Konec fotek z dovolené na Facebooku? V Bruselu jsou pro

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 6. 2015 17:33
V praxi bude úprava autorského zákona znamenat, že fotky pořízené ve veřejném prostoru nebudou lidé smět zveřejňovat na internetu bez souhlasu autorů fotografovaných objektů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha/Brusel - Legislativní výbor Evropského parlamentu v úterý navrhl celoevropskou úpravu autorského práva, ve které chce razantně omezit svobodu fotografováníEuroposlanci o ní budou hlasovat 9. července a vzhledem k podpoře většiny členů výboru se očekává její schválení. Pokud se tak opravdu stane, bude na konci roku návrh předložen Evropské komisi.

"Teprve ona v případě potřeby připraví konkrétní legislativní návrh, který potom projde kompletním legislativním procesem v rámci EU, v rámci něhož budou rozhodovat i národní státy a v rámci něhož může dojít k řadě změn," vysvětluje tiskový atašé Evropského parlamentu David Budai.

Současná úprava autorského zákona by v praxi znamenala, že fotky, které pořídíme ve veřejném prostoru, nebudeme smět zveřejňovat na internetu bez souhlasu autorů fotografovaných objektů. V případě zveřejnění bez jejich souhlasů hrozí dotyčnému žaloba.

Kontroverzní plán hned vyvolal negativní reakci mezi zastánci svobody fotografování, proti jsou i některé politické strany, podle kterých návrh prosazuje zájmy velkých asociací fotografů.

Jednou z českých odpůrkyň je senátorka Strany zelených Ivana Cabrnochová, která chce záležitost projednat v Senátu.

"Bez svolení architekta stavby nebude povolené zveřejnit třeba fotografii vysílače na Ještědu na Facebooku nebo na Wikipedii. Za toto jednání bude hrozit žaloba,“ upozorňuje na zásadní změnu senátorka Ivana Cabrnochová. "V krátké době svolám do Senátu debatu, jejímž cílem bude zahájit odpor proti tomuto legislativnímu zmetku. Cílem je přesvědčit před červencovým hlasováním europoslance, aby zachovali svobodu panoramatu tak, jak ji známe dnes. Je to zájem nás všech,“ dodává.

Konec svobody focení?

V České republice zatím platí tzv. Svoboda panoramatu. To znamená, že vše, co je ve veřejném prostranství permanentně, může být fotografováno a zveřejněno. Pokud však Evropský parlament v červencovém hlasování tuto změnu schválí, bude Svoboda panoramatu v Česku pravděpodobně zrušena.

"Jsem připravena bojovat proti této nesmyslné úpravě autorského zákona, která by omezila svobodu fotografování a negativně by zasáhla do našeho každodenního života," říká Cabrnochová.

S návrhem nesouhlasí ani pražský zastupitel za Piráty Adam Zábranský. "Drakonické opatření navrhl francouzský europoslanec Jean-Marie Cavada z frakce ALDE (ve které je i hnutí ANO) a podpořil jej europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL (frakce Evropské lidové strany). Zasazují se tímto o zájmy velkých asociací fotografů, zejména z Francie," tvrdí zastupitel. V zásadě se tím ale podle něj omezují lidé, kteří si chtějí pořídit fotografie z dovolené a vystavit je na internetu.

Nový zákon by v případě schválení způsobil komplikace řadě internetových zdrojů. Pro ilustraci: Největší online encyklopedie Wikipedia by musela smazat velkou část svého fotoarchivu. "Pokud o současnou svobodu panoramatu přijdeme, budeme muset smazat z Wikipedie desetitisíce fotografií," řekl Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika, který v Česku Wikipedii zastupuje.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy