Exposlanec Aubrecht chce k soudu, trvá na své nevině

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
21. 12. 2014 9:15
Případ bývalého poslance ČSSD Vlastimila Aubrechta nekončí. Politik se rozhodl, že chce, aby se věc dostala k soudu. Trvá na své nevině a chce očistit své jméno.
Ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek | Foto: Thinkstock

Praha/Most – Až k Ústavnímu soudu je připraven dostat svou kauzu bývalý vysoko postavený politik ČSSD a exposlanec Vlastimil Aubrecht. Případ přitom na začátku prosince státní zástupce Lukáš Borovička zastavil kvůli promlčení.

Aubrecht poté na litoměřické zastupitelství směroval dopis, že na projednání před soudem trvá, a zároveň podal stížnost ke krajskému žalobci. Tu však nakonec stáhl, aby tím řízení urychlil.

"Stíhání bylo zastaveno kvůli promlčení, nikoliv kvůli tomu, že by policie a státní zástupce řekli, že se žádný skutek nestal," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Aubrecht s tím, že chce, aby ho soud plně očistil.

Politik navíc připomíná, že jeho advokát už na začátku údajné korupční kauzy podal stížnost, v níž namítal, že se Aubrecht mohl dopustit pouze nepřímého úplatku. Tehdy ji ovšem návladní zamítl. O rok a půl později však věc překvalifikoval právě na nepřímou korupci.

Měl dostat 11 mililonů

Policie Aubrechta obvinila v červenci loňského roku z toho, že se jako někdejší vládní zmocněnec pro severní Čechy měl obohatit na prodeji pozemků pro rozšíření průmyslové zóny Joseph v Havrani u Mostu.

Foto: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát a město Most v roce 2006 vyplatily sedláku Janu Rajterovi více než čtvrt miliardy korun. Za to měl exposlanec dostat 11 milionů, vyšetřovatelům se však nepodařilo zjistit, co se s penězi stalo.

Obvinění se v podstatě opíralo pouze o výpověď jednoho svědka Richarda Zdziebla. Ten měl zprostředkovávat dohodu mezi rodinou farmáře Rajtera a státem a právě na těchto jednáních podle něj padla zmínka o tom, že pokud by se částka navýšila o 20 milionů, odkup půdy by prošel.

Zdzieblo na policii popsal, že kromě 11 milionů, které prý Aubrecht chtěl "pro stranu", měla dostat 7 milionů i tehdejší mostecká viceprimátorka Hana Jeníčková. Tu však policie v případu neobvinila. Zdzieblo sám si pak měl nechat dva miliony.

Jeho verzi však odmítla jak Jeníčková, tak sedlák Rajter. Ten vypověděl, že se Zdzieblem sice uzavřel smlouvu, podle níž měl dostat 20 milionů jako odměnu za sjednání podmínek, ale tu posléze vypověděl.

"Sliboval mi, že u tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky domluví, že nebudu muset platit daň z převodu a daň z příjmu," řekl Rajter na jaře deníku Insider s tím, že Zdzieblo nic z toho nesplnil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy