Brusel – Výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu dnes prodiskutoval materiál týkající českého čerpání peněz z evropských fondů. O závěrečné zprávě z březnové mise zástupců výboru do Česka měl jednat už na konci září, debata ale byla několikrát odložena.
Čeští europoslanci ale zdůrazňují, že zpráva se týká minulého období a prohřešky už se také podle názoru evropských institucí daří napravovat.
Materiál kromě jiného upozorňuje na možný střet zájmů vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Nynější místopředsedkyni výboru Martině Dlabajové, zvolené do europarlamentu právě za Babišovo hnutí ANO, se také "personifikování" ze závěrů zprávy příliš nelíbí. Zpráva se totiž podle ní týká především období před nástupem nynější koaliční vlády a ministerstvo financí se na rozdělování evropských peněz nepodílí. Podle lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského se dnes ale o Babišovi na výboru "delší dobu" diskutovalo, připomínky prý měla například předsedkyně výboru Ingeborg Grässleová (EPP).
"Netýká se to až tak přímo pana Babiše. Je mně líto, že se ta zpráva personifikuje, protože se to týká více systematických chyb a nesprávností, které v čerpání byly," míní ale Dlabajová.
"České orgány nepředložily žádný důkaz, že ministr financí se zřekl svých podnikatelských aktivit v subjektech, které čerpaly evropské fondy," stojí kromě jiného v závěrech návrhu zprávy.
Babiš nařčení popírá
Materiál, který není nijak právně závazný, shrnuje zjištění mise vyslané výborem do Česka na konci března 2014. Už tehdy na údajný vážný konflikt zájmů, který podle ní mohl ztížit spolupráci ČR a EU, v případě ministra Babiše upozornila členka výboru a jeho nynější šéfka Grässleová.
Poukazovala tehdy na to, že Babišovy firmy dostaly 2,6 milionu eur (71 milionů Kč) z evropských fondů, ministr financí je ale podle ní zároveň v Česku garantem vůči EU, že tyto prostředky byly přiděleny řádně. Babiš podobná nařčení odmítal tehdy i nyní s tím, že plní podmínky českého zákona o střetu zájmů.
Jako hlavní české chyby při čerpání evropských peněz zpráva zmiňuje zasahování do veřejných zakázek a nárokování nákladů, které není možné uznat. Do ČR mise odjela po zprávách Evropského účetního dvora a Evropské komise o vysokém množství chyb v projektech při českém čerpání evropských peněz na počátku desetiletí.
Za chyby v systému byla ČR kritizována opakovaně, zastavilo se čerpání některých programů a část peněz bylo nakonec třeba vrátit. Zpráva připomíná, že některé projekty z operačních programů, ale i lidé, kteří za ně odpovídali, skončili u soudu. Evropská komise upozorňovala na chybně nastavený kontrolní a auditní systém.