Firma zkoumá kmenové buňky. Nemá povolení ani web, ale létá s politiky do zahraničí

Veronika Rodriguez Mikuláš Klang Veronika Rodriguez, Mikuláš Klang
20. 10. 2015 10:15
Společnost Full Medical Services se dostalo příležitosti stát se součástí oficiální české podnikatelské delegace na Kubu. Motivací byl její plán založit na Kubě pobočku tkáňové banky. Jenomže mezitím vyšlo najevo, že společnost nesmí nakládat s lidskými tkáněmi a kmenovými buňkami. Nemá k tomu povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv ani jiné evropské lékové autority.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pravidelně létá s prezidentem i ministry do zahraničí. Naposledy se firma Full Medical Services zúčastnila podnikatelské delegace na Kubu. „Chceme tam založit pobočku tkáňové banky,“ vysvětlil jednatel společnosti Daniel Januj. Jenomže je tu problém: firma nakládat s tkáněmi a kmenovými buňkami nesmí. Nemá k tomu povolení od úřadů.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

„Společnost není na seznamu subjektů, kterým byla povolena činnost v oblasti lidských tkání a buněk,“ potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Firma podle ní nesplnila potřebné zákonné podmínky, s kmenovými buňkami proto manipulovat nesmí. Nemůže je dokonce ani nikam převážet.

Nikdo z pořadatelů cest v tom přesto žádný problém nevidí. Třeba Hospodářská komora, která uspořádala poslední delegaci na Kubu, prý podnikání jednotlivých firem nezkoumá. "Obchodní mise jsou otevřené všem zájemcům. Přihlásit se může kdokoliv, aniž bychom zjišťovali, co chce daný zájemce či jeho firma na trhu navštívené země prodávat, v čem tam chce podnikat,“ uvedla mluvčí komory Ivana Pečinková. Firmy si navíc cestu platí ze svého.

Povolení úřadů neschází ani jednateli samotné firmy Daniel Janujovi. „Společnost žádné povolení nepotřebuje, vše podstatné se odehrává v zahraničí,“ vysvětluje podnikatel, jehož firma nemá ani webové stránky.

Polovojenský výzkum v zemích bývalého Sovětského svazu

V Česku má prý firma jen sídlo, dvanáct expertů a výzkum. Co konkrétně ale společnost zkoumá, už Januj nepřiblížil. „Máme dohody s výzkumnými ústavy v Arménii a Kazachstánu, jde o polovojenský výzkum. Takže některé věci jsou částečně držené v tajnosti,“ odpověděl neurčitě. Doplnil ale, že už firma slaví první úspěch – chce si patentovat náplasti a regenerační krémy na popáleniny.

Podle experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála ale může mít firma bez povolení problém. „Pokud je to česká společnost, která chce manipulovat s kmenovými buňkami, tak musí mít skutečně povolení od lékového ústavu. Jinak je to neoprávněné nakládání s kmenovými buňkami,“ upozornil Dostál.

Zákon lze sice podle něj zahraničními filiálkami obejít, ale jen částečně. „Jakmile se totiž firma rozhodne dovézt své produkty zpátky do Evropské unie, na povolení některé z evropských lékových autorit znovu narazí,“ vysvětluje právník.

Společnost Full Medical Services vznikla před třemi lety. Podle obchodního rejstříku se zabývá výrobou, obchodem a službami. Nemá ani vlastní webové stránky, ani přímý telefon do firmy.

 

Právě se děje

Další zprávy