Extrémní horko v Česku polevilo díky dešti. Teploty kolem 35 stupňů se ale vrátí, říká předpověď

ČTK ČTK
5. 8. 2018 18:55
Nejvyšší dnešní teplota byla zaznamenána na Hodonínsku - 34 stupňů Celsia. Teplota v Praze ale klesla pod hranici tropické třicítky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Horko v Česko v neděli mírně polevilo a žádná ze stanic, které měří teplotu déle než 30 let, tak po pěti dnech nezaznamenala nový teplotní rekord. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejvyšší dnešní teplota byla 34 stupňů Celsia ve Strážnici na Hodonínsku. V Husinci-Řeži u Prahy, kde bylo v uplynulých dnech i o stupeň více než v jiných částech Česka, v neděli meteorologové naměřili 29,9 stupně Celsia.

K mírnému ochlazení nejen v Řeži přispěl mimo jiné déšť, který se někde objevil v sobotu a neděli. Podle předpovědi by se maximální teploty měly k vysokým hodnotám kolem 35 stupňů opět šplhat od středy.

Denní teplotní rekordy v neděli sice odolaly, na některých stanicích byl však překročen dosud nejvyšší počet po sobě jdoucích tropických nocí, při kterých neklesla teplota pod 20 stupňů.

Meteorologové uvedli, že v minulých dnech byl dosud nejvyšší počet po sobě jdoucích tropických nocí na stanicích Ústí nad Labem-Kočkov a Praha-Karlov. V Kočkově bylo takových nocí od 30. července sedm a na Karlově od 29. července do soboty také sedm.

V Klementinu bylo podle meteorologů letos za sebou deset tropických nocí, a to od 27. července do dneška, rekord tam však zatím překročen nebyl. Letošní rok je zatím třetí v počtu nejvíce po sobě jdoucích tropických nocí za víc než 200 let sledování, doplnili meteorologové.

Celkový počet letošních tropických dnů pak budou vyhodnocovat zřejmě v září nebo říjnu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 32 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy