EU není hloupá, říká úředník, jenž odhalil korupci

Radek Nohl Radek Nohl, Jakub Novák
1. 6. 2012 11:15
Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz odpovídal Leo Steiner
Leo Steiner.
Leo Steiner. | Foto: ČTK

Praha - Nebyl to útok proti konkrétním lidem, ale proti systému umožňujícímu rozkrádání evropských a krajských peněz za bílého dne.

Tak Leo Steiner popisuje tvrdou kritiku, kterou zakončil své tříměsíční působení v Úřadu Regionální rady Severozápad.

Tehdy ještě jako ředitel odboru řízení programu ROP Severozápad vystoupil na monitorovacím výboru, kde obvinil úřad a místní politiky z klientelismu a korupce.

"Chci ráno vstát a bez problémů se na sebe podívat do zrcadla," odpověděl Steiner na otázku jednoho ze čtenářů Aktuálně.cz, proč celý problém zveřejnil.

Podle svých slov ještě nedávno na přednáškách tvrdil, že evropské dotace nejde zneužít, protože jsou pod přísnou kontrolou.

"Asi mě někteří neposlouchali a začil hloubit EU tunel. Věřte, že Evropská komise není úplný hlupák, i když z ní nyní všichni rádi děláme fackovacího panáka," řekl v online rozhovoru pro Aktuálně.cz Steiner.

ROP Severozápad je kvůli čerpání evropských dotací kritizován dlouhodobě. Vážné pochybení odhalil i audit 35 projektů, které pro ministerstvo financí zpracovala firma Deloitte.

Navíc před časem kvůli úplatkům stanul před soudem bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz.

Steiner v pátečním online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz mimo jiné oznámil, že příští týden představí další osoby, které se ozvaly, ale "neměly takově štěstí a nestaly se hrdiny".

 

Právě se děje

před 10 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dvou dodávek a dálnice je neprůjezdná. Policisté dopravu odklánějí na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot.

Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy