Rozhovor - Byla to mimo jiné kauza zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka, která přiměla Jana Kubiceho, aby těsně před volbami 2006 promluvil o nemístném zasahování politiků do vyšetřování.
Tehdy vládla sociální demokracie, která v Kubiceho vystoupení v parlamentu spatřovala předvolební atak v režii ODS.
Už krátce po volbách se ale ukázalo, že i občanští demokraté mezi sebou mají politiky, kteří si s Mrázkovou skupinou "zadali". A právě za éry občanského demokrata Ivana Langera v čele ministerstva vnitra jeden z posledních bývalých disidentů od policie odešel.
"O naši práci ve skutečnosti nebyl zájem," říká dnes Kubice.
A.cz: Byl to právě Ivan Langer, kdo před lety ještě coby místopředseda sněmovny lobboval za podnikatelský projekt, který ze skrytu řídil František Mrázek. Spojil jste si tuto skutečnost s tím, že to byl Langer, kdo vás nakonec nepodržel?
V těch hrubých obrysech byl ten kontext jasný už od začátku. Vyšetřovali jsme sice vraždu Mrázka a žádali od protikorupční služby spis Krakatice, kde jsou všechny Mrázkovy vazby včetně těch na politiky zmapované, ale oni nám ho nedali.
Přitom pro nás bylo dost důležité, abychom byli seznámení s prací detektivů, kteří na Mrázkovi dělali pět nebo šest let. Stejně jsme ho ale nikdy nedostali. To, co se pak na Langera objevilo, bylo jen potvrzením mého pocitu.
Nepřehlédněte: Policejní evergreen: Kdo díky Krakatici hýbe politikou? |
A.cz: Myslíte, že i to byl důvod, proč Langer nechtěl, abyste tam dál zůstali?
Zcela určitě.
A.cz: Takže politici nechtěli, abyste se při vyšetřování Mrázkovy smrti dostali k vazbám, které na podsvětí někteří z nich mají?
Ano, ale nejenom to. Stejně důležité je i to, že z mého útvaru, který bojoval proti organizovanému zločinu, odešla spousta lidí. Když jsem odcházel já, opustilo policii asi sto dvacet lidí. Následně dalších x lidí. Takže tam nezůstali pamětníci té tvůrčí doby privatizace devadesátých let. A bez těch souvislostí, bez toho kontextu těžko něco vyšetříte. Ti lidé jsou do jisté míry nenahraditelní. A myslím, že tohle byl i důvod toho tlaku a nepodržení.
Že zůstanu ve funkci?
Nevěřil jsem ani vteřinu
A.cz: Když nakonec ODS po volbách 2006 sestavila vládu, myslel jste si, že dál zůstanete ve své funkci?
Ani na vteřinu.
A.cz: Takže když jste šel tehdy do parlamentu a promluvil o propojení některých politiků a mafie, tak jste v podstatě věděl, že je to začátek konce?
Samozřejmě. Ten konec byl jasný už dávno předtím. Bylo zřejmé, že se nic důležité vyšetřovat nebude.
A.cz: Neděsí vás to?
Ano, děsí...
A.cz: A co se s tím dá dělat?
Dá se s tím nesouhlasit, dá se s tím polemizovat, to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Ta etapa prostě skončila a vyrobit nové pamětníky nejde. Vyrobit lidi, kteří se dostanou do zločineckého prostředí, to je velice dlouhý proces.
A.cz: Mají mít normální lidé strach z toho, že za částí politiků stojí zločinci?
Nevím, jestli se mají začít bát. Spíš to vzít jako bernou minci. Tak jako padají kroupy, tak jako řádí uragány, tak i tohle je součást našeho života.
A.cz: Půjdete volit?
Vždycky si říkám, že nepůjdu, a nakonec jdu. Vždycky je nějaká situace, která může být ještě horší, ještě komplikovanější.
A.cz: A koho budete volit?
To ještě opravdu nevím.
ODS mě využila,
hrozně mě to naštvalo
A.cz: Když se teď podíváte na ODS, neříkáte si, že jste tehdy měl nechat vyhrát ČSSD volby?
Já nemám pravo-levé vidění světa. Já jsem o ODS neměl žádné vyšší a nižší mínění. Prostě jsou to politici. Politika je normální obchod jako cokoliv jiného. Pro mě jsou to normální obchodníci s iluzemi. Nemám pocit, že by jedni byli horší a jedni lepší.
Čtěte více: Vše o kauze Kubice - a co tomu předcházelo |
A.cz: Nevyčítáte si někdy, že jste tehdy šel do parlamentu, kde jste oznámil poslancům, že vyšetřování citlivých kauz biolíh a Mrázek je politicky manipulované?
Ne. Svět nemá takhle fungovat.
A.cz: Když se podíváte zpětně - nepřipadá vám, že vás ODS vlastně využila?
No tak samozřejmě.
A.cz: A kdy vám to došlo?
Hned. Jak jsem vylezl z parlamentu a viděl jsem, že je to venku. Ta zpráva byla v režimu důvěrné, a když je to venku, tak je to venku. A to prostě z nějakých reklamních důvodů.
A.cz: Byl jste naštvaný?
No to jsem teda byl. A pak taky překvapený, když byli Ivan Langer a Pavel Severa označení policií, že tu zprávu vynesli. A čekal jsem, co bude. A ono nebylo nic. Nám chtěli dát pět až osm let za mřížemi a jim pokutu (za únik části Kubiceho zprávy zaplatil poslanec Severa 25 tisíc a Langer 9 tisíc, pozn. red.).
Čtěte také: Kauza Kubice skončila, nespáchal žádný trestný čin Zapletl se Langer s mafií? Napovídají odposlechy |
A.cz: Myslíte si, že jsme na tom jako společnost špatně?
Já si myslím, že jak v čem. Určitě jsme na tom špatně ve vnímání reality. Lidé jsou netrpěliví, nemají čas a pospíchají. A proto jsou náchylní k těm marketingovým tahům, kdy jim někdo něco řekne ve zkratce.
A.cz: Takže je to v podstatě ideální služba pro politiky?
Samozřejmě.
A.cz: Ti lidé jsou vyškolení marketingovými experty.
Ano, to jsou Lourdy pro politiky.
A.cz: Co je podle vás větší nebezpečí: že lidé nemají čas poslouchat, nebo to, že důvěra v politiku je kvůli propojení na organizovaný zločin minimální?
To jsou spojené nádoby.
K moci se dostanou
pravicoví extremisté
A.cz: Nová generace vychovávaná v tomhle prostředí - má podle vás šanci?
Myslím si, že bude přicházet dalších a dalších sedm ran egyptských. Dneska se dostali k moci komunisté a za nějakých šest nebo deset let budou u moci pravicoví extremisté, kteří budou mít ve svém čele mladý ambiciózní blondýny a chytrý advokáty. A už tam nebudou ty hajzlíci z Litvínova.
A.cz: Takže to není tak, že přijde nová generace, jejichž děti budou studovat v zahraničí. A budou mít osvojená elementární pravidla slušného chování.
Bylo by to krásný, kdyby to tak bylo. Ale já jsem trochu skeptický.
A.cz: A jak z toho ven?
Naučit se s tím žít. Nevkládat až takové naděje ve státní instituce a věřit sám sobě.
A.cz: Čekal jste, že budete muset někdy něco takového vyslovit?
Trochu čekal. Ty poslední léta, při téhle práci, při službě u útvaru tohoto typu. Člověk s těmi informacemi, co dostává, vidí ty věci trochu pod rentgenem a vidí ty věci, které té společnosti dochází za pět nebo deset let.
Já jsem prakticky pořád čekal, že budu muset odejít. Měl jsem prakticky deset let připravenou krabici od bot, kam bych naskládal všechny svoje věci, až budu muset policii opustit.
A.cz: Čekal jste nějaké vyznamenání?
Ne, vůbec ne.
A.cz: Marně hledám ke konci rozhovoru něco optimistického.
Jak mám být optimista, když mě Pán Bůh rozumem obdařil. Na druhou stranu: nechci být jako obecní bubák.
Jan Kubice poskytl redakci Aktuálně.cz obsáhlý rozhovor: Zde naleznete zprávu: Boss podsvětí Mrázek byl zavražděn kvůli Setuze Zde Jan Kubice popisuje, proč je nyní Tomáš Pitr v ohrožení V této části líčí, jak se bál o vlastní život |