Za neplodnost žen může látka z kojeneckých lahví

Jakub Novák
21. 12. 2010 12:30
U hojně používaného bisfenolu A se ukázalo že má opravdu negativní účinky na plodnost.

San Francisco - Snižování kvality vajíček u žen způsobuje chemikálie používaná běžně například při výrobě kojeneckých lahví. Přímý důkaz o tom přinesla studie vědců z kalifornské univerzity. Úspěšnost oplození in vitro u vajíček žen s dvojnásobným množstvím bisfenolu A (BPA) v krvi totiž klesla o polovinu.

BPA napodobuje ženský hormon estrogen

Už dříve byl BPA podezříván z narušování rozmnožovacích schopností organismů, včetně člověka. Je považován za takzvaný endokrinní disruptor - syntetickou látku, která v případě, že se dostane do těla, napodobuje nebo blokuje některé hormony a jejich funkce, což narušuje normální fungování těla. V tomto případě jde o napodobování estrogenu, který vzhledem k širokému rozsahu působení v těle musí být správně regulován.

"Ačkoliv jsou tato data předběžná, ukazují negativní dopad BPA na rozmnožování. Bude potřeba další výzkum, aby se zjistilo, proč tyto kontaminující látky z prostředí mohou narušovat rozmnožovací schopnost," říká Victor Y. Fujimoto, který vedl studii zajímající se o dopad různých látek na reprodukční zdraví.

Všudypřítomná látka

Skleněné lahve představují z mnoha důvodů lepší variantu pro balení nápojů.
Skleněné lahve představují z mnoha důvodů lepší variantu pro balení nápojů. | Foto: Profimédia

BPA se používá při výrobě kojeneckých lahví a tvrdých plastových nádob, oblíbených především mezi sportovci, studenty a táborníky. Kromě toho se uplatňuje i v zubní medicíně a také jako součást plechovek a hliníkových potravinářských fólií.

Nebezpečné kojenecké lahve

Bisfenol A se z těchto materiálů uvolňuje a jeho zvýšené množství je poté možné nalézt v moči. Při zahřívání materiálů obsahujících tuto látku dochází pravděpodobně k dalšímu zvýšení jejího úniku. To je problém především v případě zahřívání kojeneckých lahví.

První zemí, která zakázala používání BPA v kojeneckých lahvích, byla Kanada. Od poloviny příštího roku by měl tento zákaz platit i v zemích EU, a to kvůli možnému negativnímu dopadu na vývoj, imunitní systém a rozvoj rakoviny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy