"Jsme nadšenci, učení se stalo naší vášní." Seznamte se s hvězdami výuky na dálku

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 26. 11. 2020 18:00
On-line vyučování zvládli s přehledem a zároveň nezapomněli na křehkou dětskou duši. Snažili se své žáky podporovat a zdůrazňovat jim: "Společně to zvládneme!" Projděte si 12 inspirativních příběhů, které přinesla anketa Aktuálně.cz Hvězdy výuky na dálku. O finalistech rozhodovala odborná porota, čtveřici vítězů určilo hlasování veřejnosti. Vyhlášení proběhlo na konferenci o vzdělávání PREF 2020.
Foto: Economia

Finalista kategorie Pomoc a podpora: Pavel Votruba

Pavel Votruba učí na soukromé základní škole Duhová cesta v Chomutově. Nominovali ho tamní deváťáci, kteří ho měli celý druhý stupeň za třídního. "Vždy jsme si byli vědomi toho, že jde o nejlepšího, nejnadšenějšího a nejochotnějšího učitele, jakého máme v životě šanci poznat, ale v 9. třídě, do níž nešťastně zasáhla pandemie, se projevilo nejvíce, kolik toho je pro nás ochotný udělat," líčí žáci.

Vyprávějí, jak si na Messengeru vytvořili třídní skupinu, kam učitel často psal vtipné komentáře, domlouval se s nimi a podporoval je, díky čemuž všichni mnohem lépe zvládali celou situaci. Tou dobou už byla část naší třídy rozhodnuta pro gymnázium nebo průmyslovku a Pavel Votruba začal k zábavným on-line hodinám přibírat ve svém volném čase ještě dobrovolné hodiny, kde svěřence doučoval hlavně matematiku a fyziku, ač se aprobací jedná o češtináře a dějepisáře.

"Díky jeho zapálenosti jsme se všichni dostali na školy, kam jsme se na konci roku přihlásili, a dokonce nás bylo v přijímačkách na gymnáziu několik v první desítce," říkají jeho bývalí deváťáci. A dodávají jednu perličku: Když se ho jedna žačka z legrace zeptala, zda by jim nechtěl i číst pohádky na dobrou noc, začal jim každý večer předčítat knihu, která se tematicky hodila k probíranému učivu…

"Srdcem dějepisář, hlavou didaktik. Řídím se heslem: 'Chceš-li děti něco naučit, nedělej z nich blbce.' Snažím se být aktivním učitelem, který nad výukou přemýšlí. Nebojím se didaktických výzev, využívám i počítačové hry, sociální sítě a youtubering, ale ve škole mě potkáte i špinavého od křídy," popisuje se stručně Pavel Votruba.

 

Právě se děje

Další zprávy