Konec fotek z dovolené na Facebooku? V Bruselu jsou pro

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 6. 2015 17:33
V praxi bude úprava autorského zákona znamenat, že fotky pořízené ve veřejném prostoru nebudou lidé smět zveřejňovat na internetu bez souhlasu autorů fotografovaných objektů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha/Brusel - Legislativní výbor Evropského parlamentu v úterý navrhl celoevropskou úpravu autorského práva, ve které chce razantně omezit svobodu fotografováníEuroposlanci o ní budou hlasovat 9. července a vzhledem k podpoře většiny členů výboru se očekává její schválení. Pokud se tak opravdu stane, bude na konci roku návrh předložen Evropské komisi.

"Teprve ona v případě potřeby připraví konkrétní legislativní návrh, který potom projde kompletním legislativním procesem v rámci EU, v rámci něhož budou rozhodovat i národní státy a v rámci něhož může dojít k řadě změn," vysvětluje tiskový atašé Evropského parlamentu David Budai.

Současná úprava autorského zákona by v praxi znamenala, že fotky, které pořídíme ve veřejném prostoru, nebudeme smět zveřejňovat na internetu bez souhlasu autorů fotografovaných objektů. V případě zveřejnění bez jejich souhlasů hrozí dotyčnému žaloba.

Kontroverzní plán hned vyvolal negativní reakci mezi zastánci svobody fotografování, proti jsou i některé politické strany, podle kterých návrh prosazuje zájmy velkých asociací fotografů.

Jednou z českých odpůrkyň je senátorka Strany zelených Ivana Cabrnochová, která chce záležitost projednat v Senátu.

"Bez svolení architekta stavby nebude povolené zveřejnit třeba fotografii vysílače na Ještědu na Facebooku nebo na Wikipedii. Za toto jednání bude hrozit žaloba,“ upozorňuje na zásadní změnu senátorka Ivana Cabrnochová. "V krátké době svolám do Senátu debatu, jejímž cílem bude zahájit odpor proti tomuto legislativnímu zmetku. Cílem je přesvědčit před červencovým hlasováním europoslance, aby zachovali svobodu panoramatu tak, jak ji známe dnes. Je to zájem nás všech,“ dodává.

Konec svobody focení?

V České republice zatím platí tzv. Svoboda panoramatu. To znamená, že vše, co je ve veřejném prostranství permanentně, může být fotografováno a zveřejněno. Pokud však Evropský parlament v červencovém hlasování tuto změnu schválí, bude Svoboda panoramatu v Česku pravděpodobně zrušena.

"Jsem připravena bojovat proti této nesmyslné úpravě autorského zákona, která by omezila svobodu fotografování a negativně by zasáhla do našeho každodenního života," říká Cabrnochová.

S návrhem nesouhlasí ani pražský zastupitel za Piráty Adam Zábranský. "Drakonické opatření navrhl francouzský europoslanec Jean-Marie Cavada z frakce ALDE (ve které je i hnutí ANO) a podpořil jej europoslanec Pavel Svoboda z KDU-ČSL (frakce Evropské lidové strany). Zasazují se tímto o zájmy velkých asociací fotografů, zejména z Francie," tvrdí zastupitel. V zásadě se tím ale podle něj omezují lidé, kteří si chtějí pořídit fotografie z dovolené a vystavit je na internetu.

Nový zákon by v případě schválení způsobil komplikace řadě internetových zdrojů. Pro ilustraci: Největší online encyklopedie Wikipedia by musela smazat velkou část svého fotoarchivu. "Pokud o současnou svobodu panoramatu přijdeme, budeme muset smazat z Wikipedie desetitisíce fotografií," řekl Vojtěch Dostál, předseda spolku Wikimedia Česká republika, který v Česku Wikipedii zastupuje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy