Firma zkoumá kmenové buňky. Nemá povolení ani web, ale létá s politiky do zahraničí

Veronika Rodriguez Mikuláš Klang Veronika Rodriguez, Mikuláš Klang
20. 10. 2015 10:15
Společnost Full Medical Services se dostalo příležitosti stát se součástí oficiální české podnikatelské delegace na Kubu. Motivací byl její plán založit na Kubě pobočku tkáňové banky. Jenomže mezitím vyšlo najevo, že společnost nesmí nakládat s lidskými tkáněmi a kmenovými buňkami. Nemá k tomu povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv ani jiné evropské lékové autority.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pravidelně létá s prezidentem i ministry do zahraničí. Naposledy se firma Full Medical Services zúčastnila podnikatelské delegace na Kubu. „Chceme tam založit pobočku tkáňové banky,“ vysvětlil jednatel společnosti Daniel Januj. Jenomže je tu problém: firma nakládat s tkáněmi a kmenovými buňkami nesmí. Nemá k tomu povolení od úřadů.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

„Společnost není na seznamu subjektů, kterým byla povolena činnost v oblasti lidských tkání a buněk,“ potvrdila mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Šustková. Firma podle ní nesplnila potřebné zákonné podmínky, s kmenovými buňkami proto manipulovat nesmí. Nemůže je dokonce ani nikam převážet.

Nikdo z pořadatelů cest v tom přesto žádný problém nevidí. Třeba Hospodářská komora, která uspořádala poslední delegaci na Kubu, prý podnikání jednotlivých firem nezkoumá. "Obchodní mise jsou otevřené všem zájemcům. Přihlásit se může kdokoliv, aniž bychom zjišťovali, co chce daný zájemce či jeho firma na trhu navštívené země prodávat, v čem tam chce podnikat,“ uvedla mluvčí komory Ivana Pečinková. Firmy si navíc cestu platí ze svého.

Povolení úřadů neschází ani jednateli samotné firmy Daniel Janujovi. „Společnost žádné povolení nepotřebuje, vše podstatné se odehrává v zahraničí,“ vysvětluje podnikatel, jehož firma nemá ani webové stránky.

Polovojenský výzkum v zemích bývalého Sovětského svazu

V Česku má prý firma jen sídlo, dvanáct expertů a výzkum. Co konkrétně ale společnost zkoumá, už Januj nepřiblížil. „Máme dohody s výzkumnými ústavy v Arménii a Kazachstánu, jde o polovojenský výzkum. Takže některé věci jsou částečně držené v tajnosti,“ odpověděl neurčitě. Doplnil ale, že už firma slaví první úspěch – chce si patentovat náplasti a regenerační krémy na popáleniny.

Podle experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála ale může mít firma bez povolení problém. „Pokud je to česká společnost, která chce manipulovat s kmenovými buňkami, tak musí mít skutečně povolení od lékového ústavu. Jinak je to neoprávněné nakládání s kmenovými buňkami,“ upozornil Dostál.

Zákon lze sice podle něj zahraničními filiálkami obejít, ale jen částečně. „Jakmile se totiž firma rozhodne dovézt své produkty zpátky do Evropské unie, na povolení některé z evropských lékových autorit znovu narazí,“ vysvětluje právník.

Společnost Full Medical Services vznikla před třemi lety. Podle obchodního rejstříku se zabývá výrobou, obchodem a službami. Nemá ani vlastní webové stránky, ani přímý telefon do firmy.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy