Nic pro nás nedělali, diví se "partneři" Liglassu. Blízko k firmě má hledač pokladů Gänsel

Jakub Zelenka Kateřina Frouzová Petr Lukáč Michael Švec Jakub Zelenka, Kateřina Frouzová, Petr Lukáč, Michael Švec
Aktualizováno 18. 7. 2017 9:28
Firma Liglass Trading se chlubila v době, kdy usilovala o obrovskou smlouvu na výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu, partnerstvím s prestižními českými společnostmi. Zná ji však jen jedna z nich - Povodí Labe, která naopak má poskytovat konzultace Liglassu. Zatím se tak ale nestalo. ČVUT či Povodí Vltavy firmu neznají.
Areál firmy Liglass
Areál firmy Liglass | Foto: Tomáš Tesař

Praha - K české společnosti Liglass Trading CZ, která má investovat miliardy v Kyrgyzstánu, se nehlásí většina institucí, jimiž se firma ještě před pár dny chlubila na svých webových stránkách. Nyní je její internetová prezentace v rekonstrukci a bez informací.

Firma v době, kdy se ucházela o dohodu s Kyrgyzstánem, uváděla spolupráci s prestižními tuzemskými společnostmi, často s majetkovým podílem státu - s ČEZ, Povodím Vltavy, Povodím Labe či renomovaným ČVUT

Aktuálně.cz prověřilo, jak jsou tyto vazby pevné. A ukázalo se, že společnost Liglass až na výjimky její údajní partneři neznají. "Nemáme vůbec informaci, že bychom s nimi byli partnery," řekla mluvčí ČVUT Andrea Vondráková.

Spojení popírá i další organizace. "Povodí Vltavy s firmou Liglass Trading nikdy nespolupracovalo a uvedená firma žádnou činnost pro státní podnik Povodí Vltavy neprováděla," odpověděl na dotazy mluvčí firmy Hugo Roldán.

Jednou z mála partnerských společností, které Liglass Trading znají, je Povodí Labe. "Pro nás nedělali, myslím si, nikdy. Máme s nimi uzavřenou poradenskou smlouvu, ale na to, že my budeme radit jim," upozornil Marián Šebesta, generální ředitel Povodí Labe.

Kontrakt je asi dva měsíce starý. Liglass zatím o konzultace nepožádal.

Na pochybnosti kolem referencí reagoval jednatel firmy Liglass Trading Michael Smelík jen stručně: "Nevím, která firma co popřela. Například s Povodím Labe máme konzultační smlouvu."

Lobbing z Hradu

Hrad, který společnost kyrgyzským úřadům doporučoval, si za svou podporou stojí. "Ve výběrovém řízení (v Kyrgyzstánu) byly všechny otázky obsaženy a firmou zodpovězeny. V opačném případě by asi nemohla firma uspět. Doporučoval jsem ji, neboť firma je česká. A na rozdíl od vás mi to přišlo logičtější než podporovat firmu z Indie," vyjádřil se pro Aktuálně.cz kancléř Vratislav Mynář.

Hrad navíc argumentuje, že když Mynář firmu neznal, nemohl v obchodu mít vlastní zájmy.

Podpora přišla i z ministerstva průmyslu

Pražský hrad ovšem nebyl jediný, kdo firmě Liglass Trading v Kyrgyzstánu pomáhal. Již vloni v srpnu společnost podpořilo i ministerstvo průmyslu a obchodu. Redakci to potvrdil mluvčí úřadu Fratišek Kotrba.

"Na úrovni náměstka pro zahraniční obchod vystavilo ministerstvo doporučující dopis, který byl dne 2. 8. adresován zástupci agentury pro podporu investic při Ministerstvu hospodářství Republiky Kyrgyzstán. O doporučení požádal za firmu Liglass Trading CZ její jednatel Michael Smelík," napsal mluvčí Kotrba. 

Aktuálně.cz se pokusilo náměstka Vladimíra Bärtla v pondělí kontaktovat, na telefonát ani SMS však nereagoval.

Úřad doporučující dopis označuje za běžnou metodu, kterou v zahraničí pomáhá českým firmám. Jak Kotrba zdůraznil, Česko v srpnovém dopisu upozornilo na zájem Liglassu o tendr v oblasti energetiky. Na otázku, jak a zda si ministerstvo ověřilo finanční možnosti Smelíkovy firmy, Kotrba řekl, že si účastníky tendru prověřoval Kyrgyzstán.

Starý web společnosti Liglass Trading CZ, která se podílí na smlouvě za několik miliard na dostavbu vodních elektráren.
Starý web společnosti Liglass Trading CZ, která se podílí na smlouvě za několik miliard na dostavbu vodních elektráren. | Foto: Aktuálně.cz

"Předpokládáme, že kyrgyzstánské instituce, které zajišťovaly tendr, si všechny potenciální zájemce z tohoto pohledu prověřovaly, a kdyby byly shledány pochybnosti, tak by se to projevilo ve výsledcích tendru," napsal mluvčí ministerstva.

Kyrgyzské ministerstvo zahraničí vydalo varování

Pochybnosti má i kyrgyzská strana. Kauze se na základě upozornění Aktuálně.cz intenzivně věnují i média v této středoasijské zemi. Tamní ministerstvo zahraničí totiž už v březnu varovalo resort hospodářství, že firmu Liglass v českých byznysových kruzích nikdo nezná.

Diplomaté také podotkli, že společnost na svých stránkách informuje o uskutečněných projektech na Slovensku, v Itálii, ve Velké Británii nebo o spolupráci s Čínou. "Jenže velvyslanectví Kyrgyzstánu v Rakousku nedokázalo najít ani jeden fakt, který by potvrzoval úspěšnou realizaci investičních projektů v zahraničí," stojí v diplomatické zprávě.

S Liglassem je spojený i hledač pokladů Gänsel

Kolem Liglass Trading se navíc vyskytují jména, která jsou známá spíše v jiných souvislostech. Patří k nim Helmut Gänsel, potomek sudetských Němců, který za poslední desítky let vynaložil miliony na hledání takzvaného štěchovického pokladu. Několik stovek beden s cennostmi se podle hledačů nachází někde na pravém břehu Vltavy pár kilometrů od Prahy. 

Hledač pokladů Gänsel figuruje spolu s jednatelem Michaelem Smelíkem z firmy Liglass Trading v několika firmách. Má vlastnit podíl 28 procent v hodnotě zhruba sedmi milionů dolarů v americké firmě Gänsel Mining & Energy, v té samé společnosti figuruje i Smelík s 27 procenty.

Oba podnikatelé jsou pak společně ještě zapsáni v podnicích L.D.I.-CZ a MZK Service. Tyto firmy také Liglass Trading uváděl na svých starých webových stránkách v záložce o investicích. 

Na svých osobních stránkách o sobě Gänsel uvádí, že je "majitel zlatých dolů v Jižní Americe (v Bolívii firma Gaensel Gold Mines), potom majitel stříbrných dolů v Montaně v USA". Kontaktovat se jej Aktuálně.cz nepodařilo.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy