Stínadla focená mobilem: Tajemno uprostřed Prahy

Stínadla focená mobilem: Tajemno uprostřed Prahy
Nejen domy, celé zdi, dvory a zákoutí dotvářejí dokonalou iluzi(?), že právě procházíte teritoriem Vontů a tajemného Široka.
Kostel sv. Haštala. Právě v okolních uličkách, při troše štěstí, spatříte... Víc ale neprozradíme!
Široko? Široko daleko.
Že by jedna z tajemných indicií?
Foto: Aleš Wallcon
Aleš Wallcon
11. 7. 2013 0:00

Stínadla, mytická a stále neznámá oblast, čtvrť či chceme-li část města, o které vlastně nikdo netuší, kde by se měla rozkládat...

Tak dokonale Jaroslav Foglar ve svých knihách zmátl notorické hledače pravdy a milovníky záhad. Ti se již pár desetiletí snaží vypátrat pravé místo, lokalitu a dokonce město, v němž se legendární Stínadla měla a mají nacházet. Všude tam, kde Jaroslav Foglar žil a působil, se čtenáři a fanoušci jeho knih, duší Vontové, snaží najít jakékoli indicie a důkazy, že právě tady byla Stínadla...

...že právě tady se proháněli chlapci ze Stínadel - Vontové, právě tady byl ukryt záhadný hlavolam Ježek v kleci, kterým náčelník - Velký Vont - dokazoval svou "kvalifikaci".

Jsou v Praze?!

Při troše pátrání a za použití vylučovací metody je vám po chvíli jasno: Stínadla by mohla být v matičce Praze, někde mezi pražským Františkem, ulicí Národní a Revoluční, někde tam, kudy denně proudí stovky lidí. Tušíte, že právě těmito místy se legendární autor inspiroval při psaní svých příběhů.

Ulic zvaných Stínadla, Na Stínadlech i Ke Stínadlům najdete po celé zemi české několikero, jednu takovou, dokonale zapadnuvší do tajemné vontské atmosféry, máme i v Praze. A právě tato (dříve nepojmenovaná) neznámá ulička leží v srdci domnělých Stínadel na Starém Městě pražském, v oblasti, která paradoxně, a svým způsobem nepochopitelně až záhadně, zůstává ukryta davům zvědavých turistů, byť je jen pár desítek kroků od Staroměstského náměstí, a to doslova. Shluk okolních ulic a uliček zeje zvláštní prázdnotou, sem tam se ploužící postavy, jinak klid, ticho, to vše jen dokresluje neuchopitelnost tajemných Vontů a podtrhuje genia loci starých dobrých Stínadel.

Marně pátrat po důvodech, proč tyto uličky zatím neobjevily zástupy turistů, proč se nedostaly do bedekrů a proč ani rodilí Pražané nenacházejí cestu do nitra domnělých (skutečných?) Stínadel.

My jsme se tam vydali...

...potají, pod rouškou anonymity, abychom vyvrátili, či potvrdili přítomnost vontského ducha právě na Starém Městě pražském. Jakmile vejdete, blížíc se kostelu sv. Haštala, okamžitě vás pohltí pocit, že zrovinka vcházíte do světa, čtvrti, které/mu vládnou jiná - vontská pravidla. A nebráníte-li se, pak se vás zmocní i tušení, že jste Vonty na každém kroku sledováni, byť se procházíte téměř sami, jen sem tam potkáte maminku s kočárkem či osamělého pejskaře.

Oprýskaná omítka, ticho, staré domy s rozbitými okny...

...a také všudypřítomné, křídou psané vzkazy Vontů. Nemůžete být na pochybách, že někde tam, na jedné z půd, se za trámem, ve zvonici, pod starými prkny, pečlivě ukryt, skrývá Ježek v kleci. Že se, zcela jistě, v jednom z prastarých domů schází Vontská rada a že každá z okolních uliček má svého náčelníka, který si její pověst hlídá, nikým, tedy ani vámi, nezpozorován. 
Najednou chápete, že tady, ve Stínadlech, se musíte chovat tiše a žádným, natož okatým způsobem nesmíte dávat najevo příslušnost k jiným autoritám a hodnotám, než jsou ty jedny jediné ve Stínadlech přípustné - zákony Vontů!

Po pár minutách pochopíte ještě víc

Černé masky, tajemná organizace, která polepuje Stínadla svými vzkazy, si nárokuje vůdcovství a nadvládu nad Stínadly. Symbolika tří černých kápí, jež se skví na vzkazech místo podpisu, dává tušit, že vontská mystika žije v podobě tajemných organizací i dnes. 

Vedou tyto organizace snad potomci Vontů, sami Vontové?

Zvláštní svět tyhle Stínadla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy