Evidence dlužících Čechů je v neznámých rukou

Eliška Bártová Eliška Bártová
4. 2. 2009 10:50
Stát roky připravoval evidenci exekucí. Teď neví, kdo ji vlastně spravuje
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po letech odkladů se má během února spustit na internetu Centrální evidence exekucí s daty o všech dlužnících. Podle zjištění Aktuálně.cz však má citlivé údaje v rukou firma s utajeným majitelem.

Exekutorská komora totiž tato data dala k dispozici soukromé firmě. Navzdory tomu, že podle zákona má tuto evidenci spravovat a provozovat právě ona.

Díky detailním informacím o stovkách tisíců dlužníků tak získá firma Neutrics unikátní databázi a přehled o dlužnících bank či jiných institucí. Může také brouzdat seznamy exekucí, získaná data sumarizovat a zneužít.

Zástupci firmy navíc tají jméno či jména svých majitelů. Data o dlužnících se tak dostala do zcela neznámých rukou.

Někteří exekutoři proto odmítli firmě poskytnout údaje svých klientů. "Za tou firmou může stát prakticky kdokoliv, Rusové, Ukrajinci... Dostali obrovské množství dat, které může sloužit k vydírání," upozorňuje exekutor Jiří Doležal. "Proto jsem této firmě odmítl dát data o svých dlužnících."

Kdopak je tady majitel?

Šéf Exkutorské komory Podkonický jedna ruka se Šloufem
Šéf Exkutorské komory Podkonický jedna ruka se Šloufem | Foto: Ondřej Besperát

Podle zákona má centrální evidenci exekucí spravovat Exekutorská komora. Jenže ta si na její vytvoření a provozování najala v roce 2006 soukromou firmu Neutrics.

Podle smluv, na kterých je podpis prezidenta Komory Juraje Podkonického, má Neutrics dostávat po dobu pěti let za provoz evidence zhruba 178 tisíc korun měsíčně. Další bezmála milion korun pak za dodání informačního systému.

Neutrics už v Česku provozuje dražební server e-aukce.com. Z obchodního rejstříku však není zřejmé, kdo firmu vlastní. Majitel se totiž schovává za listinné akcie vedené na majitele.

Firmy z ráje

Poslední dohledatelný vlastník balíku akcií Neutricsu je firma Per Fas, jejíž majitel sídlí v Lichtenštejnsku. Toto alpské knížectví je řadu let vedeno na černé listině OECD nespolupracujících daňových útočišť.

Tamní zákonodárství umožňuje snazší praní špinavých peněz. Daňové ráje, mezi něž Lichtenštejnsko patří, nejsou ochotny předávat informace do zahraničí. Česko navíc dosud nemá s Lichtenštejnskem navázány diplomatické vztahy.

Co je CEE

  • Vznik Centrální evidence exekucí inicioval zákon z roku 2001
  • V databázi by měly být data o stovkách tisíc lidí 
  • V databázi má být dlužníkovo jméno, adresa, datum narození, výše vymáhané částky a jméno exekutora.
  • Veřejnost může za poplatek 120 korun získat údaje o exekuci, osobě, či subjektu.
  • Přístup do celého seznamu mít veřejnost nebude

"Pokud majitel sídlí v této zemi, zajišťuje mu to především anonymitu," říká Michal Friedberger, daňový analytik poradenské společnosti Akont. "De facto nezjistíme, kdo za takovou firmou opravdu stojí."

Podle analytika Friedbergera může tento fakt znamenat riziko. "Může dojít k úniku informací, které má spravovat, k oněm neznámým vlastníkům," upozorňuje.

Per Fas sice akcie Neutricsu v roce 2006 prodal. S daňovým rájem je ale Neutrics dál spojen. Představitel firmy Jiří Němec je zároveň jednatelem společnosti Cooper Press, která vydává Konkursní noviny, a jejímž vlastníkem je opět lichtenštejnská společnost.

Mimochodem - na stejné adrese, na které Neutrics donedávna sídlil, jsou vedeny dvě firmy s majitelem v Lichtejnštejnsku. Obě nyní také s Neutricsem přesídlily na novou adresu v Praze 4.

Mrtvá věc

Komu tedy Neutrics, jenž má zpracovávat citlivá data o exekucích, patří? Jaké vazby má na lichtenštejnské firmy, za kterými se může schovávat prakticky kdokoli?

Na to může dát odpověď původní majitel akcií, jednatel firmy Per Fas. "Akcie jsem prodal, je to už přes rok," říká jednatel Petr Vlach. "Ale neřeknu komu, protože akcie vedené na majitele jsou od toho, aby nebylo viditelné, kdo firmu vlastní."

Vlach, který nyní působí jako advokát, prý sepsal při prodeji akcií s jejich kupcem smlouvu, která mu má zaručit anonymitu.

"Podepsal jsem s ním, nebo s nimi, doložky o mlčenlivosti. Takže i kdybych chtěl, nemohu říci, kdo akcie nyní vlastní. Leda byste mi zaplatili sumu, kterou mám ve smlouvě jako pokutu za porušení mlčenlivosti," říká Vlach. "Jinak je to pro mě už mrtvá věc. Výhodně jsem koupil, výhodněji prodal."

Mlčení Neutricsu

Property engineering, Cooper Press - registorvané ve Vadúzu
Property engineering, Cooper Press - registorvané ve Vadúzu | Foto: Ludvík Hradilek

Pozadí firmy, která má spravovat citlivé údaje o dlužnících, odmítl odkrýt i její současný představitel Jiří Němec.

"Proč to chcete vědět?" tázal se zaskočeně v telefonátu z USA, kde nyní pobývá. "Musím končit. Jsou to české fyzické osoby. Není podstatné, kdo. Nechci, aby se to objevovalo v médiích." Poté telefon zavěsil.

Nesdílný je i výkonný manažer firmy Jan Šebek. "Nemohu nic sdělit, jsem vázán mlčenlivostí," uvedl. "Samozřejmě vím, kdo je naším majitelem, a Exekutorské komoře jsme tuto informaci dali."

Firmu Per Fas či jména lichtenštejnských společností prý manažer Šebek nezná.

Vedení Exekutorské komory, které si firmu Neutrics najalo, k celému případu mlčí. Teprve po zveřejnění tohoto článku zaslala tajemnice EK některé odpovědi.

Na zásadní otázky, proč byl vybrán Neutrics, či zda vedení Komory nevadí, že citlivá data má k dispozici utajená firma, však tajemnice Jitka Nezvalová odpovědi nezaslala. Stejně tak odmítla sdělit, kolik peněz již firma dostala zaplaceno.

 

Právě se děje

Další zprávy