Kontrolor cen energií to hrál s dodavateli, BIS na něj ukázala správně, píše soud

Jan Horák Jan Horák
8. 11. 2023 18:31
Ve vedení Energetického regulačního úřadu seděl minimálně jeden člověk, který se místo o komfort zákazníků staral o zájmy dodavatelů. S konečnou platností o tom rozhodl Nejvyšší správní soud, Aktuálně.cz má jeho rozsudek k dispozici. Dotyčným byl Vladimír Vlk. Kvůli jeho selhání ho po upozornění od BIS odvolala vláda Andreje Babiše. Vlk se proti tomu bránil žalobou, ale spor prohrál.
Šéf BIS Michal Koudelka.
Šéf BIS Michal Koudelka. | Foto: Jakub Plíhal

Energetický regulační úřad ze zákona dohlíží na úroveň ceny elektřiny či plynu, chrání zájmy spotřebitelů či uděluje licence k výrobě energií. Jenže tři členové jeho vedení se chovali proti těmto principům, tehdejší vláda Andreje Babiše je proto v létě 2019 odvolala. Poznatky k tomu dostala od Bezpečnostní informační služby.

Jedním z odvolaných byl Vladimír Vlk. Když po zásahu Babišova kabinetu skončil, měl za sebou dva roky ve vedení instituce. Kvůli svému nucenému odchodu vládu žaloval. Tvrdil, že se ve funkci ničeho nepřípustného nedopustil. Současně zpochybnil pravdivost informací od BIS, podle něj je navíc kabinet nedostal od kontrarozvědky kompletní.

Jak už Aktuálně.cz upozornilo letos na jaře, Městský soud v Praze Vlkovu žalobu zamítl. Podle instance poznatky BIS jednoznačně prokázaly nepřijatelné propojení s dodavateli energií. Vlk chtěl tento rozsudek zvrátit kasační stížností, ale Nejvyšší správní soud jí nevyhověl. Rozhodl tak minulý týden. Případ je po věcné stránce uzavřený.

Plastický obraz o ohrožení nezávislosti

"Utajované informace vytvářejí plastický, dlouhodobý a ucelený obraz o tom, jaké činnosti stěžovatel vyvíjel a jaké kontakty udržoval v souvislosti se svým členstvím v Radě Energetického regulačního úřadu (ERÚ), a jak tím ohrožoval nezávislost ERÚ a klíčové úkoly ERÚ, tj. chránit zájmy zákazníků a spotřebitelů v energetických odvětvích," stojí v rozsudku, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Všichni tři členové senátu soudce Zdeňka Kühna se s tajnými poznatky od BIS seznámili. Ačkoliv jejich konkrétní podobu rozsudek neuvádí, podle informací Aktuálně.cz se proti zásadám poslání energetického úřadu provinil Vlk nejméně dvakrát. Od jednoho z dodavatelů si nechal v médiích dělat PR. Svým úředníkům zase účelově zabránil kontrole v Ostravské teplárenské.

Bývalý člen vedení Energetického regulačního úřadu Vladimír Vlk.
Bývalý člen vedení Energetického regulačního úřadu Vladimír Vlk. | Foto: ČTK

"Utajované informace popisují, jaké pokyny stěžovatel přijímal v oblasti regulace elektroenergetiky od stejného regulovaného subjektu a jak dále v souvislosti s těmito pokyny jednal," uvádí verdikt Nejvyššího správního soudu k propojení Vlka s Ostravskou teplárenskou. Z verdiktu tak vyplývá, že vláda po upozornění zasáhla proti Vlkovi oprávněně.

Senát soudce Kühna potvrdil zmíněný verdikt pražské městské instance z letošního jara. Je přitom pravdou, že BIS musela svá zjištění během soudního řízení doplnit. "Skutkové okolnosti popsané v listinách BIS jsou takového charakteru, že v nich lze skutečně shledat nepřípustně úzké vazby na určité regulované subjekty," uvedl v rozsudku městský soud.

Dříve byl také odsouzen za trestný čin

"Pro mě bylo odvolání šokující, protože jsem netušil ani jsem nepočítal s tím, že by mě někdo odvolal. Nic jsem neprovedl, mám čisté svědomí," reagoval Vlk na rozhodnutí Babišovy vlády. Do rady Energetického regulačního úřadu ho jmenovala v půli roku 2017 vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vlk byl dlouholetým členem této strany.

Nynější rozsudek pro Vlka znamená v zásadě konec sporu. Může ještě podat stížnost k Ústavnímu soudu, ten se ale podstatou kauzy zabývat nebude. Jen by prověřil, zda nižší soudy svým postupem nenarušily Vlkovo právo na spravedlivý proces. Zda se na Ústavní soud obrátí, není jasné. Jeho advokát Petr Petržílek na dotaz redakce nereagoval.

Vladimír Vlk dříve zasedal v dozorčí radě ČEZ, jako poradce působil na ministerstvu průmyslu a obchodu a pracoval také v resortu životního prostředí. Externě poskytoval služby i ministerstvu vnitra. Vlk také spáchal trestný čin. Roku 2014 ho Okresní soud v Litoměřicích uznal vinným z poškozování věřitele, připravil ho o více než dva miliony korun.

 

Právě se děje

Další zprávy