Kandidáti s problémy. Před jedním varovala BIS, další je obžalovaná z podvodu

Jan Horák Jan Horák
6. 6. 2024 16:22
Ve volbách do Evropského parlamentu kandiduje muž, na jehož rizikové chování vůči státu upozornila Bezpečnostní informační služba. Na jiné kandidátce je zase žena obžalovaná z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. O hlasy voličů se uchází také muž, který spolupracoval s odsouzeným podvodníkem. Aktuálně.cz popisuje kandidáty s nejvážnějšími problémy z minulosti.
Bývalý člen vedení Energetického regulačního úřadu Vladimír Vlk.
Bývalý člen vedení Energetického regulačního úřadu Vladimír Vlk. | Foto: ČTK

Letos sedmdesátiletý Vladimír Vlk není na kandidátce České suverenity sociální demokracie bývalého premiéra Jiřího Paroubka vysoko, strana ho nasadila na 17. místo. Za pozornost stojí z jiného důvodu. V minulosti seděl ve vedení Energetického regulačního úřadu, tam se však podle BIS choval v rozporu se zájmy státu.

Kontrarozvědka odhalila, že místo dohledu nad dostupnou cenou energií se naopak stavěl za dodavatele. Třeba zabránil úředníkům, aby provedli kontrolu v Ostravské teplárenské. V létě ho 2019 ho proto vláda Andreje Babiše odvolala. Vlk se bránil žalobou, ale neuspěl. Jak zjistila redakce, v květnu v jeho neprospěch definitivně rozhodl Ústavní soud.

"Zjištění z utajovaných informací vytváří jednoznačný skutkový základ pro konstatování, že stěžovatel (Vlk) svým jednáním hrubě porušil povinnosti člena Rady Energetického regulačního úřadu," stojí v listině týkající se rozhodnutí, které vyneslo plénum Ústavního soudu a jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Obžalovaná z dotačního podvodu

V květnu obdržel Vrchní soud v Praze spis ke kauze možného dotačního podvodu při budování farmy Čapí hnízdo, jež patří koncernu Agrofert ovládanému šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem. Instance rozhodne o odvolání žalobce proti rozsudku, který Babiše a jeho spolupracovnici Janu Nagyovou obžaloby zprostil.

Právě Nagyová figuruje na pátém místě kandidátky ANO. Dokud soudy o její nevině nerozhodnou pravomocně, je obžalovaná. Zodpovídá se z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Státní zástupce Jaroslav Šaroch pro ni navrhuje podmíněný trest tři roky se zkušební lhůtou pěti let a pokutu 500 tisíc korun.

"Ačkoliv si byla vědoma toho, že Farma Čapí hnízdo není způsobilá se o předmětnou dotaci ucházet, neboť nesplňuje podmínky pro poskytnutí této dotace, přičemž pro formální naplnění těchto podmínek uvedla v žádosti (…) nepravdivou informaci, že společnost Farma Čapí hnízdo, (…), je malým podnikem," uvádí se v obžalobě, kterou Šaroch podal.

Nagyová, dříve Mayerová, dlouhodobě vinu odmítá. Senát Městského soudu v Praze vedený Janem Šottem už dvakrát nepravomocně rozhodl o tom, že k trestnému činu při získání dotace 50 milionů korun nedošlo. Poprvé mu kauzu Vrchní soudu v Praze vrátil, nyní přezkoumá jeho druhé rozhodnutí o nevině obou aktérů.

Auto pro manžela z peněz sněmovny

Kandidátku ANO vede bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Loni v září se jí nepřímo dotkla zpráva, kterou vydalo Městské státní zastupitelství v Praze. Úřad informoval, že obžaloval dvanáct lidí z korupčních deliktů spáchaných při činnosti agentury CzechTourism. Ta spadá pod místní rozvoj. A kauza se dotýká Dostálové.

Policie zasahovala v agentuře a na ministerstvu v době, kdy ho Dostálová řídila. Zločiny se páchaly, když Dostálová měla CzechTourism v předchozí funkci coby náměstkyně na ministerstvu na starosti. Policie prověřovala i samotnou Dostálovou. Přestože ji neobvinila, popsala její problematické jednání v související části případu.

Lídryně kandidátky ANO Klára Dostálová.
Lídryně kandidátky ANO Klára Dostálová. | Foto: ČTK

Z rozpočtu Poslanecké sněmovny uhradila koupi auta, které darovala manželovi k narozeninám. Domluvila u kanceláře sněmovny zvýšení platu pro svou asistentku, ta rozdílové peníze posílala na splácení vozu, jak upozornily Seznam Zprávy. Jednalo se o zneužití veřejných peněz, policie však důkazy zajištěné z procesních důvodů nemohla použít.

Policie při zásahu provedla domovní prohlídku přímo u exministryně, zabavila jí třeba počítač. Hlavním obžalovaným v kauze je bývalý manažer agentury Aleš Pangrác. "Zneužíval svého postavení a vlivu na zadávání a rozhodování o zakázkách, v úmyslu opatřit si prospěch, zjednal vícekrát přednost dodavateli, a to jím fakticky ovládané společnosti," napsali žalobci.

Styky s podvodníkem

Petr Jakubec byl v letech 2008 až 2012 radním pro školství v Ústeckém kraji. Tehdy v regionu vládla ČSSD (dnes Sociální demokracie) a ODS. Jakubec pak z ČSSD odešel, přidal se ke zmíněné straně expremiéra Paroubka využívající původní zkratku sociálních demokratů. Do eurovoleb za ni kandiduje na třetím místě od konce.

Ještě v době jeho práce pro kraj MF Dnes rozkryla, že Jakubec spolupracoval s odsouzeným podvodníkem Lukášem Kohoutem. Ten skončil v první dekádě po roce 2000 ve vězení za to, že zneužil 2,6 milionu korun z peněz státu na exotické cesty po světě, když se vydával za asistenta bývalého ministra zahraničí Jana Kavana.

Po podmíněném propuštění v roce 2010 neměl Kohout peníze, finančně mu vypomáhal právě Jakubec. Oba pochází z Varnsdorfu, kde se poznali. Kohout měl k ČSSD blízko už z doby, kdy se koncem 90. let dal k Mladým sociálním demokratům. Podvodník pak Jakubcovi pomáhal, když tehdejší radní chtěl podniknout kroky proti politickým či jiným oponentům.

Přestože spojení Jakubce a Kohouta potvrdilo několik svědků i zvuková nahrávka, politik ho zapíral. Později skončil Kohout ve vězení na šest let za další podvody. Naposledy byl Jakubec zastupitelem ve Varnsdorfu roku 2018, od té doby politickou funkci nevykonává. "Mám čistý štít," řekl před časem redakci ke své politické minulosti.

 

Právě se děje

Další zprávy