Za neplodnost žen může látka z kojeneckých lahví

Jakub Novák
21. 12. 2010 12:30
U hojně používaného bisfenolu A se ukázalo že má opravdu negativní účinky na plodnost.

San Francisco - Snižování kvality vajíček u žen způsobuje chemikálie používaná běžně například při výrobě kojeneckých lahví. Přímý důkaz o tom přinesla studie vědců z kalifornské univerzity. Úspěšnost oplození in vitro u vajíček žen s dvojnásobným množstvím bisfenolu A (BPA) v krvi totiž klesla o polovinu.

BPA napodobuje ženský hormon estrogen

Už dříve byl BPA podezříván z narušování rozmnožovacích schopností organismů, včetně člověka. Je považován za takzvaný endokrinní disruptor - syntetickou látku, která v případě, že se dostane do těla, napodobuje nebo blokuje některé hormony a jejich funkce, což narušuje normální fungování těla. V tomto případě jde o napodobování estrogenu, který vzhledem k širokému rozsahu působení v těle musí být správně regulován.

"Ačkoliv jsou tato data předběžná, ukazují negativní dopad BPA na rozmnožování. Bude potřeba další výzkum, aby se zjistilo, proč tyto kontaminující látky z prostředí mohou narušovat rozmnožovací schopnost," říká Victor Y. Fujimoto, který vedl studii zajímající se o dopad různých látek na reprodukční zdraví.

Všudypřítomná látka

Skleněné lahve představují z mnoha důvodů lepší variantu pro balení nápojů.
Skleněné lahve představují z mnoha důvodů lepší variantu pro balení nápojů. | Foto: Profimédia

BPA se používá při výrobě kojeneckých lahví a tvrdých plastových nádob, oblíbených především mezi sportovci, studenty a táborníky. Kromě toho se uplatňuje i v zubní medicíně a také jako součást plechovek a hliníkových potravinářských fólií.

Nebezpečné kojenecké lahve

Bisfenol A se z těchto materiálů uvolňuje a jeho zvýšené množství je poté možné nalézt v moči. Při zahřívání materiálů obsahujících tuto látku dochází pravděpodobně k dalšímu zvýšení jejího úniku. To je problém především v případě zahřívání kojeneckých lahví.

První zemí, která zakázala používání BPA v kojeneckých lahvích, byla Kanada. Od poloviny příštího roku by měl tento zákaz platit i v zemích EU, a to kvůli možnému negativnímu dopadu na vývoj, imunitní systém a rozvoj rakoviny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy