EU zakázala jedovaté lahve pro mimina, Češi to nestihli

Pavel Baroch
1. 3. 2011 5:00
Brusel od 1. března zakazuje výrobu, od června musí nebezpečné zboží zmizet z obchodů
Lahvičky s rizikovým bisfenolem A
Lahvičky s rizikovým bisfenolem A | Foto: Greenpeace ČR

Praha - Evropská unie zakazuje od začátku března výrobu kojeneckých lahví, které obsahují jedovatý bisfenol A. Od června pak musí tyto výrobky zmizet z evropských obchodů.

Má to výjimku - Českou republiku. Zdejší úřady prozatím neschválily příslušné nařízení, aby zde evropská směrnice mohla začít platit. Upozornila na to česká pobočka Greenpeace, která vede za zákaz nebezpečného bisfenolu A kampaň.

Působení této chemikálie se přitom může projevit až za desítky let. Vědci varovali před tím, že bisfenol A, pro nějž se používá i zkratka BPA, může snižovat plodnost, podporovat vznik cukrovky nebo rakoviny prsu či prostaty. Zvláště citlivé jsou na tuto látku právě malé děti, které ji nedokážou odbourávat tak rychle jako dospělí.

V Česku je podle Greenpeace jeden výrobce kojeneckých lahví s BPA. Redakce Aktuálně.cz zná jeho jméno, ale nemohla si ověřit, jestli už bisfenol A mezitím nenahradil bezpečnou látkou, protože v ústředí firmy v pondělí nikdo nebral telefon.

Bisfenol A obsahují i další kojenecké potřeby

Nové nařízení, které pro vládu připravuje ministerstvo zdravotnictví, se týká pouze kojeneckých lahviček, ačkoli BPA se vyskytuje i v mnoha dalších výrobcích pro děti, například v příborech, miskách, hrníčcích nebo savičkách.

"Výrobky s nebezpečným bisfenolem A se v českých obchodech běžně prodávají, jsou poměrně rozšířené," řekl Aktuálně.cz Jan Freidinger, vedoucí toxické kampaně české pobočky Greenpeace.

Před používáním rizikových lahviček a dalších výrobků varoval i Jiří Patočka, profesor toxikologie z Jihočeské univerzity.

"Zkusme uplatnit princip předběžné opatrnosti i ve vlastní domácnosti. Nekupujme polykarbonátové výrobky, které přichází do styku s potravinami. Nekupujme svému dítěti polykarbonátovou kojeneckou láhev, a pokud ji již máme, odvezme ji na sběrný dvůr a kupme mu skleněnou nebo polypropylenovou," doporučil Patočka.

V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek.
V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Vít: Nedalo se to stihnout

Redakce Aktuálně.cz požádalo o vyjádření i ministerstvo zdravotnictví. To ovšem na otázky, proč ještě příslušné nařízení o rizikovém BPA neplatí a kdy se tak stane, neodpovědělo.

Hlavní hygienk Michale Vít už dříve uvedl, že české firmy o evropském nařízení vědí. Dodal, že není možné, aby evropská směrnice, která vyšla koncem ledna, byla tak rychle přenesena do českého práva.

"To, že se bisfenol A zakáže, věděli už od podzimu. Je to otázka jedné věty ve vyhlášce," reagoval Jan Freidinger z Greenpeace. Dodal, že ještě před přijetím bruselské směrnice zakázaly BPA v lahvičkách Francie a Dánsko.

Greenpeace apelují na výrobce

Freidinger uvedl, že ministerstvo zdravotnictví bylo od počátku k BPA hodně rezervované, byť lidé z Greenpeace jednali s hygienikem Vítem o bisfenolu A už loni na jaře. Organizace u úřadu Leoše Hegera rovněž žádala, aby ministerstvo rozšířilo zákaz BPA i na další dětské pomůcky.

Pojízdné solární sprchy Greenpeace
Pojízdné solární sprchy Greenpeace | Foto: Greenpeace

"Dětský organismus přece nerozezná, zda se do něj bisfenol A dostane z lahvičky, hrníčku nebo z konzervy," poznamenal Freidinger. Jenže na ministerstvu sdružení nepochodilo.

A tak pražská kancelář Greenpeace sama oslovila výrobce, dovozce i prodejce kojeneckých potřeb, aby přestali nabízet veškeré "jídelní" výrobky s nebezpečným bisfenolem A.

Na výzvu Greenpeace už telefonicky pozitivně reagovali dva výhradní zástupci zahraničních firem. Podle Freidingera ovšem nebude problém se zavedenými zahraničními výrobci, ale spíše s "neznámými" firmami převážně z Asie.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 28 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy