Extrémní horko v Česku polevilo díky dešti. Teploty kolem 35 stupňů se ale vrátí, říká předpověď

ČTK ČTK
5. 8. 2018 18:55
Nejvyšší dnešní teplota byla zaznamenána na Hodonínsku - 34 stupňů Celsia. Teplota v Praze ale klesla pod hranici tropické třicítky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Horko v Česko v neděli mírně polevilo a žádná ze stanic, které měří teplotu déle než 30 let, tak po pěti dnech nezaznamenala nový teplotní rekord. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší dnešní teplota byla 34 stupňů Celsia ve Strážnici na Hodonínsku. V Husinci-Řeži u Prahy, kde bylo v uplynulých dnech i o stupeň více než v jiných částech Česka, v neděli meteorologové naměřili 29,9 stupně Celsia.

K mírnému ochlazení nejen v Řeži přispěl mimo jiné déšť, který se někde objevil v sobotu a neděli. Podle předpovědi by se maximální teploty měly k vysokým hodnotám kolem 35 stupňů opět šplhat od středy.

Denní teplotní rekordy v neděli sice odolaly, na některých stanicích byl však překročen dosud nejvyšší počet po sobě jdoucích tropických nocí, při kterých neklesla teplota pod 20 stupňů.

Meteorologové uvedli, že v minulých dnech byl dosud nejvyšší počet po sobě jdoucích tropických nocí na stanicích Ústí nad Labem-Kočkov a Praha-Karlov. V Kočkově bylo takových nocí od 30. července sedm a na Karlově od 29. července do soboty také sedm.

V Klementinu bylo podle meteorologů letos za sebou deset tropických nocí, a to od 27. července do dneška, rekord tam však zatím překročen nebyl. Letošní rok je zatím třetí v počtu nejvíce po sobě jdoucích tropických nocí za víc než 200 let sledování, doplnili meteorologové.

Celkový počet letošních tropických dnů pak budou vyhodnocovat zřejmě v září nebo říjnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy