesů holiny. Je to masivní destrukce, kritizují aktivisté kácení kvůli kůrovci
Fotografie byly pořízeny z dronu.
Poškozování chráněného území od Drakova až po Rejvíz umožnila Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky, když zde koncem roku 2019 formou výjimky vlastníkovi povolila to, co zákon o ochraně přírody zakazuje, tvrdí aktivisté.
Aktivisté tvrdí, že jsou v lesích Jeseníku holiny.
v jesenických lesích se kácelo kvůli kůrovci. Zobrazit 8 fotografií
Foto: Archiv: Společnost přátel Jeseníků
ČTK ČTK
5. 5. 2020 15:19
Ekologičtí aktivisté ze Společnosti přátel Jeseníků a Hnutí Duha obvinili Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, že při kácení kůrovcem napadených stromů v lesích v druhé zóně chráněné krajinné oblasti Jeseníky způsobily rozsáhlé holiny.

"Záběry z dronu odhalily masivní rozsah destrukce a lze odhadovat, že celkově byly v oblasti odlesněny až stovky hektarů lesních porostů," řekl v úterý předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík. Vedení Arcibiskupských lesů tvrdí, že postupuje podle zákona i vydaných výjimek a rozsáhlé holiny při kůrovcové těžbě nevytváří.

Intenzivní kůrovcová těžba se podle Bačíka týká rozsáhlé oblasti horských lesů od Drakova přes Starou horu, Koberštejn, Přední Jestřábí až po hranici rezervace Rejvíz a umožnila ji výjimka vydaná Správou chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Podle Bačíka se ale při těžbě pravděpodobně nerespektovaly některé podmínky, které ve výjimce stanovila Správa CHKO Jeseníky. Podmínky se týkají například množství dřevní hmoty, která má být na místě holiny ponechána k přirozenému rozkladu.

Společnost přátel Jeseníků proti této výjimce podala loni v prosinci odvolání, které nyní podle Bačíka posuzuje ministerstvo životního prostředí. "Druhé zóny totiž zahrnují cennou přírodu Jeseníků, včetně klidových území pro výskyt vzácných druhů živočichů, a tvoří pouhých 23 procent plochy chráněné krajinné oblasti Jeseníky," uvedl.

Jednatel Arcibiskupských lesů Petr Skočdopole v úterý řekl, že společnost ve druhých zónách chráněné krajinné oblasti Jeseníky v letech 2018 až 2020 těžila na ploše o celkovém součtu 93 hektarů. "K dnešnímu dni, po jarním zalesnění, evidujeme 51 hektarů holin na ploše 3892 hektarů. Holiny tak tvoří pouhých 1,3 procenta z celkové výměry druhé zóny," uvedl Skočdopole. Vzniklé holiny podnik podle jednatele zalesňuje pestrou skladbou dřevin.

Skočdopole upozornil, že ostatní kalamitní holiny vznikly ve třetích zónách, které mají charakter hospodářského lesa. Ve třetích zónách se v letech 2018 až 2020 těžilo na ploše 627 hektarů a nyní je tam 223 hektarů holin, které zabírají tři procenta z celkového výměru třetích zón.

"Veškeré těžby, které v rámci chráněné krajinné oblasti Jeseníky probíhají, jsou těžby nahodilé, neplánované. Co, kde a kolik stromů budeme těžit, neurčuje lesník, ale sucho a kůrovec," dodal Skočdopole.

Jeseníky - Staré hory | Video: Archiv: Společnost přátel Jeseníků

Vyčleňte část lesů pro divokou přírodu, žádají aktivisté

Ekologičtí aktivisté a někteří odborníci tvrdí, že lesy lze díky jejich značné schopnosti obnovy bez obav ponechat vlastnímu osudu. "Jsme opakovaně svědky situace, kdy lesníci nesanují výskyt kůrovce včas a namísto toho po nějaké době vytěží celou oblast s použitím těžké techniky. Výsledkem je zničená krajina tam, kde bývaly statné lesy druhé zóny CHKO," uvedl Ivo Dokoupil z Hnutí Duha. Lesníci naopak dávají přednost preventivním zásahům, aby se kůrovec nerozšířil i do nepostižených oblastí Jeseníků.

"Apelujeme na ministerstvo životního prostředí, aby co nejdříve zrušilo špatné rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky a zajistilo v Jeseníkách fungující systém ochrany přírody. Žádáme, aby deset procent plochy CHKO Jeseníky bylo vyčleněno pro divokou přírodu bez vlivu člověka a na dalších 20 procentech území aby se kácení stromů omezilo v souladu se zákonem o ochraně přírody," uvedl Bačík.

Kůrovcová kalamita přerůstá možnosti zpracovatelů, na techniku čekáme měsíce, je čas požádat o pomoc veřejnost, říká lesník Václav Kinský. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy