Konec fotek z dovolené na Facebooku? V Bruselu jsou pro

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 6. 2015 17:33
V praxi bude úprava autorského zákona znamenat, že fotky pořízené ve veřejném prostoru nebudou lidé smět zveřejňovat na internetu bez souhlasu autorů fotografovaných objektů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha/Brusel - Legislativní výbor Evropského parlamentu v úterý navrhl celoevropskou úpravu autorského práva, ve které chce razantně omezit svobodu fotografováníEuroposlanci o ní budou hlasovat 9. července a vzhledem k podpoře většiny členů výboru se očekává její schválení. Pokud se tak opravdu stane, bude na konci roku návrh předložen Evropské komisi.

"Teprve ona v případě potřeby připraví konkrétní legislativní návrh, který potom projde kompletním legislativním procesem v rámci EU, v rámci něhož budou rozhodovat i národní státy a v rámci něhož může dojít k řadě změn," vysvětluje tiskový atašé Evropského parlamentu David Budai.

Současná úprava autorského zákona by v praxi znamenala, že fotky, které pořídíme ve veřejném prostoru, nebudeme smět zveřejňovat na internetu bez souhlasu autorů fotografovaných objektů. V případě zveřejnění bez jejich souhlasů hrozí dotyčnému žaloba.

Kontroverzní plán hned vyvolal negativní reakci mezi zastánci svobody fotografování, proti jsou i některé politické strany, podle kterých návrh prosazuje zájmy velkých asociací fotografů.

Jednou z českých odpůrkyň je senátorka Strany zelených Ivana Cabrnochová, která chce záležitost projednat v Senátu.

"Bez svolení architekta stavby nebude povolené zveřejnit třeba fotografii vysílače na Ještědu na Facebooku nebo na Wikipedii. Za toto jednání bude hrozit žaloba,“ upozorňuje na zásadní změnu senátorka Ivana Cabrnochová. "V krátké době svolám do Senátu debatu, jejímž cílem bude zahájit odpor proti tomuto legislativnímu zmetku. Cílem je přesvědčit před červencovým hlasováním europoslance, aby zachovali svobodu panoramatu tak, jak ji známe dnes. Je to zájem nás všech,“ dodává.

Konec svobody focení?

V České republice zatím platí tzv. Svoboda panoramatu. To znamená, že vše, co je ve veřejném prostranství permanentně, může být fotografováno a zveřejněno. Pokud však Evropský parlament v červencovém hlasování tuto změnu schválí, bude Svoboda panoramatu v Česku pravděpodobně zrušena.

"Jsem připravena bojovat proti této nesmyslné úpravě autorského zákona, která by omezila svobodu fotografování a negativně by zasáhla do našeho každodenního života," říká Cabrnochová.

S návrhem nesouhlasí ani pražský zastupitel za Piráty Adam Zábranský. "Drakonické opatření navrhl francouzský europoslanec Jean-Marie Cavada z frakce ALDE (ve které je i hnutí ANO) a podpořil jej europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL (frakce Evropské lidové strany). Zasazují se tímto o zájmy velkých asociací fotografů, zejména z Francie," tvrdí zastupitel. V zásadě se tím ale podle něj omezují lidé, kteří si chtějí pořídit fotografie z dovolené a vystavit je na internetu.

Nový zákon by v případě schválení způsobil komplikace řadě internetových zdrojů. Pro ilustraci: Největší online encyklopedie Wikipedia by musela smazat velkou část svého fotoarchivu. "Pokud o současnou svobodu panoramatu přijdeme, budeme muset smazat z Wikipedie desetitisíce fotografií," řekl Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika, který v Česku Wikipedii zastupuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy