Praha - Legislativní rada vlády nedoporučila vytvoření speciálního fondu, ze kterého by se financovaly preventivní programy proti kouření a dalším závislostem.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chtěl do fondu posílat procento výnosu ze spotřební daně z tabáku. "Legislativní rada vlády řekla, že to nedoporučuje," uvedla Němečkova náměstkyně Lenka Teska Arnoštová.
Na jednání rady zaznělo, že věc se dotýká rozpočtových opatření a nebyla projednána s ministerstvem financí. Fond měl být součástí připravovaného protikuřáckého zákona, kterým se bude tuto středu zabývat vláda. Ta také rozhodne, zda a jakou formou budou financovány preventivní programy.
Podle národního drogového koordinátora se Česko bez peněz na prevenci dále neobejde. "Bez peněz se nedá dělat nic. Doteď jsme prostředky neměli a kvůli tomu máme problémy. Třetina obyvatel umírá na nemoci spojené s nadměrným kouřením, je to tichá epidemie," uvedl Jindřich Vobořil.
Předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková se zase domnívá, že vyčleněná daň z tabáku je nejjednodušším způsobem, jakým mohou kuřáci státu přispívat na následky své závislosti.
"Kdyby na prevenci a léčbu závislosti na tabáku šla koruna z každé krabičky, tak by to byla miliarda korun ročně, protože se tady prodá ročně miliarda krabiček, čili ten fond by určitě byl správný a rozhodně bychom tuto formu vyčleněné daně měli mít," řekla Králíková.
Protikuřácký zákon
Vládní návrh z pera ministra Němečka plánuje zavést zákaz kouření i na koncertech, v nádražních halách, v kinech či divadlech. "Obce budou mít podle zákona možnost vyhláškou zakázat kouření v místech, u kterých to uznají za vhodné - například v okolí škol nebo hřišť," řekl Němeček.
Ministr zdravotnictví navíc chce zakázat vodní dýmky v čajovnách a omezit kouření elektronických cigaret. Kromě toho by měl zákon regulovat prodej alkoholu. Pivo, víno a lihoviny už by neměly být k dostání v automatech. Restaurace by musely povinně nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.