Policie obvinila deset extremistů, převezla je do Brna

Markéta Chaloupská, Lenka Smyčková
10. 6. 2009 10:20
Detaily akce zatím nechce policie prozradit
Extremisté v Ústí. Ilustrační foto
Extremisté v Ústí. Ilustrační foto | Foto: Petr Sznapka

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili po úterních raziích proti přívržencům krajní pravice deset lidí.

Viní je z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, za což jim hrozí tři až osm let vězení.

Už včera v noci je převezli do cely předběžného zadržení do Brna. Informaci jako první přinesla Česká televize.

"Nevylučuji, že v nejbližší době bude na některé ze zadržených uvalena vazba. Zatím o ní rozhodnuto není," řekl Aktuálně.cz mluvčí jihomoravského krajského státního zastupitelství Hynek Olma.

Podle advokátky zadržených Kláry Slámové akce souvisí s články na internetu a koncerty. "Akce se týká všech, kteří jsou považovaní za příznivce krajní pravice," potvrdil její kolega Kolja Kubíček.

Policejní razii potvrdil i mluvčí (ÚOOZ) Pavel Hanták. "Deset podezřelých jsme zadrželi, byly proti nim zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z propagace neonacismu," upřesnil. Zadrženým hrozí tři až osm let vězení. O koho konkrétně šlo, ale neřekl.

Podle antifašistů z Antify je v hledáčku policie celkem zhruba dvacet lidí. Například jeden z nejznámějších organizátorů neonacistických koncertů v Česku Lukáš Rod, zpěvák skupiny neonacistické kapely Vlajka a Attack Vilém Farkač, člen Národního odporu Martin Franěk a zpěvák skupiny Devils Guard Pavel Blinka.

Jaku uvedla Česká televize, policie zásah připravovala několik měsíců.

Neonacisté: Vyráželi dveře, vytloukali okna

Razie na svém webu odpor.org okomentovali i sami extremisté.

Policisté v kuklách podle nich při domovních prohlídkách vyráželi dveře a vytloukali okna.

"Celá akce je dalším účelovým útokem na opozici... který diriguje otevřeně sionistická vláda Žida Jana Fischera," napadají neonacisté v prohlášení novou vládu.

Svůj nesouhlas se zásahem vyjádřili dnes navečer před před pražskou policejní služebnou v Bartolomějské ulici. Sešlo se jich ale jen pár desítek. Mezi nimi například Filip Vávra.

K výslechu jde i Slámová

Policie k výslechu předvolala i advokátku Slámovou. "Je to naprostý nesmysl, proč já bych jim měla podávat vysvětlení," řekla.

Tvrdí, že ji policie předvolala kvůli koncertům. U výslechu má být podle jejích slov i žalobce ze státního zastupitelství Brna - venkov.

To nasvědčuje tomu, že zájem policistů se točí také okolo srpnového koncertu pod širým nebem v Ochozi u Brna, na kterém vystoupila švédská hvězda Saga přezdívaná jako neonacistická Madona.

Pod dohledem policie
Pod dohledem policie | Foto: Ludvík Hradilek

Slámová se tehdy jako právní zástupkyně pořadatelů koncertu účastnila a komunikovala s novináři.

Mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma ale to, zda je koncert v Ochozi jednou z příčin vyšetřování jihomoravských policistů, nepotvrdil.

"Můžu vám jen říct, že Okresní státní zastupitelství Brno-venkov vykonává dozor nad trestním řízením, jehož cílem je zjistit, zda byly spáchány trestné činy podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka," uvedl Olma.

Vzniknou dvě policejní jednotky

Policejní prezident Oldřich Martinů dnes v souvislosti s extremismem oznámil, že pod severočeskou a severomoravskou policií vzniknou dvě nové profesionální pořádkové jednotky, které budou nasazovány při extremistických akcích.

Podobné útvary těžkooděnců dosud působí v Praze a na jižní Moravě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy