Foldynův asistent vyzývá k potápění lodí s migranty. Nevadí mi to, reaguje poslanec

Martina Heroldová Martina Heroldová
11. 7. 2019 10:54
Asistent poslance Jaroslava Foldyny (ČSSD) Michal Kraft publikoval článek, v němž vyzývá k potápění lodí s migranty a deportaci všech muslimů. Upozornil na to Deník N. Poslanec však se svým podřízeným věc řešit nehodlá, podle jeho slov jde o Kraftovu soukromou věc, která mu nijak nevadí. Jeho postoje Foldyna označil za zajímavé, i když podle svých slov se všemi jeho názory nesouhlasí.
Jaroslav Foldyna.
Jaroslav Foldyna. | Foto: DVTV

Foldynův asistent text s titulkem "Je budoucnost Evropy islámská?" publikoval pod pseudonymem Walter Kraft na webu České společnosti pro civilizační studia. Že se jedná skutečně o poslancova podřízeného, uvádí přímo server, zároveň to potvrdil Deníku N sám Foldyna. "Je to můj známý a celou řadu věcí s ním diskutuji, má zajímavé postoje, samozřejmě s některými věcmi nesouhlasím," uvedl.

"Konflikt mezi islámem a Západem není nic nového, a dokonce není nic nového ani to, že probíhá souběžně s konfliktem mezi Evropany samotnými," píše Kraft ve svém textu a hovoří zároveň o tom, že muslimové jsou v současné společnosti privilegovaní.

Kdo je Michal (Walter) Kraft?

  • hrál jako baskytarista v kapele Daniela Landy
  • vydal tři sólové desky, v roce 2000 založil hudební skupinu Hypercraft a vydal s ní další dvě alba
  • složil hudbu k několika kritiky ne příliš dobře hodnoceným filmům, například snímkům Na vlastní nebezpečí, Sněženky a machři po 25 letech nebo seriálu Vetřelci a lovci
  • dnes se prezentuje jako politický a marketingový poradce
  • pravidelně přispívá na Parlamentní listy a další dezinformační a konspirační weby, jako jsou Rukojmí nebo Střet civilizací
  • je asistentem poslance ČSSD Jaroslava Foldyny
  • ve svých textech často píše o islámské invazi a vyzývá k násilí vůči muslimům a migrantům

"Jde zejména o benevolenci k muslimské kriminalitě, štědré peněžní dary a implantování islámu do celého veřejného prostoru současným establishmentem," tvrdí a přirovnává ohrožení islámem k šíření nacismu za druhé světové války. Podle něj je třeba "vypořádat se s invazní kulturou, která už obsadila části evropského území", a nabízí dokonce konkrétní řešení.

"Lokalizovat lodě s migranty a poslat je ke dnu"

Prvním krokem je podle něj okamžité zastavení migrace, o němž má poměrně konkrétní představu: "S několika helikoptérami a rychlými čluny vyzbrojenými kulomety a kamerami jde o misi, která by trvala řádově týdny, maximálně měsíce, navíc se zanedbatelným rozpočtem. Lokalizovat lodě s migranty a poslat je ke dnu je z vojenského hlediska triviální záležitostí, která by se dala pojmout jako cvičení kadetů prvního ročníku vojenských škol." Zároveň navrhuje rozšířit po zemích třetího světa dezinformaci, že každý pokus o vstup do Evropy končí smrtí.

Dalším krokem jeho strategie je okamžitá deportace všech muslimů do zemí jejich původu, a to bez ohledu na státní občanství. Podle něj je odsun konkrétního etnika historicky prověřeným řešením, například při deportaci Němců z Československa po druhé světové válce. Podle něj by měli být občané EU s muslimským původem k odchodu případně donuceni i násilím proti své vůli.

"V této souvislosti by také mělo být jasně řečeno, že princip zkoumání viny jednotlivce může být uplatňován pouze v případě kriminálních činů, ale není tak možné postupovat v případě války. V té je legitimním cílem každý, kdo nosí uniformu nepřítele. A my jsme ve válce," dodává.

Za výroky si asistent stojí

"Co jsem tam napsal, tak to myslím. Za každým slovem si stojím," řekl Kraft Deníku N s tím, že je text myšlen naprosto vážně a že jej nebude dále komentovat. K násilí vůči migrantům přitom vyzýval již v minulsoti, například v rozhovoru pro Parlamentní listy, kde hovoří o tom, že pokud uprchlíci neuposlechnou výzvu k otočení své lodi, měli by být zastřeleni.

Jeho slova se nezdají problematická ani sociálnědemokratickému poslanci Foldynovi. "Nevadí mi to, je to jeho věc, já to nepíšu," řekl Deníku N.

Zároveň však připustil, že deportace bez ohledu na státní příslušnost se mu zdá značně problematická, zvláště když by mohlo jít i o české občany. "To si nedovedu představit, když je někdo český občan, tomu nerozumím, s tím samozřejmě nesouhlasím," řekl poslanec. Text prý ale se svým podřízeným nijak řešit nebude.

Problematickými postoji přitom v minulosti proslul i právě Foldyna poté, co se setkal se členy ruského motorkářského spolku Noční vlci, kteří jsou spojováni s putinovským režimem.

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček reagoval na výroky Foldynova asistenta tak, že jde o "nepřijatelný extremistický názor" a bude žádat vysvětlení, řekl Deníku N. Stejně se vyjádřil také statutární místopředseda strany Roman Onderka.

Za spolkem je Hampl, Semín nebo Žantovský

Ačkoli název i organizační struktura "České společnosti pro civilizační studia" vytvářejí dojem, že se jedná o vědeckou instituci, která studuje soužití vícero civilizací na jednom území, ve skutečnosti jde o spolek propagující myšlenku, že současná vlna migrace je koordinovanou invazí muslimů do Evropy.

Ovlivněn je především knihou Samuela Huntingtona Střet civilizací, jejíž název si propůjčil právě pro svůj web a která předkládá teorii, že budoucí světové konflikty budou probíhat na úrovni kulturních celků, tedy například mezi západní křesťanskou a islámskou kulturou.

V čele společnosti přitom stojí řada kontroverzních osob, jako je sociolog Petr Hampl, kritizovaný za xenofobní a antisemitské názory, představitel spolku Akce D.O.S.T Michal Semín či aktivní přispěvatel Parlamentních listů Petr Žantovský.

Video: Poslanec Foldyna podpořil Noční vlky a poučoval odpůrce jízdy motorkářů

Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 5 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy