Praha - Koncem roku 2009 bylo v České republice 539 tisíc nezaměstnaných. Obrat k lepšímu je v nedohlednu.
Firmy se chovají stejně jako před dvanácti měsíci: propouštějí kvůli špatnému odbytu svých výrobků.
Vyplývá to z údajů, které online deník Aktuálně.cz exkluzivně získal od Českého statistického úřadu. Průmyslové podniky podle nich za rok propustily přes 200 tisíc zaměstnanců.
Přesto se produkce na jednoho pracovníka proti minulému roku nezvýšila a průměrná mzda vyrostla skoro o pět procent. Firmy tak utratí víc peněz za stejný výkon a zlepšit bilanci mohou pouze dalším propouštěním.
Podle údajů ministerstva práce přišlo v prosinci o zaměstnání 72 tisíc lidí. O deset tisíc víc, než rok předtím. Šance nějakou práci získat, dále klesá. V prosinci 2009 uspěl jen každý třináctý nezaměstnaný, rok předtím každý dvanáctý.
Statistická data potvrzují experti úřadů práce.
Olomouc: Dál z kopce
Nejvíc krize postihla pracovní trh na Olomoucku, kde se zvýšila nezaměstnanost ze šesti na dvanáct procent.
Podle analytika pracovního úřadu Jaroslava Mikšaníka se během dvanácti měsíců nic nezměnilo. "Na pracovní úřady se hlásí stále více muži, převážně ze strojírenských firem. Koncem roku 2008 jich bylo mezi nezaměstnanými 42 procent, koncem minulého roku 56 procent," shrnuje zkušenosti z Olomoucka.
V celém kraji dnes přijímá jediný větší investor - americká firma Honeywell Aerospace v Mariánském údolí. "Hledá strojní techniky a svářeče. U techniků však vyžaduje jazykové znalosti a schopnost pracovat na vysoké úrovni s počítačem," upřesňuje Mikšaník.
Pardubice: Firmy sahají do podstaty
V Pardubickém kraji zasáhla krize relativně málo, přesto se její dopady prohlubují. Ředitel pracovního úřadu Petr Klimpl odhaduje, že třetina lidí, kteří se v prosinci přihlásili na pracovním úřadě, jsou sezónní pracovníci v zemědělství a stavebnictví, kteří mají větší šanci vrátit se do práce na jaře. Ostatní přišli o práci vinou krize.
Klimpl vidí proti konci roku 2008 zásadní rozdíl: "Tehdy se propouštěli příležitostní zaměstnanci, kteří byli ve firmách několik měsíců, nejvýš let. Dnes k nám chodí lidé, kteří pracují v jednom podniku deset nebo dvanáct let. Je vidět, že firmy už sahají do podstaty a do jádra svých pracovních kolektivů."
Na Pardubicku je vedle Prahy nejlepší nabídka pro nezaměstnané. Podle Klimpla neexistuje obecné pravidlo, kdo propouští a kdo naopak místa nabízí. Propouštěl například japonský výrobce autorádií Panasonic v Pardubicích, přijímá však německý výrobce automobilových zámků Kiekert v Přelouči.
Ostrava: pomohl stát a disciplína
Unikátem České republiky se stal Moravskoslezský kraj. V první polovině roku 2009 tu rostla nezaměstnanost o 3,5 procenta, vedle Olomoucka nejrychleji. V druhé polovině však přibylo jen procento nezaměstnaných, vedle Prahy nejméně.
"Hledáme těžko vysvětlení. Objevil se názor, že to už prostě horší být nemůže," hodnotí situaci na Ostravsku mluvčí tamního pracovního úřadu Svatava Baďurová.
Nabízí však i další vysvětlení. Severomoravské a slezské firmy dokázaly reagovat na zvýšenou nabídku kvalifikovaných strojařů a nezaměstnaní jsou připraveni okamžitě do práce nastoupit. Podniky přitom ve velké míře využívají rekvalifikační program "Vzdělávejte se" placený Evropskou unií. Mohou tak platit zaměstnance, pro které dočasně nemají práci.
Kraji pomáhá i korejská automobilka Hyundai v Nošovicích, kde nabíhá výroba a která jen v prosinci přijala 111 zaměstnanců.
Na řadě služby a stavebnictví
Přinejmenším v některých krajích nezaměstnanost poroste i letos. Na Olomoucku to věští statistika prvních lednových dní. V roce 2007 se na úřadu práce hlásilo 754 lidí, loni o 339 víc, letos přibylo dalších 207 lidí bez práce.
Pardubický pracovní úřad očekává, že se propouštění přesune z průmyslu do služeb a stavebnictví. "Mezi lidmi už není tolik peněz, a proto začali šetřit. Například před Silvestrem zvýšili obrat výrobcům chlebíčků. Lidé je nakoupili na domácí oslavy a tržby restaurací poklesly," popisuje poslední zkušenosti ředitel Klimpl.
"Počátkem roku se na pracovním úřadu objevilo víc zedníků a prodavačů," potvrzuje také ostravská mluvčí Baďurová pardubickou zkušenost.