Evropa se zbavuje implantátů. Ale ne všude a ne všech

Jakub Novák
6. 1. 2012 19:20
Francie zaplatí vyjmutí rizikových implantátů všem, ostatní země jsou zatím opatrnější
Sestra ukazuje očištěné defektní silikonové prsní implantáty společnosti PIP. Chirurgický tým doktora Denise Boucqua (uprostřed) je na klinice v Nice právě vyjmul z pacientky. Snímek z 5. ledna 2012.
Sestra ukazuje očištěné defektní silikonové prsní implantáty společnosti PIP. Chirurgický tým doktora Denise Boucqua (uprostřed) je na klinice v Nice právě vyjmul z pacientky. Snímek z 5. ledna 2012. | Foto: Reuters

Praha - I když doposud provedené testy nepotvrdily vážnější zdravotní rizika spojená s prsními implantáty firmy PIP, rozhodlo se Česko připojit k zemím vyzývajícím své obyvatelky, aby se jich zbavily.

Vzhledem k lišícím se číslům i názorům na jejich nebezpečnost je ale dobré nejprve zvážit i možná rizika z případné operace.

V případě, že není možné nebo vhodné operaci provést, doporučují lékaři nejméně každých šest měsíců docházet na kontrolu ultrazvukem.

Implantáty a rakovina

U žen s prsními implantáty od společnosti PIP bylo ve Francii - kde jich bylo voperováno kolem 30 tisíc - zaznamenáno asi dvacet případů onemocnění rakovinou.

Jejich spojitost však nebyla - vzhledem k negativním výsledkům testů zkoumajících vliv použité gelové náplně na buňky a jejich genetickou informaci - plně prokázána.

Potenciální riziko hrozí v souvislosti se záněty, které jsou po prasknutí implantátu poměrně časté. Francouzská agentura l´Afssaps, jich k 28. prosinci evidovala 495 z celkem 1 143 prasklých implantátů.

Vztah mezi záněty a rakovinami je velmi komplikovaný. Obecně řečeno, významnější riziko rakoviny hrozí v případech, kdy zánět přejde do chronické fáze.

Během zánětů dochází k výrazným změnám v mnoha základních signálních drahách, které buňky využívají ke kontrole svého růstu a množení. Dochází také k tvorbě kyslíkových radikálů, jež mohou také v některých případech přispět k přeměně normální buňky v rakovinnou.

Jiný kraj, jiné riziko?

Podle francouzských úřadů došlo k prasknutí implantátů v asi 5,5 % případů. Úřady už ženy vyzvaly k vyjmutí těchto implantátů - operace budou placeny z veřejných zdrojů. Nové implantáty budou hrazeny pouze ženám, které je mají ze zdravotních důvodů.

Velká Británie, kde je kolem 40 tisíc žen s těmito implantáty, hlásí podle BBC mezi 1 - 7 % prasklých plastik - hodnota se liší v závislosti na organizaci, která výsledky dodala.

Oficiální údaj britského úřadu MHRA je 1 %, spolu s negativními výsledky testů toxicity se proto Britové k plošnému odstraňování nechystají.

Podle australské vládní agentury TGA (Therapeutic Goods Administration) implantáty společnosti PIP nevykazují zvýšenou míru prasknutí. Mezi léty 2002 a 2011 místní úřady zaznamenaly 37 prasklých implantátů z celkem 9054 voperovaných, což odpovídá 0,4% riziku.

Podle šéfa TGA, Rohana Hammetta, přitom v době do deseti let od zákroku hrozí u všech implantátů riziko asi desetiprocentní.

Podle německé Asociace plastických, rekonstrukčních a estetických chirurgů nepředstavují implantáty od firmy PIP v Německu výraznější riziko. Agentura BfArM v zemi evidovala asi 19 případů, úřady však nemají k dispozici informace, kolik žen tyto implantáty v současné době nosí.

Německé pojišťovny zaplatí vyjmutí implantátů pouze v případech žen, které je dostaly ze zdravotních důvodů.

Situace v Česku

V České republice, kde tyto implantáty dostaly asi dva tisíce žen, zaznamenal doposud Český lékový ústav pouze jedno hlášení "nežádoucí příhody".

Kromě francouzských implantátů od PIP se k nám - pod názvem M-implants - dovážely také praticky totožné výrobky z Nizozemí.

Na základě doporučení odborných společností již ministerstvo zdravotnictví vyzvalo k vyjmutí všech těchto implantátů. O tom, jak budou tyto operace financovány, se rozhodne v následujících týdnech.

Dvakrát do stejné řeky?

Muž, který je za celý skandál zodpovědný - majitel PIP Jean-Claude Mas na nedatovaném policejním snímku.
Muž, který je za celý skandál zodpovědný - majitel PIP Jean-Claude Mas na nedatovaném policejním snímku. | Foto: Reuters

Zakladatel společnosti PIP Jean-Claude Mas spolu s několika dalšími kolegy z vedení figuruje mezi zaměstnanci firmy France Implant Technologie (FIT). Tu založily osm měsíců po ukončení činnosti PIPu jeho dvě děti.

Činností firmy FIT měla být výroba lékařského a dentálního materiálu, ale podle dokumentů, které získaly noviny Nice - Matin, měla společnost směřovat k výrobě prsních implantátů. Zatím však není známo, že by společnost svou činnost zahájila.

V prosinci loňského roku vyhlásil Interpol po Masovi pátrání. Hledán měl být v Kostarice, právě v souvislosti se zdravím ohrožujícími implantáty.

 

Právě se děje

Další zprávy