EU zakázala jedovaté lahve pro mimina, Češi to nestihli

Pavel Baroch
1. 3. 2011 5:00
Brusel od 1. března zakazuje výrobu, od června musí nebezpečné zboží zmizet z obchodů
Lahvičky s rizikovým bisfenolem A
Lahvičky s rizikovým bisfenolem A | Foto: Greenpeace ČR

Praha - Evropská unie zakazuje od začátku března výrobu kojeneckých lahví, které obsahují jedovatý bisfenol A. Od června pak musí tyto výrobky zmizet z evropských obchodů.

Má to výjimku - Českou republiku. Zdejší úřady prozatím neschválily příslušné nařízení, aby zde evropská směrnice mohla začít platit. Upozornila na to česká pobočka Greenpeace, která vede za zákaz nebezpečného bisfenolu A kampaň.

Působení této chemikálie se přitom může projevit až za desítky let. Vědci varovali před tím, že bisfenol A, pro nějž se používá i zkratka BPA, může snižovat plodnost, podporovat vznik cukrovky nebo rakoviny prsu či prostaty. Zvláště citlivé jsou na tuto látku právě malé děti, které ji nedokážou odbourávat tak rychle jako dospělí.

V Česku je podle Greenpeace jeden výrobce kojeneckých lahví s BPA. Redakce Aktuálně.cz zná jeho jméno, ale nemohla si ověřit, jestli už bisfenol A mezitím nenahradil bezpečnou látkou, protože v ústředí firmy v pondělí nikdo nebral telefon.

Bisfenol A obsahují i další kojenecké potřeby

Nové nařízení, které pro vládu připravuje ministerstvo zdravotnictví, se týká pouze kojeneckých lahviček, ačkoli BPA se vyskytuje i v mnoha dalších výrobcích pro děti, například v příborech, miskách, hrníčcích nebo savičkách.

"Výrobky s nebezpečným bisfenolem A se v českých obchodech běžně prodávají, jsou poměrně rozšířené," řekl Aktuálně.cz Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně české pobočky Greenpeace.

Před používáním rizikových lahviček a dalších výrobků varoval i Jiří Patočka, profesor toxikologie z Jihočeské univerzity.

"Zkusme uplatnit princip předběžné opatrnosti i ve vlastní domácnosti. Nekupujme polykarbonátové výrobky, které přichází do styku s potravinami. Nekupujme svému dítěti polykarbonátovou kojeneckou láhev, a pokud ji již máme, odvezme ji na sběrný dvůr a kupme mu skleněnou nebo polypropylenovou," doporučil Patočka.

V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek.
V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Vít: Nedalo se to stihnout

Redakce Aktuálně.cz požádalo o vyjádření i ministerstvo zdravotnictví. To ovšem na otázky, proč ještě příslušné nařízení o rizikovém BPA neplatí a kdy se tak stane, neodpovědělo.

Hlavní hygienk Michale Vít už dříve uvedl, že české firmy o evropském nařízení vědí. Dodal, že není možné, aby evropská směrnice, která vyšla koncem ledna, byla tak rychle přenesena do českého práva.

"To, že se bisfenol A zakáže, věděli už od podzimu. Je to otázka jedné věty ve vyhlášce," reagoval Jan Freidinger z Greenpeace. Dodal, že ještě před přijetím bruselské směrnice zakázaly BPA v lahvičkách Francie a Dánsko.

Greenpeace apelují na výrobce

Freidinger uvedl, že ministerstvo zdravotnictví bylo od počátku k BPA hodně rezervované, byť lidé z Greenpeace jednali s hygienikem Vítem o bisfenolu A už loni na jaře. Organizace u úřadu Leoše Hegera rovněž žádala, aby ministerstvo rozšířilo zákaz BPA i na další dětské pomůcky.

Pojízdné solární sprchy Greenpeace
Pojízdné solární sprchy Greenpeace | Foto: Greenpeace

"Dětský organismus přece nerozezná, zda se do něj bisfenol A dostane z lahvičky, hrníčku nebo z konzervy," poznamenal Freidinger. Jenže na ministerstvu sdružení nepochodilo.

A tak pražská kancelář Greenpeace sama oslovila výrobce, dovozce i prodejce kojeneckých potřeb, aby přestali nabízet veškeré "jídelní" výrobky s nebezpečným bisfenolem A.

Na výzvu Greenpeace už telefonicky pozitivně reagovali dva výhradní zástupci zahraničních firem. Podle Freidingera ovšem nebude problém se zavedenými zahraničními výrobci, ale spíše s "neznámými" firmami převážně z Asie.

 

Právě se děje

Další zprávy