Ve vedrech se musíme potit v teplých botách, stěžují si policisté. Vše je v pořádku, brání se vedení

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 8. 2018 20:15
V policejních skladech chybí letní obuv na službu v terénu. Někteří policisté si ji v současných vedrech proto kupují za své vlastní peníze. "Pokud se mi ale třeba stane pracovní úraz, může být problém. Právníci se mohou točit na tom, že jsem použil neschválenou obuv," bojí se jeden z nich.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Mnozí tuzemští policisté, zejména z dopravní a pořádkové policie, si stěžují na neprodyšné celoroční boty, které musí nosit i v současných vedrech, jež atakují hranici 40 stupňů Celsia. Letní boty, na které mají přitom nárok, v policejních skladech chybí už více než půl roku.

"Musel jsem si koupit za své peníze boty ze Sportisima. V těch nafasovaných  celoročních se v těch vedrech nedá vydržet," říká policista, který dělá pochůzkáře v Praze. "Pokud se mi ale třeba stane pracovní úraz, může být problém. Právníci se mohou točit na tom, že jsem použil neschválenou obuv," dodává.

To, že letní boty nejsou, potvrzuje i Aleš Lehký, který je zástupcem předsedy odborové Unie bezpečnostních složek. "Tragicky to nevidím, ale je pravda, že letní děrované polobotky nejsou," říká Lehký, který je za unii i členem výzbrojní komise. "Sloužit dvanáctihodinovou službu v terénu v kanadách není ideální," souhlasí.

Problém je podle něj s největší pravděpodobností v tom, že doběhly staré smlouvy s dodavateli a policejní prezidium ještě neuzavřelo nové. 

"Obracejí se na nás policisté a chtějí, abychom to jako odborová organizace řešili," potvrzuje Petra Lhotáková z Odborové organizace IZS, která zastupuje pracovníky bezpečnostních a záchranných složek.

Podle Lhotákové je policie povinna se podle zákona o odpovídající podmínky pro práci postarat. "Navíc jim je z platu strhávána částka, za kterou se oblečení a obuv pořizuje," dodává.

V přímém výkonu služby - tedy převážně v terénu - je přitom okolo dvaceti tisíc policistů, tedy zhruba polovina jejich celkového počtu. "Jeden z policistů si na to, že není letní obuv, stěžoval svému nadřízenému. Ten mu řekl, že on sám si letní boty sehnal od známého z dopravního podniku a že se má starat," popisuje Lhotáková.

Podle policejního prezidia je ale bot dostatek. Mluvčí Jozef Bocán uvedl, že od roku 2017 jsou ve výstroji policie zavedeny nové celoroční polobotky vzor 15. "Ty jsou určené především pro policisty v přímém výkonu služby a na oděvních výdejnách i centrálním skladu je jich dostatek," uvedl s tím, že "obuv je celopodšívkovaná s voděodolnou klimamembránou".

Na přímé otázky, proč letní boty nejsou a v jakém stavu je výběrové řízení na jejich nákup, mluvčí neodpověděl. Místo toho uvedl, že na oděvních výdejnách je celoročních bot 2323 kusů a dalších pět tisíc pak v centrálním skladu.

On-line deník Aktuálně.cz oslovil i ekonomického náměstka policejního prezidia Petra Petříka. "Není to úplně tak, jak říkáte," odpověděl a odkázal na tiskového mluvčího.

 

Právě se děje

Další zprávy