Za neplodnost žen může látka z kojeneckých lahví

Jakub Novák
21. 12. 2010 12:30
U hojně používaného bisfenolu A se ukázalo že má opravdu negativní účinky na plodnost.

San Francisco - Snižování kvality vajíček u žen způsobuje chemikálie používaná běžně například při výrobě kojeneckých lahví. Přímý důkaz o tom přinesla studie vědců z kalifornské univerzity. Úspěšnost oplození in vitro u vajíček žen s dvojnásobným množstvím bisfenolu A (BPA) v krvi totiž klesla o polovinu.

BPA napodobuje ženský hormon estrogen

Už dříve byl BPA podezříván z narušování rozmnožovacích schopností organismů, včetně člověka. Je považován za takzvaný endokrinní disruptor - syntetickou látku, která v případě, že se dostane do těla, napodobuje nebo blokuje některé hormony a jejich funkce, což narušuje normální fungování těla. V tomto případě jde o napodobování estrogenu, který vzhledem k širokému rozsahu působení v těle musí být správně regulován.

"Ačkoliv jsou tato data předběžná, ukazují negativní dopad BPA na rozmnožování. Bude potřeba další výzkum, aby se zjistilo, proč tyto kontaminující látky z prostředí mohou narušovat rozmnožovací schopnost," říká Victor Y. Fujimoto, který vedl studii zajímající se o dopad různých látek na reprodukční zdraví.

Všudypřítomná látka

Skleněné lahve představují z mnoha důvodů lepší variantu pro balení nápojů.
Skleněné lahve představují z mnoha důvodů lepší variantu pro balení nápojů. | Foto: Profimédia

BPA se používá při výrobě kojeneckých lahví a tvrdých plastových nádob, oblíbených především mezi sportovci, studenty a táborníky. Kromě toho se uplatňuje i v zubní medicíně a také jako součást plechovek a hliníkových potravinářských fólií.

Nebezpečné kojenecké lahve

Bisfenol A se z těchto materiálů uvolňuje a jeho zvýšené množství je poté možné nalézt v moči. Při zahřívání materiálů obsahujících tuto látku dochází pravděpodobně k dalšímu zvýšení jejího úniku. To je problém především v případě zahřívání kojeneckých lahví.

První zemí, která zakázala používání BPA v kojeneckých lahvích, byla Kanada. Od poloviny příštího roku by měl tento zákaz platit i v zemích EU, a to kvůli možnému negativnímu dopadu na vývoj, imunitní systém a rozvoj rakoviny.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy