Ředitel ROP Severozápad: Dotace ovládá korupce politiků

Petr Holub
23. 5. 2012 6:30
Leo Steiner obvinil politické elity ČSSD a ODS z korupčního jednání

Praha - Vysoký úředník odpovědný za čerpání evropských dotací na Ústecku a Karlovarsku Leo Steiner veřejně obvinil politické elity ČSSD a ODS z korupčního jednání. Dodal, že spolupracuje s policií, aby pomohl korupční vazby rozkrýt.

Těmito výroky podle svědků rozvrátil v úterý odpoledne pravidelné jednání monitorovacího výboru ROP Severozápad, který má na čerpání dotací dohlížet.

Aktuálně.cz o konfliktu informoval Radan Večerka, který v monitorovacím výboru zastupuje Spolek pro obnovu venkova.

"Přesně popsal, co se tady děje. Navíc o tom má přesné informace," komentoval Steinerovo vystoupení Večerka. 

Jak vyhrála korupce

"Předpokládám, že tím končí můj pracovní poměr," prohlásil na schůzi Steiner, který dosud pracoval jako ředitel odboru řízení programu ROP Severozápad.

Ještě předtím ovšem stihl představit prezentaci, jak korupce ovládla čerpání dotací v severozápadním regionu. Podle ředitele jde o systémové selhání, protože politici i úředníci manipulují výběr projektů, zadávání zakázek i kontrolu. Dokazoval to na příkladu opravy jedné silnice v Ústeckém kraji, která byla podle něho třikrát předražena a kterou získala jako veřejnou zakázku firma spřátelená s politiky.

"Pracuji při čerpání evropských dotací deset let, ale s něčím takovým jsem se ještě nesetkal," shrnul své zkušenosti Steiner.

Druhý zásah za měsíc

Členové výboru nedokázali podle Večerky dostatečně razantně reagovat. Pouze zástupci ministerstev financí a místního rozvoje přislíbili, že Steinerovu zprávu projednají na svých úřadech.

Monitorovací výbor pouze vyzval řídicí výbor ROP Severozápad, aby na svém zasedání 11. června projednal ředitelovu prezentaci a nějak na ni reagoval.

V řídicím výboru zasedají politici v čele s ústeckým exhejtmanem Jiřím Šulcem (ODS), ústeckou hejtmankou Janou Vaňhovou (ČSSD) a karlovarským hejtmanem Josefem Novotným (ČSSD).

ROP Severozápad tak dostal druhou vážnou ránu během měsíce. Koncem dubna byl dokončen audit společnosti Deloitte, která na žádost Evropské komise zkontrolovala 35 sporných projektů. Auditoři zjistili, že devadesát procent dotací bylo utraceno neoprávněně. Proto doporučili, ať Evropská komise ústecké a karlovarské projekty neproplácí.

 

Právě se děje

Další zprávy