Policejní účet pro Greenpeace za akci střecha: 22 tisíc

Pavel Baroch
12. 5. 2010 18:19
Policejní prezídium vyčíslilo náklady za zásah na střeše Úřadu vlády
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policejní prezídium už vyčíslilo náklady za zásah proti lidem z Greenpeace, kteří na protest proti plánované elektrárně Prunéřov vylezli minulý týden na střechu Úřady vlády a rozvinuli tam vlajku ČEZ.

Policisté vystavili účet na 22 310 korun.

"Tyto náklady tvoří mzdy příslušníků policie a náklady na provoz služebních dopravních prostředků," řekla Aktuálně.cz mluvčí policejního prezídia Dagmar Bednarčíková.

O tom, že policie bude po Greenpeace chtít peníze za akci střecha, hovořil v pátek policejní prezident Oldřich Martinů. "Po těchto osobách budeme vyžadovat náhradu nákladů, které policii vznikly v souvislosti s provedeným služebním zákrokem," prohlásil Martinů.

Kromě toho hrozí lidem z Greenpeace pokuta za vniknutí do objektu střeženého policií ve výši maximálně 5 tisíc korun.

Jako kdyby chtěl náhradu dopravní policista

Jan Rovenský z pražské kanceláře Greenpeace, který na vládní střechu také vylezl, je přesvědčen o tom, že policisté s požadavkem o finanční náhradu ve správním řízení neuspějí.

"Myslím, že nemají šanci," řekl Aktuálně.cz Rovenský. Dodal, že policisté dělali jen to, co je jejich pracovní náplň.

"Policisté, kteří za námi vylezli, měli nárameníky ochranné služby. Mají tedy chránit Úřad vlády," konstatoval Rovenský. Dodal, že je to stejné, jako kdyby chtěl zaplatit půl hodiny své práce dopravní policista, který zastavil řidiče za rychlou jízdu a udělil mu za to pokutu.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle Rovenského by policie měla větší šance na finanční kompenzaci za říjnovou akci, kde lidé z Greenpeace rovněž obsadili střechu Úřady vlády. Tehdy totiž proti nim zasahovali policisté z Útvaru rychlého nasazení.

Jsou to náklady navíc

Policejní prezídium ovšem tvrdí, že její akce z minulého týdne na střeše vlády byla práce navíc.

"Provedli jsme zákrok, při kterém bylo nasazeno nad rámec běžného výkonu služby několik příslušníků policie," řekla policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková.

 

Právě se děje

Další zprávy