Interpol hledá šéfa firmy, která ženám zvětšovala prsa

ČTK ČTK
24. 12. 2011 0:11
Výrobky firmy PIP se vyvážely do více než 65 zemí včetně Česka.

Paříž - Interpol vyhlásil pátrání po zakladateli firmy Poly Implant Prosthesis (PIP), která vyráběla závadné prsní implantáty. Oznámily to francouzské sdělovací prostředky. Dle agentury AFP má být 72letý Jean-Claude Mas zatčen.

Na internetové stránce Interpolu se uvádí, že je Mas hledán v Kostarice kvůli ohrožení zdraví v souvislosti s vadnými implantáty. PIP, již Mas založil roku 1991, zanikla loni. 90 procent jejích produktů se vyváželo, přitom nejčastěji do Latinské Ameriky a do západní Evropy. Dle agentury Reuters Mas neopustil Francii a zdržuje se v jihofrancouzském departementu Var.

Výrobky firmy PIP se vyvážely do více než 65 zemí včetně Česka. Desetitisíce žen tak podle AFP dostaly namísto zdravotně nezávadných produktů vadné implantáty z průmyslového silikonu, který se používá na počítačové součástky nebo v elektronice.

Francouzská vláda doporučila, aby se ženám s těmito implantáty nabídlo jejich odstranění. A to preventivně i v případě, že s implantáty nemají žádný problém. Firma vyvážela implantáty i do Česka, kam však prý nepřišly žádné vadné.

Česko podle sdělení českého lékového úřadu bylo informováno o zákazu prodeje implantátů PIP už loni v dubnu a hned je ze zdravotnických zařízení stáhlo. Pacientky v ČR jsou častěji kontrolovány a nežádoucí účinky podle úřadu zjištěny nebyly.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy