reklama
 
 

Exposlanec Aubrecht chce k soudu, trvá na své nevině

21. 12. 2014 9:15
Případ bývalého poslance ČSSD Vlastimila Aubrechta nekončí. Politik se rozhodl, že chce, aby se věc dostala k soudu. Trvá na své nevině a chce očistit své jméno.

Praha/Most – Až k Ústavnímu soudu je připraven dostat svou kauzu bývalý vysoko postavený politik ČSSD a exposlanec Vlastimil Aubrecht. Případ přitom na začátku prosince státní zástupce Lukáš Borovička zastavil kvůli promlčení.

Aubrecht poté na litoměřické zastupitelství směroval dopis, že na projednání před soudem trvá, a zároveň podal stížnost ke krajskému žalobci. Tu však nakonec stáhl, aby tím řízení urychlil.

"Stíhání bylo zastaveno kvůli promlčení, nikoliv kvůli tomu, že by policie a státní zástupce řekli, že se žádný skutek nestal," vysvětlil deníku Aktuálně.cz Aubrecht s tím, že chce, aby ho soud plně očistil.

Politik navíc připomíná, že jeho advokát už na začátku údajné korupční kauzy podal stížnost, v níž namítal, že se Aubrecht mohl dopustit pouze nepřímého úplatku. Tehdy ji ovšem návladní zamítl. O rok a půl později však věc překvalifikoval právě na nepřímou korupci.

Měl dostat 11 mililonů

Policie Aubrechta obvinila v červenci loňského roku z toho, že se jako někdejší vládní zmocněnec pro severní Čechy měl obohatit na prodeji pozemků pro rozšíření průmyslové zóny Joseph v Havrani u Mostu.

Stát a město Most v roce 2006 vyplatily sedláku Janu Rajterovi více než čtvrt miliardy korun. Za to měl exposlanec dostat 11 milionů, vyšetřovatelům se však nepodařilo zjistit, co se s penězi stalo.

Obvinění se v podstatě opíralo pouze o výpověď jednoho svědka Richarda Zdziebla. Ten měl zprostředkovávat dohodu mezi rodinou farmáře Rajtera a státem a právě na těchto jednáních podle něj padla zmínka o tom, že pokud by se částka navýšila o 20 milionů, odkup půdy by prošel.

Zdzieblo na policii popsal, že kromě 11 milionů, které prý Aubrecht chtěl "pro stranu", měla dostat 7 milionů i tehdejší mostecká viceprimátorka Hana Jeníčková. Tu však policie v případu neobvinila. Zdzieblo sám si pak měl nechat dva miliony.

Jeho verzi však odmítla jak Jeníčková, tak sedlák Rajter. Ten vypověděl, že se Zdzieblem sice uzavřel smlouvu, podle níž měl dostat 20 milionů jako odměnu za sjednání podmínek, ale tu posléze vypověděl.

"Sliboval mi, že u tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky domluví, že nebudu muset platit daň z převodu a daň z příjmu," řekl Rajter na jaře deníku Insider s tím, že Zdzieblo nic z toho nesplnil.

autor: Mikuláš Klang | 21. 12. 2014 9:15

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama