Firma zkoumá kmenové buňky. Nemá povolení ani web, ale létá s politiky do zahraničí

Společnost Full Medical Services se dostalo příležitosti stát se součástí oficiální české podnikatelské delegace na Kubu. Motivací byl její plán založit na Kubě pobočku tkáňové banky. Jenomže mezitím vyšlo najevo, že společnost nesmí nakládat s lidskými tkáněmi a kmenovými buňkami. Nemá k tomu povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv ani jiné evropské lékové autority.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pravidelně létá s prezidentem i ministry do zahraničí. Naposledy se firma Full Medical Services zúčastnila podnikatelské delegace na Kubu. „Chceme tam založit pobočku tkáňové banky,“ vysvětlil jednatel společnosti Daniel Januj. Jenomže je tu problém: firma nakládat s tkáněmi a kmenovými buňkami nesmí. Nemá k tomu povolení od úřadů.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

„Společnost není na seznamu subjektů, kterým byla povolena činnost v oblasti lidských tkání a buněk,“ potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Firma podle ní nesplnila potřebné zákonné podmínky, s kmenovými buňkami proto manipulovat nesmí. Nemůže je dokonce ani nikam převážet.

Nikdo z pořadatelů cest v tom přesto žádný problém nevidí. Třeba Hospodářská komora, která uspořádala poslední delegaci na Kubu, prý podnikání jednotlivých firem nezkoumá. "Obchodní mise jsou otevřené všem zájemcům. Přihlásit se může kdokoliv, aniž bychom zjišťovali, co chce daný zájemce či jeho firma na trhu navštívené země prodávat, v čem tam chce podnikat,“ uvedla mluvčí komory Ivana Pečinková. Firmy si navíc cestu platí ze svého.

Povolení úřadů neschází ani jednateli samotné firmy Daniel Janujovi. „Společnost žádné povolení nepotřebuje, vše podstatné se odehrává v zahraničí,“ vysvětluje podnikatel, jehož firma nemá ani webové stránky.

Polovojenský výzkum v zemích bývalého Sovětského svazu

V Česku má prý firma jen sídlo, dvanáct expertů a výzkum. Co konkrétně ale společnost zkoumá, už Januj nepřiblížil. „Máme dohody s výzkumnými ústavy v Arménii a Kazachstánu, jde o polovojenský výzkum. Takže některé věci jsou částečně držené v tajnosti,“ odpověděl neurčitě. Doplnil ale, že už firma slaví první úspěch – chce si patentovat náplasti a regenerační krémy na popáleniny.

Podle experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála ale může mít firma bez povolení problém. „Pokud je to česká společnost, která chce manipulovat s kmenovými buňkami, tak musí mít skutečně povolení od lékového ústavu. Jinak je to neoprávněné nakládání s kmenovými buňkami,“ upozornil Dostál.

Zákon lze sice podle něj zahraničními filiálkami obejít, ale jen částečně. „Jakmile se totiž firma rozhodne dovézt své produkty zpátky do Evropské unie, na povolení některé z evropských lékových autorit znovu narazí,“ vysvětluje právník.

Společnost Full Medical Services vznikla před třemi lety. Podle obchodního rejstříku se zabývá výrobou, obchodem a službami. Nemá ani vlastní webové stránky, ani přímý telefon do firmy.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Zábranský bude hrát ve Finsku za Jukurit Mikkeli

Hokejový obránce Libor Zábranský bude působit ve finském klubu Jukurit Mikkeli. Dvacetiletý hráč, který v této sezoně hostoval z Komety Brno v Karlových Varech, na severu Evropy podepsal dvouletou smlouvu.

Bývalý kapitán juniorské reprezentace se loni vrátil do Evropy po třech sezonách, které strávil v zámoří. Nezamířil ale do mateřské Komety, kterou vlastní jeho otec, ale hrál za Karlovy Vary. V dresu Energie nasbíral v 51 zápasech základní části extraligy 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Ve čtyřech utkání play off se neprosadil.

Do Jukuritu si Zábranského vybral nový trenér a hvězda finského hokeje Olli Jokinen. "Je mi ctí hrát za klub s takovou historií. Vždy jsem chtěl působit ve Finsku a už se nemohu dočkat, až do Mikkeli přijedu. Věřím, že příští sezonu dokážeme velké věci," uvedl Zábranský na webu svého nového zaměstnance. V současnosti se seniorskou reprezentací chystá na přípravné zápasy proti Rakousku.

V aktuální sezoně oblékali dres předposledního týmu finské soutěže obránce Jakub Galvas a útočník Šimon Stránský. Oba by měli mít smlouvu i na příští sezonu, Galvas se však zřejmě bude snažit prosadit v zámoří, kde jej draftovalo Chicago.

Další zprávy